Aracı olan herkesi çok yakından ilgilendiren çarpıcı açıklamalar! Tazminat için korkutan açıklama… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.910,00
  % -0,42
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2447
  % 0,05
 • € EURO
  35,0221
  % -0,01
 • £ POUND
  41,1823
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,4494
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3621
  % -0,46
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Aracı olan herkesi çok yakından ilgilendiren çarpıcı açıklamalar! Tazminat için korkutan açıklama…

Aracı olan herkesi çok yakından ilgilendiren çarpıcı açıklamalar! Tazminat için korkutan açıklama…

Anayasa mahkemesi tarafından zorunlu mali sorumluluk yani trafik sigortası kapsamında gelen tazminat borçları ile ilgili olarak genel şartları belirleme yetkisinden yürütme yetkisine kadar birçok durumu getiren bazı kurallar anayasa üzerinde aykırı bulunarak iptal edildi. Türkiye sigorta birliği tarafından konu ile ilgili olarak önemli açıklamalara yer verildi.

Açıklama geldi…

Türkiye sigorta birliği, kara yolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası ile ilgili olarak tazminat hesaplamaları üzerinde meydana gelen belirsizlik karşısında ortadan kaldırılması için tüm taraflara karşı fayda sağlayacak olduğunu belirtti.

TSB tarafından gelen açıklama sırasında trafik sigortasının 24 milyon araç sahibi için trafik kaza mağdurlarını çok yakından ilgilendirmekte olan önemli bir ürün olduğuna dair detaylara yer verildi.

Bir yandan da; ‘’Farklı tazminat tutarlarının ortaya çıkması, mağdur vatandaşları sistemi dejenere eden gruplara itmektedir. Daha fazla tazminat tutarı alma vaadi ile bu gruplar tarafından ikna edilen vatandaşların yüzde 30’lara varan vekalet ücretinin yanı sıra hak ettiği tazminatların önemli bir kısmına bu gruplarca el konulmakta, mağdur olan vatandaş bir kez daha mağdur edilmektedir. Bu dönemde toplam bedeni tazminat dosyalarının yüzde 70’i yargı vasıtasıyla çözülmektedir. Ayrıca, her bir vakanın yargıya taşınması yargı üzerinde yük oluştururken, mağdur vatandaşlar tazminatlarını, ortalama 3 yıl süren yargı süreçleri sonunda alabilmektedir.” Sözleri ile dikkatleri çekti.

“2020 yılı itibarıyla genel şartlarda yapılan düzenlemeler ile değer kaybı ve bedeni tazminat hesaplamalarında objektif kriterlere dayanan model hesaplamada kullanılan tüm kriterlerin standardize edilmesi ile herhangi bir duraksamaya ve kuşkuya yer vermeyecek şekilde açık, net, anlaşılır, uygulanabilir ve nesnel olmayacak bir hale gelmiştir. Hukuki güvenliğin sağlanmasının ve yurt genelinde ve benzer durumdaki kişiler bakımından aynı şekilde uygulanabilmesinin yegane temeli düzenlemelerde sayılan bu unsurlara dikkate edilmesidir.” İfadeleri ile konu hassasiyetine yer verildi. “Son olarak Danıştay’ın trafik sigortası genel şartlarında yer alan tazminat ödeme yöntemleri ile ilgili düzenlemelere ilişkin olarak almış olduğu yürütmeyi durdurma kararı gerek sektörümüz gerekse mağdurlar açısından belirsizliği artırmıştır. Benzer bir belirsizlik, trafik kazaları nedeniyle oluşan sağlık giderlerinin ödenmesi konusunda da yaşanmaktadır. 2011-2020 döneminde sigorta sektörü kanuni yükümlülüğü kapsamında SGK’ye 8,8 milyar TL prim aktarımı gerçekleştirmesine ve yükümlülüğü sona ermesine rağmen aynı dönemde toplamda 522 milyon TL ek ödeme yapmak durumunda kalmıştır. Teminat kapsamındaki belirsizlikler trafik sigortalarına olan güvene zarar vermektedir. Sonuç itibarıyla 2011-2020 döneminde zorunlu trafik sigortasında toplamda 7 milyar TL zarar açıklayan sigorta sektörü açısından yıllardır süregelen belirsizlik ortamına tekrar geri dönülmesi söz konusu ürünün sürdürülebilirliği açısından ciddi bir risk oluşturmaktadır. Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği olarak, kanundan alınan yetkiye dayanılarak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları ile çerçevesi çizilen zorunlu trafik sigortasında hak sahiplerine ödenecek tazminatın tüm taraflar için bilimsel ilkelere uygun ve net bir şekilde ortaya konulmasının ve belirsizliğin ortadan kaldırılmasının tüm taraflara fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu durumun kamu menfaatinin korunması açısından da önemli olduğu kanaatindeyiz. Sektör olarak hiçbir sigortalımızın ve hak sahibimizin mağduriyetine sebebiyet vermeden, bilimsel yöntemlere göre hesaplanan tazminatın doğru kişiye en hızlı sürede ödenmesi öncelikli amacımızdır.Bu nedenle zorunlu trafik sigortası tazminat hesaplamalarında standardizasyonun sağlanabilmesi için çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğimizi ve tüm paydaşlarımızla birlikte bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her zaman sigortalılarımızın yanında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine sunarız.” İfadelerine yer verildi.