Kripto para piyasaları için herkesi korkutan açıklamalar geliyor! Tehlike çanları çalmaya başlayınca tüm yatırımcılara korku dolu anlar başladı… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3996
  % 0,08
 • € EURO
  34,5625
  % 0,16
 • £ POUND
  40,3149
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Kripto para piyasaları için herkesi korkutan açıklamalar geliyor! Tehlike çanları çalmaya başlayınca tüm yatırımcılara korku dolu anlar başladı…

Kripto para piyasaları için herkesi korkutan açıklamalar geliyor! Tehlike çanları çalmaya başlayınca tüm yatırımcılara korku dolu anlar başladı…

2021 Nisan ayından bu yana kadar en yüksek değerler arasında 64 bin 895 dolar seviyesine kadar çıkması Bitcoin, mayıs ayının girdiği an en yüksek değer kaybı ile yüz yüze gelmeye başladı. Kripto para piyasaları üzerinde meydana gelen dalgalanmalardan ötürü sadece Bitcoin değil onun ile beraber tüm kripto para piyasalarının etkilenmesi dikkatleri çekmeye başladı.

20 Mayıs tarihinde ABD hazine bakanlığı tarafından gelen vergi uyumluluğu planlamasına göre kripto paralar ile ilgili olan ödemeleri de içerisine dahil ettiler. 10 bin doların daha üzerinde olan kripto para transferi için vergi dairelerine bildirim yapılması için taleplerin yer alacağına dair açıklamalar geldi. Bir yandan da ABD merkez bankası kapsamında kripto para birimlerinin finansal bir şekilde istikrarı için oluşturdukları risklere karşı dikkatler çekilerek kripto para piyasaları için tehlikelerin olabileceğine dair dikkatler çekildi.

21 Mayıs 2021 tarihi içerisinde Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı, Bitcoin madenciliği ile ilgili olarak sıkı tedbirlerin alınacak olması ile ilgili olarak açıklamalara yer vermişti. Mayıs ayı içerisinde 58 bin dolar seviyeleri ile girişlerini yapan Bitcoin değeri 34 bin 500 dolara kadar gerilemesine neden oldu. Çin bir yandan da ülke içerisinde yerel olarak meydana gelen finans kurumları ile ödeme sistemlerinde yer alan kripto paralar ile hizmet verilmesinin yasak olduğunu dile getirdi. Bunun yanı sıra Çin üzerinde kripto para yatırımcıları için artık borsalarda işlem olmayacağına dair açıklamalar geldi. Gelen yasak ile beraber Bitcoin paralar için geçerli olmasından dolayı kripto para birimlerinden bir tanesi olan Ethereum bir günlük süreçte yüzde 45 oranlarında değer kayıpları ile yüz yüze oldular. Fakat gün içerisinde meydana gelen tepki alımlarından ötürü bu meydana gelen kayıplar biraz da olsa telafi edildi. Gün sonunda Bitcoin üzerinde meydana gelen değer kayıpları toplam yüzde 11,4 seviyesine kadar gelirken Ethereum yüzde 26,2 olarak dikkatleri çekti.

Elon Musk…

Çin tarafından gelen açıklamalar ile beraber 27 Mayıs tarihi içerisinde İran kripto para madenciliği için dört aylık bir süre ile yasaklamaların olacağına dair ifadeleri aktardı. 2021 Şubat ayında tam 1,5 milyar değerinde Bitcoin aldığını anlatan ABD’li otomotiv ile teknoloji şirketi olan Tesla 2021 yılı içerisinde mart ayından bu yana kadar Bitcoin ile ödemeleri kabul etmeye başladıklarını anlatmıştı. Fakat 12 Mayıs tarihi içerisinde Bitcoin için bir darbe de Elon Musk tarafından gelmiş ve Bitcoin üretimlerinden ötürü kullanılan enerji miktarlarından dolayı Tesla tarafından araba satışları sırasında Bitcoin ile ödeme fırsatlarının olmayacağına dair açıklamalara yer verdi.

Esasen Bitcoin madenciliği sırasında aşırı derecede enerji tüketimi olmasını herkes en başından beri bu yana kadar biliyordu. Bu süreç içerisinde Elon Musk neden bu tarz bir hamle yapmış olduğunu kimse anlamasa bile sadece herkesin akıllarında bir soru işareti olarak kaldı. Musk tarafından alınan kararın ardından Bitcoin fiyatı tam 58 bin dolar seviyesinden 46 bin dolar seviyesine kadar gerilemeyi başardı. Bu açıklamaların peşine gelen günler içerisinde Tesla Ceosu, Kuzey Amerikalı Bitcoin madencileri ile ilgili olarak daha fazla yenilenebilir enerji kullanımları konusunda görüşmelerin yer aldığını anlattı. Bitcoin madencilik konseyi kurulacak ve buna göre açıklamalar olacağına dair çarpıcı ifadelere yer verildi. Konu ile ilgili olarak ilerleyen günler içerisinde ne olacağı en merak edilenler arasında.