Bitcoin'e Powell Darbesi
 • YARIM ALTIN
  7.913,00
  % -0,49
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2394
  % 0,03
 • € EURO
  34,9965
  % -0,09
 • £ POUND
  41,1426
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,4487
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3619
  % -0,52
 • BITCOIN/TL
  2210819,553
  % 1,32
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Bitcoin’e Powell Darbesi

Bitcoin’e Powell Darbesi

Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın sözleri üzerine bitcoin’e powell darbesi konuşulmaya başladı. Özellikle ünlü ve bu alanda söz sahibi isimlerin davranışlarından yakından etkilenen kripto para birimlerindeki hareketlenme, başkanın cümleleri sonrasında da gecikmedi.

Fed Başkanının Sözleri Kripto Para Piyasalarını Salladı

Kripto para piyasasının adeta amiral gemisi olan ve en yüksek hacme sahip Bitcoin; FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından epey sarsıldı. Kripto para birimlerinin spekülasyon araçlarından farksız olduğunu ifade eden başkan, her ne kadar kendi görüşü de olsa yer aldığı makamdan ötürü piyasada pek çok şeyi kısa süre içerisinde değiştirmiş oldu.

Bu açıklama sonrasında yok sayılamayacak düzeyde fazla satış gerçekleşti. Öyle ki bu satışlar sonrasında Bitcoin’in değeri 53 Bin Dolar’a kadar geriledi. Yakın geçmişte bu kadar kısa sürede bu kadar değer kaybı çok nadir görülmüştü.

Rekor Kıralı Çok Az Zaman Geçmişti

Geçtiğimiz günlerde kripto para piyasasının lideri konumunda olan Bitcoin’in toplam hacminin 1 Trilyon Dolar’ı aştığı haberi geniş yankı uyandırmıştı. İşte bu açıklama sonrası gelen satışlar ve satışların beraberinde getirdiği değer kaybı neticesinde bu toplam hacim de 1 Trilyon Dolar’ın altına indi. Esasına Powell’ın tek bir cümlesi üzerine bu denli yoğun bir değer kaybı yaşanması da başkanın sözlerinde çok da haksız olmayabileceği ihtimalini düşündürmeye başladı. Bu durum yatırımcılar üzerinde de epey tedirginlik yarattı.

Bitcoin'e Powell Darbesi
Bitcoin’e Powell Darbesi

Haftalık Kayıp Çok Ciddi

Bitcoin’in haftalık kaybı da göz ardı edilemeyecek düzeyde. Bir hafta içerisinde yüzde 10’dan fazla değer kaybı yaşadı. Toplam piyasa hacmi ise bu süre içerisinde 31 Milyar Dolar civarında düştü. Bu açıklama sonrasında kripto para piyasalarının genelinde yaklaşık 68 milyar dolar civarında bir düşüş yaşandı. Bu düşüş sonrasında ise 1 trilyon 633 milyar toplam hacim olarak karşımıza çıktı.

Ani Dalgalanmalar Yatırımcıları Düşündürüyor

Kripto para piyasalarındaki bu ani dalgalanmaların yatırımcılar üzerindeki etkisi de tartışılmaz düzeyde. Öyle ki daha çok yakın bir zamanda toplam hacim 1.5 Trilyon Dolar’ı aştığı için rekora imza atıldığı konuşuluyordu. Şimdi ise tek bir açıklama ile yaşanan ani düşüşler yatırımcıların bu sevincini kursağında bırakmış gibi görülüyor.

Düşüş Piyasanın Tümünde Görüldü

Bu düşüş furyası elbette sadece Bitcoin’le de sınırlı kalmadı. Bitcoin’in yanı sıra kripto para piyasasının ikinci büyük temsilcisi Ethereum da bu açıklamanın hemen ardından büyük bir düşüş yaşadı. Ne de olsa bu açıklama sadece Bitcoin’e değil genel olarak tüm kripto para piyasasına yönelikti.

Ethereum’un Değer Kaybı Bitcoin’i Geçti

Ethereum da son 24 saatte yüzde 6.17 civarında bir düşüş yaşadı. Bu düşüş neticesinde ise Ethereum’un değeri 1,586.64 Dolar seviyesine kadar gerilemiş oldu. Ayrıca Ethereum, haftalık bazda Bitcoin’den daha fazla değer kaybı yaşadı. Yüzde olarak belirtmek gerekirse bir hafta içerisinde değeri yüzde 13.54 dolaylarında azaldı.

Kripto Paralar Hakkında Hangi Söylem Doğru?

Her ne kadar kripto para piyasası bazı olaylardan yakından etkileniyor olsa dahi bu durum elbette bu piyasaların popülerliğini ve işlevselliğini etkileyecek düzeyde olmuyor. Öyle ki Tesla geçtiğimiz günlerde ödemelerin Bitcoin vasıtasıyla yapılmasının mümkün olabileceğini ifade etmişti. Hatta bu para biriminin Bitcoin olarak saklanacağını ve herhangi bir farklı para birimine çevrilmesinin de söz konusu olmayacağını ifade etmişti. Görüldüğü üzere her ne kadar FED Başkanı aksini söylese dahi dünya çapında hatırı sayılır firmalar Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerini birer ödeme aracı olarak görmeye halen daha devam ediyor.