Bitcoin için çarpıcı açıklama geldi! El Salvador’un yasal para birimi gerçekten olacak mı? El Salvador ve Bitcoin… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.867,00
  % -0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3002
  % -0,03
 • € EURO
  35,1262
  % 0,46
 • £ POUND
  41,5753
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  4,4553
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3643
  % 0,34
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.405,89
  % 2,36

Bitcoin için çarpıcı açıklama geldi! El Salvador’un yasal para birimi gerçekten olacak mı? El Salvador ve Bitcoin…

Bitcoin için çarpıcı açıklama geldi! El Salvador’un yasal para birimi gerçekten olacak mı? El Salvador ve Bitcoin…

Son zamanlarda kripto para sektörü için biri birinden farklı çarpıcı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yaşanan dalgalı hareketler ardından bu sefer de El Salvador devlet başkanı olarak hayatına devam eden Nayib Bukele tarafından gelen açıklamalar dikkatleri çekti. Yaptığı açıklama sırasında önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olan kongre içerisine yeni bir yasa tasarısı gönderecek olduğunu aktardı.

El Salvador yaptığı açıklama sırasında ülkesinin ulusal para birimi olarak Bitcoin olması için yeni bir tasarı hazırladığını aktardı. Eğer bu tasarı kabulü söz konusu olursa da Orta Amerika ülkesi olarak dikkatleri çeken El Salvador dünya üzerinde kripto para birimlerini yasal bir şekilde kullanmak için kabul eden ilk ülke olarak da yerini alacak.

Yasa tasarıları hazırlanıyor ve sunulacak…

El Salvador devlet başkanı olarak hayatına devam eden Nayib Bukele tarafından gelen açıklamalar dikkatleri çekti. Geçtiğimiz gün içerisinde yaptığı açıklama sırasında Bitcoin ile ilgili olarak ülke yasal para birimleri haline gelmesi için önümüzdeki hafta meydana gelecek kongreye bir tasarı sunulacak olduğunu aktardı. Bu açıklamaları sırasında Miami sınırlarında Bitcoin 2021 konferansına gönderilecek olan bir video ile açıklama yapıyor olması öne çıkmaya başladı. Bu yaptığı açıklama sırasında El Salvador devlet başkanı olarak hayatına devam eden Nayib Bukele; “Kısa vadede bu ülkemiz için istihdam oluşturacak. Kayıtlı ekonominin dışındaki binlerce kişinin finansal katılım sağlamasına yardımcı olacak” sözleri ile dikkatleri çekmeyi başardı.

El Salvador, Bitcoin teknolojilerini ülkelerinde kullanabilmek için mart ayından bu yana kadar mobil ödeme uygulaması olarak bilinen Strike ile çalışmalarına devam ediyor. Mobil ödeme uygulamalarının kurucusu olarak dikkatleri çeken Jack Mallers konferans sırasında farklı açıklamalara yer verdi. Bu açıklaması sırasında da; “El Salvador’un nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının banka hesabı yok. Finansal sistemde değiller. Yasal para birimi olarak dijital para birimini benimsemek, El Salvador’a güvenli ve verimli açık ödeme ağı sağlayacak”  sözleri ile dikkatleri çekmeyi de başardı.

Geleceğin para birimi olacak…

Dijital para birimleri şu an tüm dünya üzerinde yerini almaya başladı. Kendi dijital para birimlerini test etmeye devan eden Çin de yer almak üzere birçok ülke içerisinde geleceğin para birimi olarak kullanılması ön görülenler arasında yer alıyor. Bu durum birçok finans uzmanı tarafından değerlendirilecek olduğu zaman, Bitcoin gibi dijital alanlarda yer alan kripto para birimlerinin arkasında yer alan blok zincir teknolojilerinin mevcut devlet destekli olarak yer alan para birimlerinin dijital versiyonlarının da piyasada sürülerek yer almasının oldukça faydalı olacağı ön görülüyor. Fakat kripto para birimlerine karşı olarak yapılan eleştirilere bakılacak olduğu zaman da Bitcoin değerinde değişiklik olmasından ötürü de işletmelerin mal ve hizmetlerinin ödenmesi adına kripto para birimlerinin kabul edilmesinin normale oran ile daha zor olacağı ön görülüyor. Bu durum karşısında dijital para birimlerinin yasal bir şekilde kabul edilmesine karşı engel olacağı dikkatleri çekiyor.

Her ne kadar geleceğin para birimi olarak yer alacak gibi dursa bile şu an meydana gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman bu durum pek de mümkün olmayan bir durum gibi gözleniyor. İlerleyen süreçlerde nasıl durumlar meydana gelecek tam net olarak gözlenmese bile bu durum karşısında şu anlık sadece zor olduğu gözleniyor. İlk adımı atan El Salvador için neler olacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.