Bireysel emeklilik sisteminde beklenen değişiklik! Yönetmeliklerde değişiklikler yapıldı… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.432,00
  % -1,09
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0612
  % -0,08
 • € EURO
  36,0347
  % -0,39
 • £ POUND
  42,7543
  % -0,21
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3791
  % 1,30
 • BITCOIN/TL
  2158883,328
  % 2,27
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bireysel emeklilik sisteminde beklenen değişiklik! Yönetmeliklerde değişiklikler yapıldı…

Bireysel emeklilik sisteminde beklenen değişiklik! Yönetmeliklerde değişiklikler yapıldı…

Bireysel emeklilik sistemi olarak bilinen BES hakkında gelen yönetmelik ile beraber emeklilik yatırım fonları merkezi bir platformlardan alınarak satılması açısından düzenlemeler yapılmaya başladı. Bu gelen bilgilere bakılacak olduğu zaman yılda 6 kere olacak şekilde fon dağılımlarında meydana gelen değişiklik artık 12 kez gerçekleştirmeye kadar gidecek.

Bireysel emeklilik sistemi üzerinde tasarruf sahipleri için yıl içerisinde daha çok fon değişiklikleri olması ile tanınan düzenleme geçtiğimiz günlerde resmi gazete içerisinde yayına alınarak düzenlemelere gidildi.
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca (SEDDK) Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik üzerinde meydana gelen düzenleme ile beraber emeklilik yatırım fonlarının merkezi olarak yer alan elektronik platform üzerinde bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda (BEFAS) alma ve satma işlemleri için beklenen gerekli şartlarda düzenlemelere gidildi. Gelen bilgilere bakılacak olduğu zaman Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmeliğin 3’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi yürürlükten kaldırılmasının ardından bakanlık, elektronik iletişim aracı ve kalıcı veri saklayıcısını ve kurulu tanımlayan (b), (m), (ö) ve (t) bentlerinde beklenen değişiklikler sonunda yapıldı.

Aynı anda yapılan fıkralara bakılacak olduğu zaman Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nun (BEFAS), İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ ile beraber işletmeleri yapılan emeklilik yatırım fonları ile beraber alım satımların olacağı merkezi elektronik platformları, kurumların ise sigortacılık ve özel emeklilik düzenleme ile beraber denetleme kurumu tanımlanması ardından yeni bentlerde eklemeler meydana geldi.

Aynı yönetmelik üzerinde  teklif ve sözleşmenin yenilenmesi düzenleyen 5’inci maddesinin üçüncü fıkrası, “İlgisine göre katılımcı, sponsor veya işveren Kurumca belirlenen belgeleri doldurup imzalar veya elektronik iletişim araçları ile onaylar. Şirket tarafından belgelerin birer örneği kalıcı veri saklayıcısı ile ilgilinin erişimine sunulur. Şirket, ilgili belgeleri matbu olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla muhafaza eder. Şirket tarafından aşağıdaki hususlarda katılımcıya bilgilendirme yapılır; ‘a) Katılımcının elektronik iletişim araçları ile bilgi ve belgelere erişebileceği.’, ‘b) Katılımcının tercih etmesi durumunda söz konusu belgeleri matbu olarak veya tercih edeceği bir elektronik iletişim aracı ile alabileceği.” Kısımlarına ek olarak yer verildi.

Yedinci madde…

Yedinci madde gelen düzenleme ile beraber; “(4) Şirket, emeklilik sözleşmesini veya sertifikasını, yürürlük tarihinden itibaren on iş günü içinde kalıcı veri saklayıcısı ile ilgilinin erişimine sunar ve elektronik iletişim araçlarıyla veya matbu olarak ilgilisine gönderir. İşveren grup emeklilik sertifikası, grup emeklilik planının genel esasları ile sistemin işleyişine ilişkin temel bilgileri içerir. Şirket, emeklilik sözleşmesinin ve işveren grup emeklilik sertifikasının belirtilen süre içinde ve usulüne uygun olarak gönderildiğini ispatla yükümlüdür.” İfadelerine yer verildi.

Gelen açıklama sırasında; “Şirket, elektronik iletişim araçları ile veya matbu şekilde yapılan ayrılma talebinin kendisine ulaştığı tarihten itibaren beş iş günü içinde, ayrılma bilgi ve talep formu ile hesap bildirim cetvelini elektronik iletişim araçları ile iletir. Şirket, isteyen katılımcının ayrılma bilgi ve talep formu ile hesap bildirim cetvelini şirketin internet sitesinde kendi adına oluşturulan güvenli sayfadan alabilmesi için gerekli altyapıyı hazırlar. Katılımcı ilgili mevzuat düzenlemelerine göre temin edilmesi gereken tüm evrak ile ayrılma bilgi ve talep formunu; imzalayarak posta yoluyla veya onaylayarak elektronik iletişim araçlarıyla eksiksiz olarak şirkete ulaştırır ve ilgili bilgi ve belgelerin şirkete ulaştığı tarihten itibaren yirmi iş günü içinde bireysel emeklilik hesabındaki birikim ve devlet katkısı hesabındaki varsa hak kazanılan tutarlar şirket tarafından katılımcının belirttiği hesaba ödenir.’’ Kısımları yer aldı.