Bitcoin’in Düşme Sebebi Ortaya Çıktı! Çin’den Gündemi Değiştirecek Bir İddia Geldi… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.440,00
  % -1,00
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0612
  % -0,08
 • € EURO
  36,0315
  % -0,40
 • £ POUND
  42,7574
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3792
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  2171580,127
  % 3,15
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bitcoin’in Düşme Sebebi Ortaya Çıktı! Çin’den Gündemi Değiştirecek Bir İddia Geldi…

Bitcoin’in Düşme Sebebi Ortaya Çıktı! Çin’den Gündemi Değiştirecek Bir İddia Geldi…

Çin Hükümeti tarafından ülke içerisinde Bitcoin ile alışveriş yapılması yasaklandı. Bütün kripto para ile yapılan ödeme yöntemlerinin yasaklanması sonrasında Bitcoin düşüşe geçti. Bitcoin’in düşme sebebi ortaya çıktı ve düşme oranı toplam %12 oldu.

Finansal krizin getirdiği ortam içerisinde yatırımcılar, yatırım yapmak amacı ile kripto para birimi Bitcoin’i tercih etmişti. Milyonlarca yatırımcısı bulunan Bitcoin günde 12 değer kaybı yaşamaya başladı. Üç aylık düşüş Mayıs ayında görülen değer ile en az seviyeyi gördü. Bitcoin 40 bin dolar değerinin altında yer almaya başladı.

Kripto para birimleri arasında yer alan ve en çok işlem görenlerden birisi olan Ethereum ise %15 oranından daha fazla bir azalma yaşadı. 3 bin doların altından işlem gördü. Litecoin ise %12,90 oranında bir azalma ile 266 dolara düştü. En değerli kripto para birimleri arasında yer alan XRP ise %7 azalma yaşadı ve 1,42 dolar tutarından işlem gördü.

Bitcoin’in düşmesi ise son bir haftada %31 oranını buldu. Ethereum %29,3, Shiba coini ise %57 değer kaybederek yatırımcılarını üzdü.  Kripto para biriminin yaşadığı hızlı düşüşler sonucunda piyasada daralmalar yaşandı. Piyasada yer alan daralma tutarı 280 milyar doları buldu.

18 Mayıs tarihi itibari ile Çin Hükümeti bütün finans ve ödeme işlemlerinde kripto para ile ödeme yönteminin yasaklandığını açıklamıştı. Açıklamalarında ise kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde düşüş yaşadığını, bu durumun insanların varlıklarını riske soktuğunu vurgulamıştı.

Araba satış firmalarından birisi olan Tesla ise Şubat ayı itibari ile 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını duyurmuş ve Mart ayı sonrasında ödeme yöntemlerinde kripto parayı kabul etmişti.

Elon Musk 12 Mayıs tarihinde bir tweet attı ve Bitcoin’in yüksek enerji harcadığını duyurdu. Bu nedenle Tesla araba markası, bir süreliğine kripto para ile ödeme yöntemlerine ara verdi. Kripto paranın güzel bir fikir olduğunu savunan Elon Musk, harcadığı enerjiden dolayı eleştiride bulundu.

Çin’in Bitcoin’i Yasaklama Nedeni…

Çin’in Bitcoini yasaklama nedeni ise üç farklı başlık altında ele alındı. Bu başlıklardan ilki Çin’in kendisine ait bir sanal para sisteminin olması olarak savunuldu. Diğer bir başlık ise kripto para ile yapılan harcamalarda nakit çıkışlarının tam olarak denetlenemiyor oluşu. Üçüncü ve son sebep ise kişilerin kripto para yolu ile dolandırılmaya müsait olması. kripto para birimleri ile dolandırılmanın yaygın olduğunu düşünen Çin hükümeti, halkını korumak için böyle bir önlem aldı.

Çin Hükümeti kendi sanal para birimini piyasaya sürmeyi amaçlıyor ve bu birim ile alışverişe imkan verecek. Sanal para ile ödeme yöntemleri Çin’in kendi para sistemini çıkarması ile aktif olacak. Bu sayede Çin Halk Bankası, bütün ödemeleri yakından takip edebilecek. Halkının daha güvenli bir ödeme yöntemine sahip olacağını düşünen Çin, yakın zamanda hayata geçirmeyi planlıyor.

Yuan Piyasada Büyük Yer Alacak

Çin’in sanal ödeme sistemi içerisinde büyük bir hakimiyet kuracağı düşünülüyor. Ülkenin amacı nakit para akışı olmadan, sanal para ile ödeme yöntemlerini hayata geçirebilmek. 2019 yılı itibari ile ülke içerisindeki ödeme yöntemlerinin %80’i Alipay ve WeChat ile sağlandı.

Bitcoin yatırımcıları ile dijital Yuan biriminin Çin tarafından yönetileceğini düşünüyor. Resmi olarak bu dijital para birimine sahip olan hükümet, ülke içerisindeki bütün para akışını izleyebilecek. Nakit para çıkışları ve paraların nasıl harcandığı tam olarak bu yöntem ile takip edilebilecek.