Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.408,00
  % 2,93
 • AMERIKAN DOLARI
  31,6527
  % 0,25
 • € EURO
  34,3825
  % 0,15
 • £ POUND
  40,1912
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,3972
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3482
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  2140464,374
  % 3,81
 • BIST 100
  8.858,80
  % -0,55

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır?

Bugün sizlerle birlikte yatırımcıların gözdesi borsayı inceleyeceğiz. Borsaya nasıl yatırım yapılır, borsa yatırım fonu nedir bu gibi konulara değineceğiz.

Borsa Yatırım Fonu

Borsa yatırım fonu yatırımcıların belirlediği aldığı yatırım şeklini daha iyi şekilde belirlemek amacıyla kurulan bir fondur. Borsa yatırım fonu belirli bir endekse bağlı olarak çıkarılmalıdır. Örnek verecek olursak herhangi bir yatırımcı herhangi bir endekse yatırım yaptığında borsa yatırım fonundan da yararlanabilir. Borsa yatırım fonları yasal olarak yetkililer ve yöneticiler gözetiminde olarak toplanan nakit ve değerli hisse senedi ile birlikte belirlenen endeks ile menkul kıymetlerin satın alınması ile belirlenmektedir. Bu fonlar belirledikleri endeks ile birlikte altın ve döviz gibi araçlar ile birlikte gelir ve giderlerini ve risklerini belirtmek zorundadır. Borsa yatırım fonu belgeleri yetkili kişi ve kurumlar tarafından alınabilmektedir.

Borsa Yatırım Fonu Alımı Nasıl Yapılır?

Borsa yatırım fonu çeşitli şekillerde alınabilir öncelikle yapmanız gereken yatırımı seçmelisiniz.

Bu yatırım şekilleri üç gruba ayrılır;

 • Altın
 • Döviz
 • Hisse senedi

Bu yatırım şekillerini öncelikle inceleyelim. Altın veya döviz almak için öncelikle herhangi bir bankada bir altın veya döviz hesabınız olmak zorundadır. Ardından bu hesabınız ile birlikte herhangi bir şirketin borsa yatırım fonu başvuru formu ile birlikte yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak hisse senedi almak için bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Birde hisse senedine bir bakalım.

Hisse Senedi Nedir?

Borsada yatırım yapmak denildiğinde akla ilk gelen yatırım şekillerinden biride hisse senedidir. Peki, hisse senedi nedir, nasıl alınır bir bakalım. Hisse senetleri sermaye şirketlerinin ortaklarını ve ortaklarının paylarını gösteren kıymetli belgelerdir. Başka bir deyişle bir şirketin ortaklarının anaparasını nasıl bölündüğünü gösteren belgedir. Hisse senetleri aynı zamanda sahip olduğunuz bir mülkiyeti de belli eder.


Hisse senetlerinin belli bir getirileri yoktur, bağlı oldukları sermaye şirketlerinin bilanço kazancına veya yatırım karalarına göre farklılık gösterebilir. Hisse senedi alabilmek için öncelikle yasal olan sermaye piyasası kurulundan izin alınması gerekmektedir.


Daha sonrasında hisse senedi çıkaracak sermaye şirketi özel kanunla sermaye piyasası kurulunun gözetimi altında hisse senedi alabilirler. Son olarak borsa hareketlerine göre hisse senedi kazanç ve risk oranlarını takip edebilirler. Bunlar dikkatte alındıktan sonra borsa yatırım fonu alınabilmektedir.