Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma
 • YARIM ALTIN
  8.428,00
  % -1,13
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0574
  % -0,08
 • € EURO
  36,0363
  % -0,38
 • £ POUND
  42,7619
  % -0,18
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,49
 • BITCOIN/TL
  2171309,500
  % 3,11
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma

Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma

Son yıllarda internet üzerinden para kazanma yöntemlerinden en çok kullanılanlardan birisi, domain adresi alıp satmak işidir. İnternette yayın yapan web sitelerinin açılabilmesi için domain çok önemlidir.

Domain Nedir?

Domain, internette yayın yapan bir web sitesinin adresine denir. Sitelerin giriş adresi domain olarak isim alır. Bu öneminden dolayı bütün internet web sitelerinin bir domain adresine sahip olması gerekir. Bu zorunluluğun farkında olan birçok kişi de domain adresi alıp satarak para kazanmaktadır.

Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma
Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma

Domain Nasıl Satın Alınır?

Domain almadan önce şu durumları düşünmek gerekir.

 1. Alacağınız domaini kendi adınıza mı yoksa şirket adına mı alacaksınız veya domain ticareti yapmak için mi kullanacaksınız? sorusunu cevaplamalısınız.
 2. Eğer domain ticareti yapacaksanız, alan adı yani domain üzerinde daha fazla kafa yormanız gerekir.
 3. Domain alıp satacaksanız ince eleyip sık dokumanız gerekir.

Domain Alım Süreci Nasıl İşler?

Domain almaya karar verdikten sonra şu yolları izlemek gerekir.

 1. Domain kayıt firmasına üye olmak gerekir. Şüpheli bir durum varsa sizden kimlik istenebilir.
 2. Üyelik işleminin ardından almak istediğiniz domain adresinin kontrol edilmesi gerekir.
 3. Kontrol edilen domain adresinizin ardından, almak istediğiniz domain adresinizi üye olduğunuz domain sitesinden aratarak, alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Arttırma Usulü Domain Alım ve İkinci El Domain Alımları Nasıl Yapılır?

Domain ticareti yapabilmek için öncelikle domain satın almanız gerekir. Bunun için ya açık arttırma usulü domain satışı yapılan sitelerden ya da ikinci el domain almak için forum siteleri ve domain satışı yapılan sitelere üye olarak alım ve satım yapabilirsiniz.

Açık arttırma usulü ile domain alım satımı, bu işi yapan firmaların siteleri üzerinden gerçekleşir. Bu sitelere kayıt olarak buralardan ihalelere katılabilirsiniz.

Kayıt ardından, domainler için teklif verebilirsiniz. Eğer sizden daha yüksek teklif veren yoksa domain sizin olurken, daha yüksek teklif verilirse başkasının oluyor. Domaini siz alırsanız ödemenin ardından 1 hafta sonra domain sizin hesabınıza geçiyor.

İkinci el domain satın alacaksanız, burada da belli forumlar ve siteler bu işi yapıyor. Buralarda domain ücretini ödeyerek, ikinci el domaininize sahip olabiliyorsunuz.

Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma
Domain Adresi Alıp Satarak Para Kazanma

Domain Fiyatları Ne Kadardır?

Domain fiyatları konusu oldukça önemli bir konudur. Domain fiyatları, uzantılarına göre değişmektedir. 2.el domainlerin fiyatları ise değişkenlik gösterir. Jenerik domainler,100 ile 500 bin lira arasında değişirken, anahtar kelime domainleri 50 lira ile 50 bin lira arasında, isim domainler ise 50 ile 10 bin lira arasında fiyatlara satılmaktadır.

Domain Adresi Alıp Satarak Nasıl Para Kazanılır?

Domain meselesinin öneminin farkında olan birçok insanın yaptığı iş olan domain adresi alıp satarak para kazanma işinde çok yüksek kazanç elde etme mümkün değildir. Ancak, çok önemli bir isme sahip bir domain adını elinde bulunduran kişiler, bu satacakları domainden yüksek kazanç elde etmesi de mümkün olabilmektedir.

Domain adresi satın alan bir kullanıcı, bu domain adresi ile ilgili bir internet sitesi açmak isteyen kişilere bu domaini kolay bir şekilde satabilmektedir. Bu kolaylığa rağmen bu satışlardan yüksek bir kazanç beklememek gerekir.

Domain Alıp Satarak Para Kazanmak İçin Sermaye Gerekir Mi?

Domain alıp satarak para kazanmak isteyenlerin en çok cevap aradığı bir soru olan domain alıp satarak para kazanmak için sermaye gerekir mi? sorusudur. Bu işi yapabilmek için elbette sermaye gerekir. Ancak domain adresi alıp satarak para kazanma için genel bir sermayeden söz edemeyiz. Bu işe yeni başlayanlar için 1000 liralık bir sermaye yeterli olacaktır. Bu sermaye ile çok sayıda domain almak mümkündür.

Domain adresi almak isteyen kişiler, hem yeni domain alabilirken hem de süresi dolmuş domain adreslerini uygun fiyatlara satın alabilirken, bu domainlerin satışlarını da kısa sürede gerçekleştirerek para kazanmakta mümkün olmaktadır.

Satış Yapabilmek İçin Güzel Domain Adresi Nasıl Bulunur?

Domain alıp satış yaparak para kazanmak için, öncelikle güzel bir domain adresi bulmak gerekir. Domain adresi ne kadar işe yarar ve o kadar ilgi gören bir türde ise kazandıracağı para da o kadar fazla olacaktır.

Kaliteli domain adresi bulmak için bazı kriterlere dikkat etmek gerekir.

 1. Domainin uzunluğu çok önemlidir. Domain adresi seçiminde adresin mümkün olduğunca kısa olmasına dikkat edilmelidir. Adres ne kadar kısa ise, o kadar değeri artar. Domain adresinin uzun olması değerini düşürür.
 2. Domain adresi akılda kalıcı olmalıdır. Sözlükte geçen domain adresleri daha çok tercih edilmektedir. Popüler sözcüklerin bulunduğu adreslerde yoğun ilgi görmektedir.
 3. Domain adresi seçiminde domainin yaşı da önemli bir kriterdir. Daha önce kullanılmış ve süresi dolmuş domainlerin belirli bir geçmişi vardır. Eski domainlerin değeri yeni adreslere göre daha değerlidir. Eski domainlerin Google geçmişler ve optimizasyonları daha yüksek olduğundan bu domainlerin satışı daha fazla para kazandırır.
 4. Domain adreslerinin uzantıları da önemlidir. Domainin değerinin yükselmesinde uzantının önemli bir etkisi vardır. En popüler uzantılar com, net ve org uzantılarıdır. Satın alınan domain, com uzantısına sahipse bu domain daha fazla tercih edilmektedir.
 5. Anahtar kelimeye dikkat etmek gerekir. Anahtar kelime olan veya içerisinde anahtar kelime geçen domainler daha üst sıralara çıkabildiklerinden bu konuya dikkat edilmelidir.
 6. Niş domainler satışı kolaylaştıran domainler olduklarından, niş domain alıp satmaya önem verebilirsiniz.
 7. Sanatçı ve dizi isimleri domainlerini arama motorları öne çıkardığından satışı daha fazla olacaktır.

Domain Alıp Satarak Para Kazanma Yöntemi Nasıl İşler?

Domain alıp satarak para kazanmak isteyenlerin aklındaki sorulardan biri de bu sorudur. Bu sorunun cevabı, aldığınız veya sattığınız domain adresi ve özelliklerinin göreceği ilgi ve alakaya göre değişiklik göstereceği şeklinde olacaktır.

Domain alıp satarak elde edilecek kazancın miktarı ise tamamen domain adresinin göreceği ilgi ve alakayla ilgilidir. İstisnai durumlar haricinde domain adresi alıp satan kişilerin o kadar büyük paralar kazanabilmesi mümkün değildir.

Domain Satmak İçin Nereler Kullanılır?

Domain adreslerini satmak için domain alım satım siteleri ve webmaster siteleri kullanılabilir. Aynı anda 3 veya 5 sitede açık arttırma yöntemini kullanarak domaininizi hızlıca satabilirsiniz. Domaininizin kalitesine güveniyorsanız, domaini satmadan kendi sitenizi kurarak ve işleterek, para kazanmakta mümkün olabilmektedir.