Dünyada 2021’in ilk çeyreğinde 430 şirket halka açıldı - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.847,00
  % -0,46
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3069
  % -0,01
 • € EURO
  35,1004
  % 0,40
 • £ POUND
  41,4158
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,4555
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3678
  % 1,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.397,98
  % 2,29

Dünyada 2021’in ilk çeyreğinde 430 şirket halka açıldı

Dünyada 2021’in ilk çeyreğinde 430 şirket halka açıldı

Milletlerarası kontrol ve danışmanlık şirketi EY (Ernst & Young), Küresel Halka Arz Trendleri 2021 Raporu’nun birinci çeyrek periyot sonuçlarını açıkladı. Rapora nazaran halka arzlarda tipik olarak durağan bir üç aylık devir olarak bilinen birinci çeyrekte, süreç sayısı ve halka arzlar yoluyla elde edilen gelirler bakımından son 20 yılın en yüksek performansı yakalandı. Klâsik halka arz piyasalarında yüksek hareketlilik görülmesinin yanı sıra özel gayeli satın alma şirketi
(SPAC) halka arzlarında rekor düzeylere ulaşıldı. SPAC halka arzlarında birinci çeyrekte 2020 yılının tamamından daha fazla sayıda süreç tamamlandı ve gelir elde edildi.

2021 yılının birinci çeyrek devrinde gerçekleştirilen halka arz süreci sayısı bir evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 85 artış göstererek 430 oldu. Halka arzlar yoluyla elde edilen gelir ise 105,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, gelirlerde 2020’nin birebir devrine nazaran yüzde 271 yükseliş kaydedildi.

Likidite bolluğu ve ferdî yatırım platformları halka arzları destekledi

Rapora nazaran global halka arzlardaki bu hareketlilik, likidite bolluğu ve pandemi periyodunda ortaya çıkan yeni fırsatlardan kaynaklanıyor. Bununla birlikte ferdi yatırım platformlarının genç kuşak de dâhil olmak üzere halk ortasında popülerleşmesinin yatırım yapmayı her zamankinden daha fazla erişilebilir hale getirdiği belirtiliyor.

Piyasalarda düzeltme görülebilir

Raporda piyasalarda gelecek periyoda ait olarak düzeltme öngörüldüğü ve yatırımcı hassaslığının kırılgan seyrettiği tabir edilirken, bu ortamda yatırımcıların bol likiditeden yarar sağlamaya ve yatırım getirisi elde etmeye odaklanmaya devam edecekleri belirtiliyor.

En fazla süreç Asya-Pasifik’te, en yüksek gelir Amerika’da

Amerika Kıtası’nda birinci çeyrekte 121 halka arz süreci gerçekleştirilirken, bu süreçlerden 45,2 milyar dolar gelir elde edildi. Amerika borsaları 20 yıldan uzun bir mühletin en yüksek süreç sayıları ve gelirlerini gördü. Asya-Pasifik Bölgesi’nde 200 süreç ile 34,3 milyar dolar gelir elde edildi ve 20 yılın en yüksek halka arz geliri kaydedilmiş oldu. 2020 yılını halka arzlarda durağan geçiren EMEIA Bölgesi’nde (Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika) ise 109 süreç tamamlandı ve 26,1 milyar dolar gelir sağlandı.

Halka arzlarda teknoloji bölümünün liderliği sürüyor

Teknoloji, 2021’in birinci çeyreğinde de en çok halka arz süreci yapılan bölüm olmayı sürdürdü. Teknoloji kesiminde birinci üç ayda 111 süreç ile 46,1 milyar dolar gelir elde edildi. İkinci sırada yer akan sıhhat hizmetleri bölümünde 78 süreç yapıldı ve 14 milyar dolar gelir sağlandı. Endüstride ise 57 süreçle 6,3 milyar dolar halka arz geliri kaydedildi.

Halka arz piyasaları belirsizliklerden etkilenebilir

Likidite bolluğunun yaşandığı global piyasalarda halka arz süreç sayıları ve gelirlerinde 20 yılın en yeterli performansının yakalandığını belirten EY Türkiye Ülke Lideri Metin Canoğulları şu değerlendirmede bulundu:

“Pandeminin devam etmesiyle birlikte içerisinden geçtiğimiz devirde global halka arz piyasalarını etkileyebilecek ve piyasalarda volatilite yaratabilecek çok sayıda belirsizlik bulunuyor. Bunlar ortasında dünya genelinde aşılama çalışmalarının beklenenden yavaş ilerlemesi ve pandemide yeni dalgalar yaşanmasıyla ekonomik toparlanmanın sekteye uğramasının yanı sıra, sıkılaştırılan düzenleme süreçlerinin tesiriyle halka arzların yavaşlaması ve bankaların kaldıraçları azaltmasıyla birlikte sermaye piyasalarında istikrarın bozulması riski yer alıyor. Şirketlerin şartlar uygunken piyasaya erişim sağlamaya güçlü biçimde hazır olmaları gerekiyor.”