E-Ticaret Vergi Muafiyeti ve Esnaf Muafiyeti (2021) - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.838,00
  % -0,43
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2964
  % -0,05
 • € EURO
  35,0343
  % 0,21
 • £ POUND
  41,5151
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,4544
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3676
  % 1,27
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.390,29
  % 2,21

E-Ticaret Vergi Muafiyeti ve Esnaf Muafiyeti (2021)

E-Ticaret Vergi Muafiyeti ve Esnaf Muafiyeti (2021)

Günümüzde E-ticaret her gün biraz daha hızlı bir şekilde gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Özellikle de yüksek kira ödemesi yapmak istemeyen birçok girişimci e-ticarete yöneliyor. E- ticarette şahıs üzerinden yapılan ticaret ve faaliyetleri kurumlar vergisi kapsamında yer alıyor.

Vergi Muafiyeti Nedir?

Vergi muafiyeti, vergi kanunlarına göre vergi ödemesi gereken bir kişinin mükellefin ya da mükellef topluluğunun vergi dışı tutulma uygulamasıdır. Bu vergiyi muafiyeti kısmen ya da tamamen olabilir. Standart vergi yapısında kendileri için vergi vermek zorunda tutulmuş olduğu halde kanunun verdiği yetki ve kapsamda belirli kişilerin, tüzel kişi ya da meslek gruplarının kısmi ya da tamamen bir şekilde vergi kanunun da yer alan kararlar doğrultusunda yükümlü olan bir kişinin vergi dışında bırakılmasıdır.

E-Ticaret Vergileri Nelerdir?

E-ticaret sayesinde toptan ya da perakende ürün satışı yapan birileri ya da şirketlerin, şirket kapasitesine göre ödemek zorunda olduğu birden fazla vergi türü vardır. Satış sonrası elde edilen gelire göre değişiklik gösteren vergiler bulunur. Vergi ödemeleri üç aylık ya da yıllık olarak yapılmaktadır.

E-ticaret Vergi Ödeme Kalemleri

 1. Muhtasar beyanname
 2. Damga vergisi
 3. Geçici vergi beyannamesi
 4. KDV
 5. Yıllık gelir vergisi
 6. Basit usulde yıllık gelir vergisi

E-Ticaret Yapanlara Vergi Muafiyeti Geliyor!

TBMM Genel Kurulu tarafından onaylanan ve resmi gazete ’de yayımlanan genelgeye göre E-Ticaret yapanlar vergiden muaf tutulacak. 7256 sayılı kanuna göre 1 Ocak 2021 tarihi ile başlayan vergi muafiyeti evden E-ticaret yapanlar için oldukça büyük bir avantaj olacak.

Vergi muafiyetinden Kimler Faydalanabilecek?

Yayımlanan genelgede vergi muafiyetinden evlerinde üretimini sağladıkları ürünleri online olarak satan kişiler bu muafiyetten yararlanabilecek. Herhangi bir yerde iş yeri olmayan ce sanayi ipi seri üretim yapabilen makine ya da alet ile üretim yapmayan satıcılar bu vergi muafiyetinden muaf olacak. Şirketi olmadan online olarak satış yapan firmalar ise artık şirketlerini kurup kendi sayfalarında, sosyal medya hesaplarında satış yapabilecekler.

E-Ticaret Yapan Kişiler Vergi Muafiyetinden Nasıl Faydalanabilecek?

ilk olarak yapmanız gereken vergiden muaf esnaf belgesine sahip olmak. Daha sonra ticari hesap açma işlemi gerçekleştirilmeli ve kazancın hepsi bu hesap üzerinden alınmalı. Gelirin tutarı 220 bin TL’yi geçmemeli. Ek olarak bankalar bu gelir üzerinden çalışanı olan kişiler için %4 çalışanı olmayan kişiler için %2 gelir vergisi kesintisi uygulamayı ihmal etmeyecek.

E- İhracat Yapanlarda Vergi Muafiyeti Olacak mı?

Yurtdışına yapılan E-ticaret satışları için %50 kazanç istisnası uygulamaya koyulacak. Mikro ihracat kategorisinde bulunan gönderiler yani ağırlık ve tutar itibari ile posta idaresi ya da hızlı kargo ile şirket tarafından düzenlenmiş olan gümrük beyannamesi yardımı ile gerçekleştirilen mal ihracatları bu kapsamda yer alıyor.  Kısacası evden e-ticaret yapmak artık olduğundan çok daha kolay bir hale geldi. Artık evden üretim yapan kişiler çok rahat bir şekilde şirketlerini açıp e- ticaret ve Pazar yerlerinde yerini alabilir. E – ticaret günden güne çok daha kolay hale gelirken çıkan kanun ile vergiden muaf olma durumu e-ticareti olduğundan daha kolay bir hale getiriyor.