FİBA Kümesi da Gelecek Varlık’ın halka arzı için SPK’ya başvurdu - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.861,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3014
  % -0,03
 • € EURO
  35,1508
  % 0,55
 • £ POUND
  41,6011
  % 0,39
 • ¥ YUAN
  4,4539
  % -0,15
 • РУБ RUBLE
  0,3640
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2190296,289
  % -2,55
 • BIST 100
  10.393,60
  % 2,24

FİBA Kümesi da Gelecek Varlık’ın halka arzı için SPK’ya başvurdu

FİBA Kümesi da Gelecek Varlık’ın halka arzı için SPK’ya başvurdu

2020 sonu bilgilerine nazaran dönem aldığı alacaklardan bugüne kadar 3,8 milyar TL tahsilat gerçekleştiren şirket, 2021’in birinci çeyreğinde tahsilat fiyatını bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 28 artırdı.

FİBA Kümesi şirketlerinden Gelecek Varlık, şirket hisselerinin halka arzı gayesi ile izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) müracaatta bulundu. Varlık idare dalı şirketi Gelecek Varlık, halka arz süreci için Garanti Yatırımı yetkilendirdi. SPK’ya iletilen taslak izahname, şirketin internet sitesinde (www.gelecekvarlik.com.tr), aracı kurum Garanti Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin internet sitesinde (www.garantibbvayatirim.com.tr) ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlandı.

Gelecek Varlık 2020 yıl sonu datalarına nazaran, 1,9 milyar TL yatırımla bankaların 17,2 milyar TL büyüklüğündeki tahsili gecikmiş alacağını devraldı. Kuruluşundan bu yana 1,5 milyon gerçek ve hukukî kişinin borcunu devralarak, toplamda 480 binden fazla müşterisine de finansal tahlil oluşturdu. PwC Türkiye tarafından hazırlanan kesim raporuna nazaran, Gelecek Varlık toplam yatırım fiyatı, satın alınan anapara ve tahsilat büyüklüğü ile varlık idaresi dalında başkan pozisyonda bulunuyor.

“Yıla yüzde 28 tahsilat artışı ile başladık”

Gelecek Varlık’ın 2020 yıl sonu prestijiyle dönem aldığı alacaklardan toplam 3,8 milyar TL tahsilat gerçekleştirdiğini ve 2021 birinci çeyreğinde tahsilat meblağını bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran yüzde 28 artırdığını vurgulayan Gelecek Varlık Genel Müdürü Sezin Ünlüdoğan şunları tabir etti:
“Müşterilerimize sağladığımız tahlillerle 2020 yılını 551 milyon TL tahsilatla kapattık. 2021 birinci çeyreğinde tahsilatımızı 2020’nin tıpkı periyoduna nazaran yüzde 28 artırarak büyümeye devam ettik. Bilhassa bu sıkıntı devirde işletmelerin faaliyetlerine devam etmeleri ve bireylerin finansal özgürlüklerine kavuşmaları için müşterilerimize tahlil odaklı esneklikler sağladık. Gücümüzü, müşterilerimizin finansal durumlarını yakından takip etmemizi ve bireye özel tahliller üretmemizi sağlayan gelişmiş dijital altyapımız ile tecrübeli insan kaynağımızdan alıyoruz.”

Gelecek Varlık’ın 550’den fazla şahsa istihdam sağladığını da belirten Ünlüdoğan, “FİBA Grubu’nun toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki bedellerine bağlı kalarak, çalışanlarımızın yüzde 66’sı ve idare takımımızın yüzde 55’i bayanlardan oluşuyor. Uzlaşmacı, tahlil odaklı ve yenilikçi bir yaklaşımla faaliyetlerimize devam ediyoruz” diye konuştu.

Kesimdeki borçluların yarısına tahlil üretiyor

Risk Merkezi datalarına nazaran bölümde 2 milyonun üzerinde borçlu bulunduğuna ve mevcut borçluların yarıya yakınının Gelecek Varlık müşterisi olduğuna dikkat çeken Ünlüdoğan şunları söyledi:

“FİBA Grubu’nun finans bölümündeki tecrübesi ve Gelecek Varlık’ın 15 yıllık başarılı geçmişi ile paylarımızı halka arz etmeyi planlıyoruz. Türkiye’de çok güçlü bir bankacılık sistemi ve buna paralel olarak güçlü bir varlık idaresi dalı olduğu kanaatindeyiz. Halka arz başvurumuzla birlikte, yatırımcıları bu bölümdeki gelişime ortak etmeyi ve yanımızda görmeyi amaçlıyoruz. Yatırımcılarımızın varlığıyla birlikte, müşterilerimize sunacağımız yeni imkânlarla daha fazla kişi ve kurumu finansal özgürlüğüne kavuşturacağımıza, daldaki konumumuzu güçlendireceğimize inanıyoruz.”

Ünlüdoğan, “Sektörümüz, tahlil arayan borçluları finansal özgürlüklerine kavuşturmak ve bankaların bilançolarının daha sağlıklı ve güçlü bir yapı kazanmasına katkı sunmak emeliyle çalışmalarını sürdürüyor. Gelecek Varlık da bölüm başkanı olarak, yenilikçi çalışmalarıyla öncü rol oynuyor” dedi.