Finansal hizmetler güven endeksleri artmaya başladı. Finansal hizmetler güven endeksi… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Finansal hizmetler güven endeksleri artmaya başladı. Finansal hizmetler güven endeksi…

Finansal hizmetler güven endeksleri artmaya başladı. Finansal hizmetler güven endeksi…

Finansal hizmetler güven endeksi (FHGE), mayıs ayı içerisinde bir önceki aya göre, 4,5 puan artması sağlanarak 162,2 seviyelerine kadar yükselmesi sağlandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası TCMB kapsamında mayıs ayına ait finansal hizmetler anketi ve finansal hizmetler güven endekslerinin açıklanması söz konusu oldu. Finansal sektörler içerisinde faaliyetlerine devam eden 158 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasının yanı sıra elde edilen anket sonuçlarına bakılacak olduğu zaman FGHE mayıs ayı içerisinde bir önceki aya olan kıyas ile 4,5 puan artış göstererek 162,2 seviyesine kadar artış göstermesi dikkatleri çekti.

Endeksleri oluşturan anket sorularına bakılacak olduğu zaman bir yandan yayılma endeksleri incelenirken gelecek üç aylık süreç içerisinde hizmetlere oran ile talep beklentisi ile son üç ay süreç içerisinde hizmetlere karşı olan talep ile FHGE kapsamında artış yönünde etkilenmeler dikkatleri çekti.

Endeksi meydana gelen anket sorularının yayılma endeksleri incelenirken gelecek üç ay içerisindeki hizmetlere karşı olan talep beklentileri ile beraber son üç aydaki hizmetlere karşı olan talep FHGE üzerinde artışlarda etkilenmelerin yanı sıra son üç aydaki iş durumuna göre FHGE azalış yönünde etkilenmeler meydana geldi.

İş durumu ve hizmetlerine karşı olan taleplere bakılacak olduğu zaman değerlendirmelere göre, son üç aylık iş durumu üzerinde iyileşme olması yönünde oluşan değerlendirmeler bir önceki aya olan kıyas ile zayıflamalar bakılacak olduğu zaman son üç aylık süreç içerisinde hizmetlere karşı olan taleplere artış yönündeki değerlendirmeler dikkatleri çekti. Bu durum karşısında son üç ayda hizmetlere karşı olan taleplerin yönündeki beklentiler için güçlendirici bir şekilde yer aldı.

İstihdam durumlarına karşı olan değerlendirmelere bakılacak olduğu zaman son üç aylık süreç içerisinde istihdamlarda artış bildirenlerin lehine karşı seyir zayıflaması dikkatleri çekerken gelecek üç aylık süreçte artışların olacağını bekleyenle için seyir güçlenmesi dikkatleri çekti. Mayıs ayı içerisinde ACE REv.2 sektöründe yapılan sınıflandırmalara bakılacak olduğu zaman finans ve sigorta faaliyetleri sektörü içerisinde güven endeksleri ile alt sektörler itibari ile değerlendirmeler olacağı zaman; “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe bir önceki aya göre 5,4 puan artarken, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörleri ile sırası ile 6,0 ve 50,1 puan azalması dikkatleri çekti.

Anket sonuçları belli oldu…

Anket sonuçlarından sonra yapılan açıklamalara bakılacak olduğu zaman mayıs ayı içerisinde ACE REv.2 sektöründe yapılan sınıflandırmalara bakılacak olduğu zaman finans ve sigorta faaliyetleri sektörü içerisinde güven endeksleri ile alt sektörler itibari ile değerlendirmeler olacağı zaman; “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” sektöründe bir önceki aya göre 5,4 puan artarken, “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektörleri ile sırası ile 6,0 ve 50,1 puan azalması yapılan açıklamalar arasında oldu.