Gümrük vergileri ile para cezaları da silinecek mi? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.923,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2431
  % 0,02
 • € EURO
  35,0051
  % -0,10
 • £ POUND
  41,1487
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,4487
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3620
  % -0,51
 • BITCOIN/TL
  2208074,382
  % 0,97
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Gümrük vergileri ile para cezaları da silinecek mi?

Gümrük vergileri ile para cezaları da silinecek mi?

Son zamanlarda gelen son dakika açıklamalarının ardından gümrük vergileri ile beraber para cezası olan kişilerin de araştırmaları hız kazandı. Bu borçlar ile yüz yüze olan kişilerin göz ve kulakları AKP tarafından meclise sunulmuş yasa için tekliflerden gelecek haberlere çevrildi. Yeni yapılandırma dönemleri ile ilgili olarak pek çok alan içerisinde borçların yapılandırma süreçlerine gidilmesi planlamaları kurulurken gümrük vergileri ile beraber para cezaları da bu paketin içerisinde yer aldı.

Milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendirmeye devam eden açıklamalar ile paketin içerisinde yer alan başlıklardan bir tanesi de gümrük vergileri ile beraber para cezalarının silinecek mi silinmeyecek mi konusu üzerine geldi. Vatandaşlar bir yandan diğer borçlar üzerinde olduğu gibi gümrük vergileri ile beraber para cezalarında da yapılandırma süreçleri içim 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru süreçlerinde bulunacak.

Gümrük vergileri ile para cezalarında da silme olacak mı?

Yeni yasa dönemleri ile ilgili olarak gümrük vergileri ve para cezalarının silinmesi gibi bir konu durum söz konusu yer almazken yasanın ödeme durumları karşısında büyük kolaylıklar olması da ön görülüyor.

Yapılandırma başvuruları ne zaman ve nasıl yapılacak?

Yasanın bir iki haftalık içerisinde çıkması gelen beklentiler arasında olurken devlete vergi ile prim borçları olan vatandaşların da başvuru süreçlerini 31 Ağustos tarihine kadar yapması bekleniyor. Fakat genel sağlık sigortası prim borçları ile beraber matrah ile vergi artırımı borçlarından ötürü de bu uygulama haricinde tutulması ön görülenler arasında yer alıyor.

Vergi yapılandırmalarının taksitleri nasıl olacak?

SSK ile vergi borçları yapılandırması sırasında borçlu kesimlerden 9, 12 ve 18 eşit taksit ödemeleri kısmından bir tanesinin tercih edilmesi istenecek. Bunun ile beraber tercih edilen taksit sürelerinden daha uzun sürede ödemelerin söz konusu geçerli olmayacak. Ticaret bakanlığı ile hazine ve maliye bakanlığı il özel idarelerine giderek YİKOB ile belediyelere karşı ödenecek borçların ilk taksit ödemesi 30 Eylül tarihi içerisinde SGK kapsamında olan borçların ilk taksitlerinin de 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödeme planlamaları yer alıyor. Peşin ödemeler için de ilk taksit ödeme kısmında yeniden bir yapılandırma olacak.

Vergi yapılandırmalarında faizler ne kadar olacak?

Vergi yapılandırmaları konusunda ödenecek olan tutar anapara ile enflasyon farklarında oluşurken, taksit vadelerine göre kat sayı uygulamalarına gidilmesi ön görülüyor. Kasım ayında çıkarılmış olan yapılandırma yasalarına bakılacak olduğu zaman yeni yasa tekliflerinde yüksek faiz olacağı ön görülen açıklamalar arasında yer alıyor. Bundan bir önceki 12 eşit taksit ödeme durumunda 1.105’ten 1.18’e, 18 eşit taksit ödeme durumunda da 1,15’ten 1,27’ye kadar artış gösterdi. Bir yandan da önceki yapılandırma süreci içerisinde yıllık faiz ödemeleri yüzde 4,5 olarak uygulanması söz konusu oldu. Veri yapılandırma süreçleri içerisinde ise yüzde 9 olarak belirlenmesi söz konusu oldu.

Vergi yapılandırmaları için peşin ödemelere indirim olacak mı?

Anapara miktarı kısmını ilk taksit ödeme süreçleri içerisinde peşin bir şekilde ödemeye devam eden vatandaşlardan gecikme faizleri yerine hesaplanması yapılan enflasyon farkları yalnızda yüzde onluk kısmı alınırken yüzde doksanlık kısmı silinecek. Taksitli ödeme seçenekleri içerisinde tercih edilmiş olan faka ikinci taksit dönemine kadar kalan borçların tamamını ödemiş olan vatandaşlar için de enflasyon farklarının yüzde 50 kısmı kadarı ödenecek.