Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan Kripto Para Vergisi Açıklaması Geldi - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.861,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2997
  % -0,03
 • € EURO
  35,1238
  % 0,48
 • £ POUND
  41,5943
  % 0,38
 • ¥ YUAN
  4,4545
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3635
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.405,48
  % 2,36

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan Kripto Para Vergisi Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan Kripto Para Vergisi Açıklaması Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, katıldığı CNN Türk canlı yayınında, gündemdeki hususları kıymetlendirdi. Bakan Elvan, kripto paralar ile ilgili de kıymetli bir açıklama gerçekleştirdi. Bakan Elvan, Gelir Yönetimi ile vergi konusunda çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bakan Elvan, yaptığı açıklamada tüketiciyi müdafaanın son derece değerli olduğunu vurguladı ve kanun teklifi için çalışma yaptıklarını belirtti.

“Biz tüketiciyi korumak zorundayız. Terörün finansmanını ve kara para aklama üzere durumları önlemek için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Gerekli çalışmalarımızı yaptık. Global ölçekte bu platformların denetlenmesine yönelik, alım satım süreçlerini yapanların kimler olduğuna yönelik önlemleri ülkeler almaya başladı. Bizim de taslak bir çalışmamız var. Bir kanun teklifi muhtemelen olacak. Biz gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık.”

Dünya üzerindeki uygulamalara da dikkat ettiklerini söz eden Bakan taslak çalışmasını yaptıklarını kaydetti:

“MASAK dışında da yapılması gereken düzenlemeler var. SPK BDDK ve Gelir Dairesi Başkanlığımız var. Biz ne yaptık, bir bakan yardımcımızın başkanlığında iki aydan beri çalışıyoruz bahis üzerinde. Daima olarak arkadaşlarımız bir ortaya geldiler toplantılar yaptılar, dünyadaki uygulamalara baktılar. Bu hususla ilgili uzman şahıslarla bir ortaya geldiler. Onların görüşlerin aldılar ve taslak çalışmasın yaptık.”

Bakan ayrıyeten kripto para bölümünün bir merkezi yapısı bulunmadığı ve bu nedenle dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

“Bu alanların tamamı dünyada çalışılan alanlar. Öteki gelişmiş ülkelerin çalıştığı alanlar. Bu hususta süratli gitmemin değerli olduğunu düşünmüyorum sağlam ve dikkatli gitmemiz lazım. Zira bunu merkezi bir yapısı yok. Çok daha temkinli olmak gerekiyor.”