Hem Ömrünüzden Hem de Paranızdan Kazanmak İstiyorsanız, Sigarayı Bırakın - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.836,00
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3018
  % -0,05
 • € EURO
  35,1535
  % 0,53
 • £ POUND
  41,5355
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,4547
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3642
  % 0,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.412,72
  % 2,43

Hem Ömrünüzden Hem de Paranızdan Kazanmak İstiyorsanız, Sigarayı Bırakın

Hem Ömrünüzden Hem de Paranızdan Kazanmak İstiyorsanız, Sigarayı Bırakın

Sigara insan sağlığına oldukça zararlıdır. Pek çok insan sigaranın zararlarını bilmekle beraber hâlen sigara içmekte ısrarcıdır. Oysa sigaranın zararları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Üstelik sigara, yılda sadece 6 milyon insanın ölümüne yol açmakta.

 Günümüzde çok küçük yaşlara kadar düşmüş olan sigara tüketimine dur denilmek adına, küçük yaşlardan itibaren sigara tüketimi ve zararları konusunda bireyler bilinçlendirilmelidir. Ayrıca sigara sadece tüketen insanların sağlığını değil, yanında sigara dumanına maruz kalan insanları da etkilemekte ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir.

 Oysa sigarayı bırakmak hem paranızı cebinizde tutacak hem de sağlığınıza olumlu yönde bir etki yaratacaktır.

Hemen şimdi sigarayı bırakın, hem ömrünüzden hem de paranızdan kazanın.

 Sigaranın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

 Sigara içmenin zararları anne karnında başlar. Sigara kullanan anne ile sigaraya maruz kalan bebekte zeka geriliği ve pek çok geri dönüşü olmayan hastalığa yol açar. Dudak, cilt, gırtlak gibi kanser türlerine davetiye çıkarır. Kanser türlerinin özellikle akciğer kanserinin başlıca sebebi yine sigaradır. Solunum sistemi hastalıklarına özellikle; zatürre, bronşit ve astım gibi hastalıklara yol açar. Kalp ve damar hastalıklarına yol açarak, özellikle damarlardaki kan akışını durdurur ve kalbin sağlıklı bir şekilde işlevini yapmamasına sebebiyet verir. Kalbin işlevini tam anlamıyla yapamaması ve damarların tıkanıklığı ayrıca bazı uvuzlara kan pompalayamayarak o uvuzların geç tespiti de sebebiyle kesilmesine neden olur. Çok uzun yıllar sigara tüketen erişkin kadınlarda erken menopoza neden olur. Kısırlığa yol açar. Bu ciddi hastalıkların yani sıra kişinin fiziksel görünümünde de bazı değişikler yaratır. Bunlar; cilt kuruluğu, cansızlığı, parmaklarda sararma, güçsüz tırnak oluşumu, iştah azaltıcı olması sebebiyle zayıflık, dişte ve diş etinde sararmalar ile gelen hastalıklar, ağız kokusu gibi.

 Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücutta Yaşanan Bazı Olumlu Değişiklikler

 Sigarayı bıraktıktan hemen 24 saat sonra vücutta değişimler gözlemlenebiliyor. Kalp krizi geçirme riski azalırken, kan ve oksijen seviyesi normal bir hâle dönüyor. Vücut yavaş yavaş karbonmonoksitten arınıyor. Kandaki nikotin seviyesi normale dönüyor. Nefes alıp vermede yaşanan güçlükler azalıyor. Üstelik solunum yolları kendini temizlemeye başlıyor.

 Haftalar sonra, vücuttaki solunum ve dolaşım düzeliyor. Solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riski yarı yarıya düşüyor. Akciğer rahatlıyor. Buna karşılık nefes tıkanıklığı, öksürük, hırıltı, çabuk yorulma gibi rahatsızlıklar azalıyor.

 1 yıl sonra; mesane kanseri, kroner kalp hastalığı, kalp krizi geçirme riski, kansere yakalanma ve pek çok hastalık yarı yarıya bir azalma gösteriyor.

 10-15 yıl sonra ise akciğerler, hiç sigara içememiş bir insanın akciğeriyle aynı düzeye geliyor. Vücudunuzda yaşanan bu tüm değişikler sizi sağlıklı bir birey haline getirirken, ölüm riskinizi azaltarak ömrünüzü sigara içenlere oranla, uzun tutuyor.

 Sigarayı bırakmanın vücudunuza ve sağlığınıza olumlu yönlerinin yanı sıra sizi daha enerjik, canlı ve dinç gösteriyor.

 Sigarayı bırakmak ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için size en yakın sigarayı bırakma kuruluşuna başvurabilirsiniz.

 Sigarayı Bırakmanın Cebinize Faydaları

 Sigarayı bırakarak hem sağlığınızı koruyabilir, ömrünüzü uzun kılabilir, hem de paranızı cebinizde tutabilirsiniz. Hatta sigaraya harcadığınız tutarı biriktirerek kişisel isteklerinize bu yönle sahip olabilirsiniz.

 Bir yılda tam 48 hafta vardır. Kişinin ortalama haftada 4 paket sigara içtiğini varsayarsak bu yüzlerce hatta binlerce paraya mâl olacaktır.

 Günümüzde sigara fiyatları ortalama 15 Tl tutarında, kişinin haftalık 3 paket sigara içtiğini de baz alırsak bu toplam 2.160 Tl eder. Bu tutar sigarayı haftalık veya günlük ne kadar az ya da çok tükettiğiniz ile değişiklik gösterebilir.

 Kendinize hedefler belirleyin. Kişisel isteklerinizi not edin. Sigarayı bırakarak onlara ulaşmayı hayâl edin. Bu yolla sigaraya vereceğiniz parayı biriktirebilir ve belki de hayal ettiğiniz şeylere daha rahat ve hızlı bir yoldan kavuşabilirsiniz.