Kripto Para Hangi Sektörlerde Kullanılıyor?
 • YARIM ALTIN
  7.936,00
  % -0,10
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2756
  % 0,05
 • € EURO
  35,0511
  % -0,04
 • £ POUND
  41,2741
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4521
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3637
  % -0,03
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Kripto Para Hangi Sektörlerde Kullanılıyor?

Kripto Para Hangi Sektörlerde Kullanılıyor?

Kripto para hangi sektörlerde kullanılıyor? sorusunun cevabını vermek için ilk önce kripto para hakkında bilgi vermemiz gerekiyor. Kripto para son yıllarda yatırımcıları ve finans dünyasında bulunan personelin gündemini oldukça meşgul etmiştir.

Kripto para hakkında farklı görüşler sunan uzmanlar yanı sıra merkez bankaları ve devlet odağında bulunan büyük şirketlerin bu paralarla ilgili görüşleri de bulunuyor. Dünyada ve Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok kripto para borsası bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’de nüfusun %20’sinin kripto para ile ilgili işlem yaptığı ve bilgisi olduğu açıklanmıştır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para piyasalara yeni girmiş bir ürün olarak kriptoloji bilimini kullanılan bir dijital paradır. Kripto paralarda matematik bazlı şifreleme sistemleri kullanılıyor. Günümüzde sanal olan tüm işlemlerde banka kartlarında ve dijital ortamda gerçekleştirilen işlemlerde bu para sistemi kullanılıyor. Kripto para sayesinde banka işlemlerinin fiziksel para kullanılmadan yapılmasını sağlıyor. Yeni nesil kripto paralar daha devlet ve otoriteler tarafından kontrol altında olmadığı için fiziksel paralara göre kullanımı oldukça farklıdır.

Kripto Para Güvenli mi?

Kripto paralar teknoloji tabanlı ve şifreleme sistemi ile oluşturulduğu için güveni bir para sistemi olarak görülüyor. Ancak bazı durumlarda bu para sisteminde riskleri de bulunuyor. Bilgisayarda kazılıp bulunmuş olan madenlerinize ait kripto paralarınız iyi güvenli bir cüzdanda toplanmadığı durumlarda bilgisayarların çökmesiyle yok olma durumu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarlarda başka bir risk ise hacklenebilir olmalarıdır. İşlem hacimleri yüksek olan kripto paralar saldırıya uğrayabilirler. Hackerlar tarafından yapılan saldırılar sonucunda kripto paraların ele geçirilmesi söz konusu olabilir.

Kripto Paralar Nasıl Korunur?

Merak konusu olan kripto paraların güvenliği Blockchain denilen bir teknoloji sayesinde sağlanıyor. Blockchain şifreleme sistemi ile kripto paraların koruması sağlanıyor. ilk olarak Bitcoin ile adı beraber duyulan Blockchain dijital alanlarda kullanılan bir teknolojidir. Bu sistem bloklar halinde ve merkezi olmadan dağıtık biçimde kullanıldığından dolayı kripto paraların takibi de olanaksız hale geliyor. Bu teknoloji sistemi sayesinde kripto paraların kimse tarafından ulaşılmasına, yönetilmesine ve manipüle edilmesine olanak sağlamıyor.

Kripto Para Borsaları

Günümüzde kripto para piyasalarında buluna birçok kripto para bulunuyor. Kripto paraları bazıları üretimi az olacak şekilde tasarlanıyor. Bu sayede zaman geçtikçe piyasa değeri de artabilir. Kripto paraları ile devletin kendi bastırdığı para birimleri arasında farklar bulunuyor. Devlet istediği zaman para basımına gidebiliyor. Ancak Bitcoin piyasasında fazla kripto para üretimi gerçekleşmeyeceği biliniyor.

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto paralar İzlanda ve Vietnam dışında birçok ülkede yasal olarak işlem görüyor. Kripto paralar regülasyon kısaltmalardan da muaf tutulmuyorlar. Dünyada farklı uygulama getiren ülkelerde bulunuyor. Örneğin Çin finansal kurumların Bitcoin para piyasalarını denetlemesini yaparken, Rusya ise bu paraları yasal ifade etmesine rağmen Rus yerli parası haricinde herhangi bir parayla alım satımı da yasaklamıştır.

Kripto Paraların Kullanım Amaçları?

Kripto paraların çeşitlerinin artması kripto para piyasaları gelişmesiyle kullanım alanlarında artmıştır. İnsanlar elinde bulunan kripto paraları borsalarda alım satım ve takas yaparak kripto parasını bir yatırım aracı olarak kullanıyorlar. Bu alanlar dışında kripto paraların kullanıldığı diğer alanlarda bulunuyor.

Bu alanlar şunlardır;

 • Seyahat
 • Emlak
 • Sosyal medya
 • Eğitim
 • Dijital Yayıncılık

Oyun sektörü gibi alanlarda da kripto paralar kullanılmaya devam ediyor. Kripto paralar sayesinde internet üzerinden İnsanlar alışveriş yapma imkanları sağlanmıştır. Kripto paraların finans sektörü dışında sağlık, eğitim, kültür, bilim ve sanat gibi alanlarda kullanılarak değer yaratan ve yaşamak kolaylaştıran bir uygulama olarak görünüyor.