Milyonlarca aboneyi ilgilendiriyor! Garanti bedelleri pul olmayacak - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.848,00
  % -0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2965
  % -0,04
 • € EURO
  35,1024
  % 0,40
 • £ POUND
  41,5773
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  4,4546
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3641
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  2191896,223
  % -0,30
 • BIST 100
  10.398,72
  % 2,29

Milyonlarca aboneyi ilgilendiriyor! Garanti bedelleri pul olmayacak

Milyonlarca aboneyi ilgilendiriyor! Garanti bedelleri pul olmayacak

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde üretilen elektrik faturası sayısının 362 milyon 369 bin olduğunu belirterek teminat bedellerinin TÜFE ile güncellenerek iade edildiğini söyledi.

Teminat bedeli uygulamasının Türkiye’ye has olmadığını, dünya genelinde uygulandığını belirten Bakan Dönmez, “Güvence bedel tedarik şirketince kullanım yerinin değişmesi, perakende satış mukavelesinin sona ermesi, sözleşmesin feshi halinde tüketim bedelinin ödenmemesi ihtimaline karşılık olarak, borcuna mahsup etmek üzere tüketiciden talep ediliyor. Abonelik esnasında alınacak garanti bedellerine ait kurallar Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği ile karar altına alınmıştır. Tüketicilere ilişkin güncellenmiş teminat bedelleri elektriğin kesilmesinden en az 30 gün sonra tüketicinin borçlarından mahsup ediliyor” dedi.

ÖNEMLİ ORANDA BEDEL KAYBEDİYOR

Misyonlu tedarik şirketleri kullanım yerinin değişmesi, perakende satış kontratının sona ermesi yahut mukavelenin feshi halinde, tüketicinin elektrik gücü tüketim bedelini ödememesi ihtimaline karşılık abonelerden teminat bedeli alıyor. Tüketici aboneliğini sonlandırırken rastgele bir borcu bulunmuyorsa garanti aboneye geri ödeniyor. Lakin yıllar içinde elektrik, su, doğal gazda içerdeki paralar güncellense de önemli oranda bedel kaybediyor, tabir yerindeyse yatırılan para pula dönüyor.

PAHASINI MÜDAFAASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Sabah’ta yer alan habere nazaran, hükümet bunu önlemek için bu paranın alındığı tarihteki kıymetini koruyacak biçimde iadesi için çalışma başlattı. Bu hizmetlerin tipine nazaran teminat bedeli öngörülebilir ölçüde olacak, iade sürecinde de kıymetini korumuş olacak. Elektrik aboneliği sırasında mümkün riskler için meskenlerden kilovatsaat başına 37.6 lira garanti bedeli ortalama 6 kW tüketimi olan aboneden 226 lira alınıyor. Yılda bir milyondan fazla yeni aboneden 226 milyon lira toplanıyor

KAYNAK: SABAH