Şubelerde Öncelikli Sıra Nasıl Alınır? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.434,00
  % -1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0594
  % -0,09
 • € EURO
  36,0380
  % -0,38
 • £ POUND
  42,7493
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,48
 • /TL
  %
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Şubelerde Öncelikli Sıra Nasıl Alınır?

Şubelerde Öncelikli Sıra Nasıl Alınır?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle, yapılmak istenen her iş artık internet üzerinden çok kolay bir şekilde hallediliyor. Geçmiş dönemlere göre, finansal işlemlerinin çoğu mobil uygulamalar üzerinden yapılıyor. Bankalarda çoğu işlemlerin mobil uygulama üzerinden yapılmasının yanı sıra, bazı işlemler için bankaya gidilmesi zorunlu olabiliyor. Saatlerce uzun kuyruklarda beklemek veya bir türlü gelmeyen sıra numaraları can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda, devreye şubelerden öncelikli sıra almak giriyor.


Öncelikli Sıra Ne Demektir?


Banka işlemlerinde öncelikli sıra, kişinin şubeye gitmesinin zorunlu kılındığı durumlarda şubelerde sıra beklemeden işlemlerini kolayca halletmesi demektir. Banka şubesine gitmeden önce yapılacak işlemi belirlemek, işlemin daha kolay yapılmasına yardımcı olacağı için kişi önceden belirleyebilir. Daha sonra ise kalabalıkta uzun süre beklemek yerine, işlemini kolayca halledip zamandan tasarruf sağlanmış olacaktır.


Şubelerde Öncelikli Sıra Almak İçin Neler Gereklidir?


Yapılacak işlem banka şubesine gitmeden önce belirlendiyse, bu kişinin adına faydalı olacaktır. Bankaya gidildiğinde, numara almak için genellikle girişte bir cihaz bulunur. Bu cihaza müşteri numarası veya kimlik numarası girilerek sıra alınır. Daha sonra ise sistem tarafından, kişiye belirli bir sıra verilir. Banka müşterilerinin, diğer kişilere nazaran daha fazla şansı vardır ve bazı işlemleri uygulayarak diğer kişilerden öne geçer.


Bu işlem şu şekilde gerçekleşir:

 • Bankaya tarafından verilen bankamatik kartı veya kredi kartı cihaza yerleştirilir.
 • Ekrana gelen ve kişiden istenen bilgiler girilir.
 • Gerekli bilgiler girildikten sonra alınan numaralar diğer numaralardan farklı olacaktır.
 • Bankalar, her zaman kendi müşterilerine daha fazla olanak tanıdığı için yapılacak işlem sıra beklemeden halledilebilir.


Öncelikli Sıra Nasıl Belirlenir?


İşlemi yapılacak olan kişinin bankada hesabı varsa, diğer kişilerden daha önce sırası gelecektir. Kimlik numarasıyla işlem yapacak kişiyi sistem tanır ve kişiyi diğer kişilerden öne atar. Bu, bankaların kendi müşterilerine tanımış olduğu bir ayrıcalıktır. Bunun yanı sıra, kredi kartı limiti üst sınırda olan kişilerin diğer kişilere göre şansı daha fazladır.


Bankalardan Öncelikli Sıra Almanın Avantajları Nelerdir?


Banka şubelerinde, sıra beklememek için alınan öncelikli sıra yöntemi mobil uygulama üzerinden yapılamayan işlemlerin daha kolay halledilmesine olanak verir. Bunun yanında, zamandan büyük bir tasarruf sağlar.


Öncelikli Sıra Alırken Kredi Kartı veya Banka Kartının Ne Gibi Faydası Olur?

Kredi kartı veya banka kartı sıra almak için kullanılırsa, sistem tarafından daha ön sıralara kişiyi atabilir. Bu işlem özellikle uzun kuyruklar ve çok fazla sıra varsa avantajlı olacaktır. Ayrıca unutmamak gereklidir ki yapılacak işlemin önceliği bu hususta değişiklik gösterebilir.