Ticaret bakanlığı tarafından ‘’İntihalci tez yazımlarına hibe verilecek’’ iddialarına yalanlama geldi… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.420,00
  % -1,33
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0587
  % -0,07
 • € EURO
  36,0228
  % -0,39
 • £ POUND
  42,7566
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  4,5477
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3779
  % 0,98
 • BITCOIN/TL
  2168500,183
  % 1,92
 • BIST 100
  11.141,24
  % 0,02

Ticaret bakanlığı tarafından ‘’İntihalci tez yazımlarına hibe verilecek’’ iddialarına yalanlama geldi…

Ticaret bakanlığı tarafından ‘’İntihalci tez yazımlarına hibe verilecek’’ iddialarına yalanlama geldi…

Ticaret bakanlığı tarafından gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarında dikkatleri çeken‘’ İntihalci tez yazımlarına hibe verilecek’’ ifadelerinin gerçek ile alakalı olmadığına dair ifadeler yer almaya başladı.

Ticaret bakanlığı tarafından gelen açıklamalar ile bazı yayın organları ile beraber sosyal medya gündemi içerisinde dikkatleri çeken ‘’İntihalci tez yazımlarına hibe verilecek’’ ifadeleri ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

İddialar gerçeği yansıtmıyor…

Ticaret bakanlığı tarafından gelen yazılı açıklama içerisinde son durumlara bakılacak olduğu zaman internet sitesi üzerinde yer alan meslek kodlarının yer aldığı NACE kodunun Avrupa Birliği kapsamında ekonomik faaliyetlerini sınıflandırma içerisinde kullanılan bir kodlama yöntemi olduğu aktarıldı. Yapılan açıklama detaylarına bakılacak olduğu zaman; “İntihalci tez yazarlığıyla hiçbir ilgisi yoktur. Aksini iddia etmek; tüm dünyanın bunu legal sektör olarak kabul ettiği anlamına gelir ki bu mümkün değildir. Söz konusu NACE kodu, İngilizceden çeviri olması ve detay dokümantasyon olmaması nedeniyle birtakım çevrelerce yanlış yorumlanmıştır” ifadeleri ile dikkatleri çektiler.

Açıklama detaylarına bakılacak olduğu zaman 82.19.03 numaralı olarak yer alan faaliyet kodu mesleksel faaliyet kodlu mesleksel sınıflandırma kapsamında fotokopi, çoğaltma tarzında çalışmalarına devam eden işlemlerin alt kırılım sahibi olmasının yanı sıra elle yazılmış olan tezlerin bilgisayar ortamlarına geçirilmesi, kabı, ciltlendirilmesi ile ilgili olarak açıklama geldi. Bu gelen açıklama sırasında;

“Uluslararası tanımına uygun olarak TÜİK tarafından dilimize çevrilmiş ve aynı şekilde kodlanmıştır. Dolayısıyla tezlerle ilgili olan bu kod sınıflandırması Ticaret Bakanlığı tarafından değil; Avrupa Birliği tarafından yapılmıştır. İlgili NACE kodunun İngilizce dökümü orijinal belgede olduğu gibi aşağıda dikkatlerinize sunulmuştur” ifadelerine yer verilerek dikkatler çekildi.

Şu an her ne kadar sosyal medya gündemi ile basın yayın organları arasında çok farklı iddialar dikkatleri çeken bir durum olsa bile sürekli farklı alanların yalan haber çıkarmasından dolayı meydana gelmesi dikkatleri çekti. Bu anlarda kimsenin yanlış bilgilenmemesi ve daha çok doğru bilgilere ulaşması için yalan haber ile yüz yüze kalınan süreç içerisinde ticaret bakanlığı tarafından çarpıcı açıklamalara yer verildi. Gelen bu açıklamanın ardından aslında bu söz konusu olan durumların ne kadar da yanlış ve farklılaşarak gösterildiği dikkatleri çekilmiş oldu. Son gelen açıklama sırasında söylenmiş olan; “Uluslararası tanımına uygun olarak TÜİK tarafından dilimize çevrilmiş ve aynı şekilde kodlanmıştır. Dolayısıyla tezlerle ilgili olan bu kod sınıflandırması Ticaret Bakanlığı tarafından değil; Avrupa Birliği tarafından yapılmıştır. İlgili NACE kodunun İngilizce dökümü orijinal belgede olduğu gibi aşağıda dikkatlerinize sunulmuştur” sözler aslında konu için ne kadar farklı bir durum olduğu ile gün yüzüne çıkmıştır. Gelen yazılı açıklamaların ardından ticaret bakanlığı yüz yüze kaldıkları ve üzerlerinden atmak istedikleri haberlerin aslının astarının olmasını göstermiş oldular. Her ne kadar ticaret bakanlığı ile ilgili olarak çok farklı iddialar yer alsa bile asla söz konusu olan durumların gerçekleri yansıtmayan bir yapısının olduğu dikkatleri çekmiş oldu. Bu süreç içerisinde yapılan açıklamalar sayesinde sonunda her şey gün yüzüne çıkmış oldu.