Vergi borcu olanlar için çarpıcı açıklamalar geldi! Sicil affı yolda… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Vergi borcu olanlar için çarpıcı açıklamalar geldi! Sicil affı yolda…

Vergi borcu olanlar için çarpıcı açıklamalar geldi! Sicil affı yolda…

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan görüşmeler ile önümüzdeki günler içerisinde çıkması planlanan sicil affı ile ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Açıklaması sırasında; ‘Bu pandemi zamanında vatandaşlarımızın lehine çıkacak olan bir kanundur, vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun’ ifadelerine yer verdi.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan görüşmeler ile beraber önümüzdeki günler içerisinde çıkması için planlamaların yapılmakta olduğu sicil affı için çarpıcı sözlere yer verdi. Bu açıklaması sırasında CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım; ‘’Kanuna eklenmesi teklif edilen yeni bir geçici maddeyle anapara ve taksit ödeme tarihi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olan, kullandığı kredilerin ödemelerini aksatan gerçek veya tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan yada bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız çek, protestolu senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdindeki kayıtları (sicilleri); söz konusu borçlarının ödenmesi gereken kısmının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde finansal işlemlerde bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaması esası getiriliyor.’’ İfadelerini dile getirdi.

Sadece kamu bankalarının elleri rahatlatılacak…

Bir yandan da açıklaması sırasında; ‘’ Ancak, bu şekilde getirilen sicil aflarına sadece kamu bankaları uyuyor. Diğer bankalar, bu tür kişilerin kredi başvurularını yapılan bu tür düzenlemelere rağmen dikkate almıyorlar. Dolayısıyla sicil affı sadece kamu bankalarının elini rahatlatıyor.’’ Sözlerine yer vererek devam etti.

Herkese hayırlı olması umudu ile…

Bir yandan konuşması sırasında; ‘’ Bu pandemi zamanında vatandaşlarımızın lehine çıkacak olan bir kanundur, vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı uğurlu olsun. ‘’ ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Gelen son dakika açıklamalarına bakılacak olduğu zaman milyonlarca vatandaşı çok yakından ilgilendirecek olduğu belli olmaya başladı. Yaşanan bu zorlu günlerde borçlarını ödemek konusunda zorluk çeken vatandaşlar en azından gelen sicil affı ile beraber bu ödemeleri yapabilecek ve bu sayede rahat bir nefes alabilecekler. Özellik ile de iş dünyası ile vergi mükellefleri tarafından beklenen borçlarda yeniden yapılandırılma olacak olması matrah ile vergi artırımı olması yeniden düzenlemelerin olmasını ilgilendiren kanun teklifleri ile TBMM başkanlığına sunularak dikkatleri çekti. 15 madde olarak belirlenen kanun teklifi birçok kesimden vatandaşların rahat bir nefes alması için açıklamaları beraberinde getiriyor.

Borçlar üzerinde olacak yapılandırma durumlarının yanı sıra bir yandan da matrah ile vergi artırımı olması konusunda kasalar ortak cari hesap düzenlemelerinden işletme kayıtlarının düzenlenmesi, stok beyanlarında düzeltme yapılması, işletme aktifine kayıtlı olarak yer alan taşınmazların değerlerinin yükseltilecek olması gibi düzenlemeler de dikkatleri çekiyor.

30 Nisan 2021 tarihinden daha önce kesinleşmiş olan borçlar da yapılandırma süreçlerine dahil edilecek. Başvuru süreçleri 31 Ağustos 2021 tarihine kadar hız kesmeden gelecek.  Gelen son dakika açıklamaları il de müjdeli haberlerin duyuruları gelmiş oldu.