Yapılandırma ile çiftçi borçları da erteleniyor mu? 2021 çiftçi borçları ertelenecek mi? Çiftçi borçlarında son durum… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Yapılandırma ile çiftçi borçları da erteleniyor mu? 2021 çiftçi borçları ertelenecek mi? Çiftçi borçlarında son durum…

Yapılandırma ile çiftçi borçları da erteleniyor mu? 2021 çiftçi borçları ertelenecek mi? Çiftçi borçlarında son durum…

Yaşanan bu zorlu günler içerisinde borçlarını ödeyemeyen çiftçiler de bu yıl içerisinde çiftçi borçları ertelendi mi ya da ertelenecek mi gibi soruları araştırmaya başladılar. Geçtiğimiz günler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından korona virüs salgın süreçleri için esnaf ve çiftçi kesim için biri birinden farklı desteklerin verilecek olduğuna dair ifadelere yer vermişti. Bu gelen açıklamaları hemen ardından vatandaşlar da çiftçi kredi ertelemelerinde son durum ile ilgili olarak araştırmalarına başladılar.  Bu yaşanan zorlu günlerde çiftçi borç ertelemesi oldu mu, olacak mı gibi sorular en çok araştırılan konuların başında geldi.

Vatandaşlar bu anlarda çiftçi borçları ertelendi mi sorusunun cevabını merak ettikleri için en çok araştırılan konuların başında yer almaya başladı. Geçtiğimiz günler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından korona virüs salgın süreçleri için esnaf ve çiftçi kesim için biri birinden farklı desteklerin verilecek olduğuna dair müjdeli haberleri vermişti. Söz konusu olarak yapılan destek duyurularının ardından vatandaşlar da çiftçi borçları için araştırmalarına başladılar.

Çiftçi borçları ertelemesinde son durum…

Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı ardından Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından korona virüs salgın süreçleri için esnaf ve çiftçi kesim için biri birinden farklı desteklerin verilecek olduğuna dair açıklamalarda bulundu. Üretici kesimin korona virüs salgın süreçleri içerisinde borçlarını erteleme haklarının geldiğini duyurmuştu. Çiftçi vatandaşlar da 2021 çiftçi kredi borç erteleme ne zaman olacak sorusunun yanıtlarını aramaya başladılar.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yaptığı açıklama sırasında; ”Çiftçilerimize de müjdelerimiz var. Ramazan ayı boyunca 180 bin ton patates ve kuru soğanı alarak ihtiyaç sahibi ailelere dağıttık. Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerimizin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenecektir. Çay üreticilerimiz için alım fiyatını açıklıyorum. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya desteklemeyle birlikte 4 liraya yükseltilmiştir. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını 1750 liraya yükseltiyoruz. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak.” İfadelerine yer vermişti.

Bu anlarda çiftçi borç erteleme zamanı hakkında da ifadeleri dile getirmişti. Erdoğan açıklaması sırasında bir yandan da kuraklık durumlarından dolayı zarar gördükleri belirlenen arazilerin de değerlendirilmeleri için çalışmaların olacağını anlatmıştı. Bu açıklamalara paralel bir şekilde meydana gelecek belirlemelerin ardından ne zamana kadar erteleme olacak sorusunun yanıtının da kısa süre içerisinde gelmesi ön görülen açıklamalardan bir tanesi oluyor.

Hem korona virüs salgınından dolayı meydana gelen ekonomik zorluklardan dolayı bir hayli sıkıntıların yaşanması dikkatleri çekiyor. Hem de bunlar yetmez gibi bir de çiftçilerin daha olumsuz etkilenmesine neden olacak kuraklık durumlarından dolayı insanlar borçlarını ödeme noktasında daha zor bir duruma geldiler. Bu anlarda her ne kadar insanlar çok çaresiz bir şekilde açıklama gelsin diye bekliyor olsa bile hükümet kanadından da vatandaşlar için birçok adım atılıyor olduğu dikkatleri çekiyor. Konu ile ilgili olarak kısa süre içerisinde ödeme erteleme zamanlarının ne kadar ertelenecek olduğuna dair açıklamaların gelmesi de bekleniyor.