Yıllık Hayat Sigortası Nedir? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.841,00
  % -0,39
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2999
  % -0,04
 • € EURO
  34,9970
  % 0,08
 • £ POUND
  41,5551
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4553
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3675
  % 1,22
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.399,47
  % 2,30

Yıllık Hayat Sigortası Nedir?

Yıllık Hayat Sigortası Nedir?

Günümüzde hayatımızın her anında riskler olabiliyor. Gözlerimizi dünyaya açtığımız andan itibaren hayatta kalabilmek için risklerle baş etmek zorunda kalıyoruz. Sigorta yaptırarak hayatta karşılaşabileceğimiz kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlayabilirsiniz.

Hayat sigortası sayesinde daha uzun planlar yapmamızı ve sevdiklerimizle hayat standartlarını koruyabiliriz. Kişilerin hayatını kaybetme riskine karşı kendisinin ve ailesinin maddi olarak korumayı amaçlayan yıllık hayat sigortası her yıl yenilebilen özelliği de bulunuyor.

Yıllık hayat sigortası ile sözleşmede yer alan risklerin gerçekleşmesi durumunda sigortalının eşi, çocukları ve diğer aile bireylerinin yaşam standartları koruyarak yaşamlarını devam etmesini sağlıyor. Sigorta poliçesinde yer alan risklerin gerçekleşmesi durumunda kişiye veya aile bireylerine sigorta tazminatı ödeniyor. Sigortalının vefatı üzerine poliçede yer alan teminat tutarı ödenir.

Yıllık Hayat Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Yıllık hayat sigortası ile hastalık ve kaza sonucunda oluşan engellilik durumu olsa bile yaşam kaliteniz de herhangi bir değişiklik olmadan maddi olarak teminatları alabilirsiniz.

Yıllık sigortasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Sigortanın vefatı halinde geri kalan aile yakınlarına maddi destek sağlanır.
 • Yıllık hayat sigorta kapsamında ödenen sigorta primleri vergi matrahından düşülebilir.
 • Sigortalının vefatı durumunda eğitime devam eden çocukları varsa eğitim masrafları karşılanır.
 • Sigorta primlerinin ödemesi genellikle aylık olduğu için bütçenizi sarsmadan ödemenizi sağlar.
 • Yıllık hayat sigortası kapsamında oluşan riskler sonucunda tedavi masraflarını karşılıyor.
Yıllık Hayat Sigortası Nedir?
Yıllık Hayat Sigortası Nedir?

Yıllık Hayat Sigortası Kapsamı

Yıllık hayat sigortası poliçesinde teminat olarak kişinin vefatı esas alınır. Günümüzde sigortaya eklenen ek tazminatlarla kaza ve maluliyet durumlarında sigortalıya ek desteklerde sağlanabiliyor. Yıllık hayat sigortasının ücretleri sigorta yapan kişinin mesleği yaşı ve risk oranına göre sigorta uzmanları tarafından belirlenir. Bundan dolayı yıllık hayat sigortası için ödenen primler ve teminatlar kişiden kişiye değişebiliyor.

Vefat Teminatı Nedir?

Sigortanın temel teminatı olan vefat teminatı sigortalının sigorta süresi içerisinde riskler sonucunda vefat etmesi durumunda poliçede belirlenen toplam tutarın lehdara ödenmesini sağlıyor. Sigortalının vefatı ile poliçede yer alan vefat teminatı ailesine ve sevdiklerine maddi açıdan zorluk çekmeden yaşamlarını sürdürmelerini sağlıyor.

Kaza Sonucu Vefat​​​​​​​ın Meydana Gelmesi

Sigortalının herhangi bir kaza sonucunda ölmesi durumunda ailesinin geri kalanlarına destek sağlayan kaza sonucu vefat teminatı bulunuyor. Bu teminat sayesinde sigortalının ailesini ve sevdiklerini koruyan bir teminat güvencesi olarak görülüyor.

Kaza Sonucu Tam veya Kısmi Maluliyet Oluşması Durumu

Yıllık hayat sigortasına ek olarak hazırlanan tamamlayıcı teminatlar ile kaza sonucunda oluşabilecek tam veya kısmi maluliyet durumlarında sigortalıya tazminat ödenir. Sigorta şirketi tarafından maluliyet derecesine göre sigortalıya tazminat ödemesi gerekiyor. Böylelikle sigortanın hem bakım masrafları hem de hastalık anında çalışmadığı dönemlerdeki maddi kayıplarının telafisi yapılıyor.

Hastalık Sonucu Maluliyet Oluşması

Hayat sigortası yapan kişinin kaza sonucunda ölüm olması durumunda ailenin geri kalanlarına destek sağlamak amacıyla kaza sonu vefat teminatı ödeniyor. Ayrıca vefat eden sigortalının eğitim gören çocuklarının eğitim masrafları da sigorta kapsamında ödemesi yapılıyor.

Tehlikeli Hastalıklar Teminatı​​​​​​​ Nedir?

Yıllık hayat sigortası yaptıran kişilerin sigortaya ek teminatlar ekleme hakları bulunuyor. Yıllık hayat sigorta poliçesi süresi içerisinde meydana gelen kanser, böbrek yetmezliği, inme, multipl skleroz, körlük gibi hastalıklara yakalanan kişilere belirlenen tutarlarda tazminat alma hakkı sağlar. Hayat sigortası insanlar için önemli bir yere sahip olup hayatta karşılanan risklere karşı hem sigortalının hem ailesine güvence sağlar. Yıllık hayat sigortası nedir? kapsamı, faydaları, teminatları hakkında detaylı bilgiler yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.