Birçok kadının hakkını bilmediği detaylar belli olmaya başladı! Bu işlemleri yapan kadınlar tam 6 yıl daha erken emekli olmak için hak kazanacaklar… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.848,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3003
  % -0,03
 • € EURO
  35,1156
  % 0,43
 • £ POUND
  41,4143
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,4550
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3672
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  2192679,181
  % -2,19
 • BIST 100
  10.404,45
  % 2,35

Birçok kadının hakkını bilmediği detaylar belli olmaya başladı! Bu işlemleri yapan kadınlar tam 6 yıl daha erken emekli olmak için hak kazanacaklar…

Birçok kadının hakkını bilmediği detaylar belli olmaya başladı! Bu işlemleri yapan kadınlar tam 6 yıl daha erken emekli olmak için hak kazanacaklar…

Sigortalı olarak çalışma hayatına devam ettikleri süreç içerisinde doğum yapmalarından dolayı çalışma hayatına ara veren ve sosyal güvencelerinden mahrum kalan anneler için telafi şansları da gelmeye başladı. Kadınların bu haklarını korumak için doğum borçlanması ismi ile bilinen yöntem sayesinde emeklilik yaşlarını bu süreçler içerisinde daha erkene çekmek ve altı yıl daha erken emekli olma fırsatları gelecek. Peki, bu zorlu günlerde kadınlar daha erken emekli olmak için hangi şartları yerine getirmesi gerekiyor. Tüm kadılar tarafından merak edilen doğum borçlanmaları nelerdir? Kimler için ödemeler ne zaman ve nasıl verilecek? Başvurular nereye ve ne zaman yapılacak gibi doğum borçlanması hakkında merak edilen tüm detaylar belli olmaya başladı. Sizler için doğum borçlanması sırasında merak edilen tüm detayları derledik.

SGK aracılığı ile 4A, 4B ve 4C bünyesinde sigorta kaydı olan ve çalışma hayatına devam eden anneler için erken emekli olma fırsatları gelen son dakika açıklamaları ile netlik kazanmaya başladı. Doğum izni alan ya da çocuklarından ötürü çalışma hayatına uzun bir süre vermek zorunda kalan kadınlar için, uzun bir süre boyunca sosyal güvenlik sistemlerinin dışında kalmaları dikkatleri çekiyor.

Bu durum en çok da kadınların emekli olacakları süreç içerisinde olumsuz durumlar ile yüzleşmelerine neden oluyor. SGK kapsamında çalışma hayatına devam eden kadınların doğum yaptıkları süreç içerisinde mağdur olmalarının önüne geçmek için farklı uygulamalar ile destek olmaya devam ediyor. Kadınlar için hükümet kanadından sunulan desteklerden bir tanesi olarak da doğum borçlanması ön plana çıkmaya devam ediyor. Doğum borçlanması fırsatlarından yararlanmak isteyen kadınların doğum izni aldıkları sürede geriye dönük olarak prim ödemesi yapma ve bu alternatif sayesinde daha erken emekli olma fırsatları geliyor. Bir yandan da 2014 yılında meydana gelen değişiklerden sonra kadınlar bu haklar için üç çocuğa kadar başvuru yapabilecekler. Her çocuk için ikişer yıl borçlanma yapabilecek kadınlar bu sayede tam altı yıl daha erken emekli olma fırsatına sahip olacaktır.

Kadınlar bu fırsatlardan yararlanmak için hangi şartlar ile doğum borçlanması yapabilecekler gibi araştırma yapmaya başladı. SGK tarafından bu ödemeleri almak için şartlar belli oldu.

Doğum borçlanması hakkında merak edilen avantajlar belli oldu…

Doğum borçlanması yapabilmek için aranan en temel şart olarak da çocukların daha doğmadan önce kadınların sigortalı bir şekilde çalışma hayatına devam ediyor olmasıdır. 2014 yılında anayasa üzerinde yapılan değişiklikler ile beraber artık üç çocuk için bu haklardan yararlanma fırsatları veriyor. Örnek verilecek olursa bir kadın üç çocuk için doğum borçlanması yapmak için hak kazanırsa tam altı yıl daha erken emekli olmak için hak kazanacak. Kadınlara 3 çocuk için tam 2160 gün prim borçlanması veriliyor olması doğum yaptıkları sırada yaşamaları söz konusu olan sıkıntılardan kurtulmalarına yardımcı olacak. Bu sayede emekli olmak isteyen kadınlar daha fazla beklemek zorunda olmayacak.

2160 günün üzerine çıkmayacak şekilde ve ihtiyaç durumlarına göre kadınlar SGK kapsamında ne kadar eksikleri ve borçları olduklarını belirleyerek SGK üzerinden başvuru yapabilecekler. Başvuruları ardından her çocuk için ikişer yıl borçlanma yapma fırsatları elde edecek. Bu sayede tam 6 yıl daha erken emekli olmak için istenen şartları yerine getirebilecekler. Aranan şartları dikkatli bir şekilde incelemek yeteri olacak.