Elon Musk ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyen BM hisseleri açlığı sona erdirmek istiyor - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.927,00
  % -0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2890
  % 0,07
 • € EURO
  35,0569
  % -0,08
 • £ POUND
  41,3344
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4489
  % -0,01
 • РУБ RUBLE
  0,3641
  % 0,01
 • BITCOIN/TL
  2217309,730
  % 1,61
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Elon Musk ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyen BM hisseleri açlığı sona erdirmek istiyor

Elon Musk ile görüşmeye hazır olduğunu söyleyen BM hisseleri açlığı sona erdirmek istiyor

WFP’nin yönetici direktörü David Beasley, Elon Musk ve hayat kurtarma konusunda “ciddi” olan herkesle konuşmaya hazır olduklarını söyledi.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’ndan (WFP) altı milyar doların dünyadaki açlığı nasıl kurtaracağını açıklamasını istemesinden bu yana iki haftadan fazla bir süre geçti ve BM programı nihayet Salı günü (IST) buna yanıt verdi.

WFP’nin yönetici direktörü David Beasley, Musk ve hayat kurtarma konusunda “ciddi” olan herkesle konuşmaya hazır olduklarını söyledi. Ayrıca, WFP’nin 42 milyon insanı kıtlıktan kurtarmak için harcanacak miktarın (6,6 milyar USD) dökümünü özetleyen planını paylaştı.

BM neden 6.6 milyar dolar istiyor?

Her şey Beasley’nin Amerikan haber ağı CNN’ye verdiği röportajla başladı. “Milyarderlerin şimdi adım atması gerekiyor. Bir kerelik, altı milyar dolar (USD), onlara ulaşamazsak kelimenin tam anlamıyla ölecek olan 42 milyon insana yardım etmek için. Karmaşık değil,” animasyonlu bir Beasley, ‘Connect the World’ programındaki bir röportajda söyledi.

Ayrıca, bunun tek seferlik bir bağış olduğunu ve insanların “her gün veya her hafta” yapması gereken bir şey olmadığını söyledi. ABD’nin en büyük 400 milyarderinin geçen yıl net 1.8 trilyon USD’lik bir artış gördüğüne dikkat çekerek, “Tek istediğim net değer artışınızın yüzde 0,36’sı” dedi.

Ama neden Musk?

Özellikle, röportaj sırasında Beasly, “Daha geçen hafta Elon Musk bir günde 6 milyar dolarlık net değer artışı elde etti” dedi. CNN daha sonra milyarderin 289 milyar dolar değerinde olduğunu ve WFP’nin sadece %2’lik bir bağış istediğini bildirdi.

Makaleye yanıt veren Musk, 31 Ekim’de popüler şirketi Tesla’nın hisselerini satacağını ve WFP’nin iddialarını açıklayabilirse bağış yapacağını söyledi.

“WFP bu Twitter ileti dizisinde 6 milyar doların dünyadaki açlığı nasıl çözeceğini tam olarak açıklayabilirse, hemen şimdi Tesla hissesini satacağım ve yapacağım” diye tweet attı. “Ancak açık kaynak muhasebesi olmalı, böylece halk paranın nasıl harcandığını tam olarak görebilir” dedi.

WFP’nin planı

Bu arada, o gün Beasley, “Bu açlık krizi acil, eşi görülmemiş VE önlenebilir. @elonmusk, net bir plan ve açık kitaplar istediniz. İşte burada! Sizinle ve hayat kurtarma konusunda ciddi olan herkesle konuşmaya hazırız. 2022’de kıtlığı önlemek için talep edilen miktar 6,6 milyar dolar.”

İşte WFP tarafından verilen miktarın dağılımı . Toplam 3.5 milyar doların varış ülkesine nakliye ve nakliye masraflarını içeren gıda ve teslimat, depolama ve çatışma bölgelerinde güvenlik eskortlarını da içeren son mil teslimatı için kullanılacak.

Piyasaların işleyebildiği ülkelerdeki nakit ve yiyecek kuponları için WFP tarafından 2 milyar dolar ayrıldı. Sırasıyla 700 milyon dolar ve 400 milyon dolar, “etkili ve etkili programların uygulanmasının tasarlanması, büyütülmesi ve yönetilmesi için ülkeye özgü maliyetler” ve “lokal ve bölgesel operasyon yönetimi, idaresi ve hesap verebilirlik” için kullanılacaktır.

Beasley, yalnızca beş ülkenin – Afganistan, Madagaskar, Güney Sudan, Sudan ve Yemen – 20 milyon insanı oluşturduğunu vurguladı. “Onlar açlığın ön saflarında yer alıyorlar. Bu ülkelerin her birinde gördüklerim tahmin edebileceğinizden daha kötü” dedi.

Bu arada Musk, Beasley’nin herhangi bir sosyal medya platformunda daha fazla görüşme çağrısına henüz yanıt vermedi.