Curve Coin Nedir?
 • YARIM ALTIN
  7.934,00
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2505
  % 0,01
 • € EURO
  34,9942
  % -0,11
 • £ POUND
  41,1896
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,4475
  % 0,00
 • РУБ RUBLE
  0,3637
  % -0,09
 • BITCOIN/TL
  2212406,311
  % 1,39
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Curve Coin Nedir?

Curve Coin Nedir?

Curve, likidite idaresinde AMM (otomatik piyasa yapıcı) vasıtaları kullanan, stablecoin tokenleri adına ihya edilmiş merkezi olmayan bir borsadır. Peki, curve coin nedir?

2020 yılının Ocak ayında hizmete sunulan Curve, merkezi bulunmayan DeFi (finans) popüleriyle anlamdaş kabul ediliyor. Borsa, 2020 senesinin ikinci yarısında ciddi bir büyüme yakaladı.

Curve Ağustos ayında, DAO’yu (merkezi bulunmayan özerk organizasyonunu) ve teritoryal tokeni olan Curve coin’i hizmete sundu. DAO, kullananların meydana getirdikleri kolaylıkla paraya çevrilebilme özelliği fazla olan varlıklar için kullanılacak olan birden çok akıllı taahhütleri bağlamak üzere Ethereum zeminli Aragon adlı vasıtayı kullanıyor.

Lakin resmî ve özel kuruluşlarda idari, ekonomik, politik otoritenin ortak kullanımı gibi hususlar Aragon platformundan ayrı işliyor.

Curve Coin’in Kurucusu

Curve Coin’in CEO’su ve kurucusu, kripto para piyasasında faaliyette bulunan firmalarda tecrübe kazanmış Rus bilim insanı Michael Egorov’dur. 2015 senesinde Egorov, mahremiyet esaslı enfrastrüktür ve anlaşma tutanakları kuran kripto para firması olan NuCypher’in CTO’su ve girişimci ortağı oldu. Egorov bununla birlikte merkezi olmayan kredi ve banka şebekesi LoanCoin’in de girişimcisi konumundadır.

Curve tasarısında vazife alan takım, Curve Coin ayırma sisteminin bir bölümü durumunda ve başlatma projesinin bir kısmı olarak iki senelik istihkak programı dahilinde token kazanacaklar. 2020 yılının Ağustos ayında Egorov, yearn.Finance anlaşma tutanağının oylama kuvvetine cevap mahiyetinde büyük oranda CRV tokenini hapsederek “fazla reaksiyon gösterdiğini” ve bu vetirede kendinin idarenin %71’lik oranını aldığını söyledi.

Curve Coin Nedir?
Curve Coin Nedir?

Curve Coin Farkı

Curve Coin, bilhassa stablecoin malumatları için AMM ortamının ortaya koymasının akabinde göze çarpan düzeyde alaka gördü.

 • Curve ve DAO tokenlerinin ortama sürülmesiyle beraber karlılık arttı.
 • Likidite sözleşmesi takdim etmeleri mukabilinde, ellerinde bulunan vadeye göre kullananlara resmî ve özel kuruluşlarda idari, ekonomik, politik otoritenin ortak kullanımı için curve verildi.
 • DeFi alım satım malumatlarındaki yükseliş, curve anlaşma tutanağının uzun süreli olmasını sağladı.
 • AMM üstünden büyük oranda likidite ve buna bağlı şekilde de kullanıcı kazançları aktarıldı.

Bu sebeple Curve; likidite madenciliği ve yield farming benzeri DeFi etkinliklerine katılan herkese, sistemleri gereğince ücret dalgalanması barındırmayan stablecoin tutarak rizikosuz gelir elde etme imkanını üst düzeye çıkarmayı arzu edenlere sesleniyor.

Piyasadaki Curve Coin Sayısı

Curve Coin, Curve DAO ile beraber 2020 senesinin Ağustos ayında piyasaya çıkarıldı. Curve Coin, resmî ve özel kuruluşlarda idari, ekonomik, politik otoritenin ortak kullanımı vasıtası ve işlem bedeli ödeme metodu olarak fonksiyon görmesinin yanında şebekeye özendirme sağlaması adına da meydana getirildi. Kolaylıkla paraya çevrilebilme özelliği fazla olan varlık sağlayıcıları adına de uzun süreli kâr sunuyor.

Yekûn Curve Coin arzı, ekseriyeti (%62) kolaylıkla paraya çevrilebilme özelliği fazla olan varlık sağlayıcılarına pay edilecek şekilde 3,03 milyar tane olarak tayin edildi. Mütebaki bölüm; %30 paydaşlara, %3 iş görenlere ve %5 toplum kaynağına ayrıldı. Paydaş ve iş görenlerin tahsisatları, iki senelik istihkak yazılımının neticesinde teslim edileceği tayin edildi.

Curve Şebekesi Emniyetli mi?

Curve, akıllı taahhütlerle ödenek tevdi etme ve AMM ortamları üstünden işlem gerçekleştirme gibi klasik rizikoları, yani kısa ömürlü yitimler muhteva eder. Curve sadece stablecoin destekçisi olduğundan, ortamlardaki çok süratli fiyat hamlelerinden kaynaklanan rizikoları düşürür. Diğer taraftan çaprazlama fiyatlar ortama ayna tutacak şekilde tekrardan balans meydana gelirse kullananlar buna rağmen para yitirebilir.

Curve Coin Nereden Temin Edilir?

Curve coin, serbest bir şekilde alım satım işlemleri gerçekleştirilebilen bir tokendir. En önemli kripto para piyasalarındaki stablecoin, kripto para ve saymaca para ikilileriyle işlemi yapılabilir. Bahis mevzusu piyasalar içerisinde 2020 yılının Eylül ayı itibariyle alım satım hacminde aslan hissesine sahip olan Huobi Global, OKEx ve Binance yer alır.