Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.936,00
  % -0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2373
  % -0,01
 • € EURO
  34,9725
  % -0,17
 • £ POUND
  41,1321
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  4,4449
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3631
  % -0,20
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ethereum Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ethereum, genç Rus-Kanadalı Vitalik Buterin’in (1994 doğumlu) beynidir . Kendi anlatımına göre, bir gün World of Warcraft oynarken Blizzard (oyun geliştirici şirket), en sevdiği oyun içi karakterinin çok sevilen bir özelliğini kaldırarak, genci gözyaşlarına boğuldu. Bu gün, “merkezi hizmetlerin getirebileceği dehşetleri” ilk elden deneyimledi.

Kısa süre sonra Vitalik Bitcoin’i keşfetti ve Bitcoin Magazine’i başlattı . Pek çok kripto projesinde yer alarak, hepsinin belirli uygulamalar hakkında çok endişeli olduklarını ve yeterince genel olmadıklarını fark etti – bu nedenle Ethereum’u hayata geçirmeye devam etti.

Ethereum, Aralık 2013’te Vitalik Buterin, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson (şimdi Cardano), Mihai Alisie ve Amir Chetrit tarafından kuruldu. Bunu 2014’ün başlarında Joseph Lubin, Gavin Wood (şimdi Polkadot) ve Jeffrey Wilcke izledi. Alışılmadık derecede uzun. herhangi birinin ölçüsüne göre kurucuların listesi.

PEKİ ETHEREUM NEDİR?

Ethereum , akıllı sözleşme işlevine sahip, merkezi olmayan, açık kaynaklı bir blok zinciridir . Ether ( ETH ), Ethereum protokolü tarafından üretilen kripto varlıktır ve dolayısıyla Ethereum ağı içindeki paradır. Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimidir. Ethereum blok zincirinin kendisi şu anda dünyada en aktif olarak kullanılan blok zinciridir .

Bitcoin’in yeniliği üzerine inşa edilen Ethereum, ödeme sağlayıcıları veya bankalar olmadan dijital paranın kullanılmasını sağlar. Ancak önceki blok zincirlerinden farklı olarak, Ethereum kolayca programlanabilir, yani birçok farklı dijital varlığı (token şeklinde) programlamak, güçlendirmek ve barındırmak için kullanılabilir.

Ethereum’u bu kadar başarılı yapan şey, paranın ötesinde çok çeşitli kullanım durumları için ürün ve hizmetleri merkezden dağıtma yeteneğidir. Kullanıcılar, Ethereum blok zincirinde herhangi bir sayıda özel varlık ve program oluşturabilir. Bu aynı zamanda projenin erkenden “dünyanın programlanabilir blok zinciri” olarak adlandırılmasının nedeni de budur. Finansal hizmetler, oyunlar ve uygulamalardan oluşan merkezi olmayan bir pazar yeridir.

Ethereum, devam eden aktif bir çalışmadır. 2015’teki lansmanından bu yana , İsviçre Zug’da bulunan Ethereum vakfı tarafından yönetilen ekip, Ethereum’un işlevselliğini ve özelliklerini geliştirmek için sürekli çalışıyor.

ETHEREUM NASIL ÇALIŞIR?

Şu anda, Ethereum, iş kanıtı olarak çalışan bir kamu blok zinciri olarak çalışır ve madencilerin zincire yeni bloklar eklemek için bir bulmacayı çözmesini gerektirir. Bloklar kabaca her 12 saniyede bir eklenir. Geliştiriciler, Ethereum’un programlama dilleri Solidity ve Vyper’da kod (akıllı sözleşmeler) yazar ve ardından bu programları Ethereum blok zincirine yerleştirir.

Düğümler (blokları ve işlem verilerini doğrulayabilen istemci yazılımı çalıştıran bilgisayarlar), Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) bir kopyasını çalıştırır. EVM Ethereum blockchain üzerinde işlemleri akıllı sözleşme kodunu çevirir ve işlem geçmişini izler bir derleyici.

Ethereum şu anda temel bir değişim geçiriyor. İlan hedefi geçmek olduğunu ispat İşsiz bir etmek kanıtı hissesini 2022 (tarafından konsensüs mekanizması eth2 ). Buradaki faydalardan biri, verimlilikte önemli bir artış olacak, bu da çok daha yüksek bir işlem hacmine ve dolayısıyla daha düşük işlem maliyetlerine yol açacaktır. Aralık 2020’de Ethereum ekibi , Proof-of- Stake’in tanıtılmasına yönelik yol haritalarında ilk önemli adım olan Ethereum Beacon Chain’i başlattı .

NE İÇİN KULLANILIYOR?

Programlanabilir bir blok zinciri olarak Ethereum, sonsuz sayıda potansiyel kullanım durumu açar. En belirgin olanı dijital paradır. Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum blok zinciri, dünya çapında ETH biçiminde değer göndermek için kullanılabilir.

Ayrıca, Ethereum blok zinciri, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının doğum yeri ve katalizörüdür . Girişimciler, geleneksel finansal hizmetleri kopyalayan protokoller oluşturmak için Ethereum platformunu kullanıyor. Bunlar arasında kripto ödünç verme ve ödünç alma, faiz kazanma, borsalar, otomatik yatırım hizmetleri ve daha pek çok proje yer alıyor.

ETHEREUM BİR PARA BİRİMİ MİDİR?

Bir blok zinciri olarak Ethereum bir para birimi değil, merkezi olmayan bir ağdır. Bununla birlikte, yerel belirteçleri olan ether (ETH), Ethereum’un kendi sözleriyle “dijital, küresel para ve Ethereum’un uygulamalarının para birimidir. […] İnternette kullanabileceğiniz kıt para – Bitcoin’e benzer”.

Bu bildiriye karşıt olarak Ether’in para olmadığını belirten etkili sesler vardır ( Messari, s. 43ff ). Rapor, iddiasının altını çizmek için bazıları oldukça teknik olan on neden sıralıyor.

Genellikle yürekten Bitcoinciler ve Ethereans arasında yapılan bu devam eden tartışmaya henüz kesin bir cevap vermedi. Tartışmalı noktaların çoğu, paranın nasıl ve hangi bağlamda tanımlandığıyla bağlantılıdır. Eter , paranın birçok özelliğini bünyesinde barındırdığından , özellikle bir ödeme aracı olarak bakıldığında kesinlikle bu şekilde kullanılabilir. Uzun vadede ve bir değer deposu olarak, geleceği anlatmak zorunda kalacak. ETH2 güncellemesinin, iyi ya da kötü, para olarak eter üzerinde kesinlikle önemli bir etkisi olacaktır. Ve dijital para ile dijital jetonlar arasındaki çizginin önümüzdeki yıllarda daha da bulanık hale gelmesi ve ether’i ikisinin bir sembiyozu olarak bırakması çok iyi olabilir.

NEDEN ETHEREUM’U KULLANMALISINIZ?

Ethereum ilk programlanabilir blok zinciriydi ve kripto alanındaki en büyük ve en önemli projelerin çoğu, örneğin Uniswap , MakerDAO ve Compound bunun üzerine inşa edildi. Bu hizmetlerden herhangi birini kullanmak için, kullanıcıların Ethereum ağını kullanmaları ve bununla ilişkili işlem ücretlerini ödemek için ethere ihtiyaçları vardır. Android veya Windows ile karşılaştırabilirsiniz, en iyi Crypto projelerinin çoğunun oturduğu bir işletim sistemi gibidir.

Ayrıca, Ethereum kripto endüstrisinde belirli standartları tanımlamıştır (örneğin ERC-20 jetonları, akıllı sözleşmeler) ve programcıların Ethereum üzerinde kendi projelerini kolayca kurmaları için kod şablonları sağlar. Sonuç olarak, Ethereum ekosisteminde kalan kullanıcılar için tüm hizmetler ve belirteçler uyumludur ve kullanımlarını kolaylaştırır.

Ancak, Ethereum ağı şu anda çok yüksek işlem maliyetleriyle sonuçlanan kapasite sınırlarına ulaştığından, düşük hacimli kullanıcılar için oldukça çekici hale geldi. Bu nedenle birçoğu, örneğin Binance Akıllı Zincir gibi daha düşük maliyetli rakip blok zincirlerine geçmeye başladı . Bir karşı önlem olarak Ethereum, Temmuz 2021’de teslim edilen EIP-1559 yükseltmesiyle kullanıcılar için işlem ücretlerini önemli ölçüde düşürmeyi umuyor.