Kripto para sektörü için flaş gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kritik tahminlere bakılacak olduğu zaman son dakika haberleri… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.850,00
  % -0,44
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3069
  % -0,01
 • € EURO
  35,1004
  % 0,40
 • £ POUND
  41,4158
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,4555
  % -0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3678
  % 1,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.397,98
  % 2,29

Kripto para sektörü için flaş gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kritik tahminlere bakılacak olduğu zaman son dakika haberleri…

Kripto para sektörü için flaş gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kritik tahminlere bakılacak olduğu zaman son dakika haberleri…

Gelen son dakika haberlerine bakılacak olduğu zaman Çin ile İran için kripto paralara karşı yasaklayıcı olan tutumları hala hız kesmeden devam ederken bu konu ile ilgili uzman olan isimlerden kritik Bitcoin tahminleri gelmeye başladı.

Kripto para piyasası üzerinde yatırım yapmak son zamanlarda daha çok ön plana çıkmıştı. Fakat geçtiğimiz haftadan bu yana kadar devam eden gelişmeler yatırımcıların bir türlü yüzlerinin gülmesine izin vermiyor. Ülkelerin kripto para sektörüne karşı olan cephe tutumlarından dolayı sorunların her geçen gün daha da çok artması yatırımcıların ilerleyen süreçlerde neler olacağını araştırmalarına neden oldu.

Çin tarafından kripto para madenciliği üzerine getirilen yasakların hemen ardından İran kanadından da 4 aylık süre ile kripto paralar üzerine yasaklamalar olacağına dair açıklamalar geldi. Hal böyle olunca başta Bitcoin olmak üzere birçok alt coin ile beraber kripto para piyasası üzerinde satış baskılarının meydana gelmesi dikkatleri çekti.

Yüzde 70 etki Çin üzerinde…

Meydana gelen son durumlarda asıl etkilerin yüzde 70 oranında Çin üzerinde olduğunu dile getiren Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık açıklaması sırasında; Kripto para madenciliği sanayileşmiş yaşamın diğer alanları kadar çevre için henüz tehdit değil. Madencilikte kullanılan bilgisayarlar herhangi bir kaynaktan gelen gücü kullanabilirler. Bu yenilenebilir enerji de olabilir. Yaşanılan yerin elektrik fiyatına bağlı olarak madenciliğin maliyeti değişiyor. Daha verimli bilgisayar ekipmanı da bunu azaltır.’’ Sözlerine yer verdi.

Elektrik maliyeti kapsamında da Kırık tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olduğu zaman; “Elektriğin fiyatı ne kadar düşükse, madenciler için o kadar az maliyet vardır. Bu da kazancı artırır. Kripto para madenciliğinin büyük kısmı enerji maliyetleri Avrupa ülkeleri ve Amerika’dan daha ucuz olduğu için Çin’de yapılıyordu. Dünyadaki kripto para madenciliğinin yüzde 70’i, Çin’de dönüyor. Ama Çin hükümetinin kararından sonra artık bu değişecek” ifadeleri ile dikkatleri çekti.

Hard disk unsuru ön planda

Hard disk unsuru ön planda diye açıklamalarda bulunan Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal; konu hakkında çarpıcı ifadelere yer verdi. Bu anlarda; ‘’ Özellikle Çin’de madencilerin bu alana doğru büyük talebi bulunuyor. Bu talep beraberinde de hard disk kıtlığını globalde ve ülkemizde göstermeye başladı. Ülkemizde henüz kripto para madenciliğine dair bilinen yollarda dahi çok büyük üretimler gerçekleşmese de hard disk madenciliğinde üretimler başlamış durumda. Şu an ülkemizde de bu durumdan kaynaklı bir hard disk kıtlığı yaşanıyor diyebiliriz. Teknoloji marketlerinde hard disklere yönelik yoğun alımlarla karşılaşıldığı ve tükenme durumuna geldiğini görebiliyoruz. Bu ülkemizdeki üreticilerden ve yurtdışından da kaynaklı olabilir. Başta Chia olmak üzere diğer hard disk kaynaklı kripto paraların resmi alım satımı yapılmaya başlamasıyla bu durum çok ciddi boyutlara ulaşacak. Sözlerine yer verdi.

Şu an uzman isimler ilerleyen günler içerisinde neler olabileceğini ve yaşanan bu durumların neden ötürü meydana geldiği hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Kripto para sektörü içerisinde yaşanan bu durumlar ilerleyen süreçlerde de bir süre de olsa devam edecek gibi. Bu yüzden yatırımcılar için uzman isimler ellerinde sadece yatırım amaçlı kullanacakları paralar ile bu sektöre girmenin doğru olduğunu ve direk ellerinde olan tüm para ile bir işlem yapmaktan kaçınmak gerektiği gibi ifadelere yer vermeye devam ediyor ve uyarıları hatırlatıyorlar.