ABD Hazine bakanlığı tarafından kripto paralar için çarpıcı bir hamle geldi.. - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

ABD Hazine bakanlığı tarafından kripto paralar için çarpıcı bir hamle geldi..

ABD Hazine bakanlığı tarafından kripto paralar için çarpıcı bir hamle geldi..

ABD hazine bakanlığı ile beraber ABD başkanı Joe Biden tarafından Amerikan Aileler Planlaması adına hazırlanmış vergi uyumluluğu ile planlar için çarpıcı bir rapor yayına alındı. ABD Hazine bakanlığı tarafından vergi uyumluluğu için hazırlanan rapor arasında birçok konuya özel bir şekilde yer verildi. Kripto para birimleri vergi kaçakçılığı durumlarının bir nebze de olsa önlerine geçmek için yasa dışı faaliyetleri daha kolay bir hale getirmesinde önemli bir tespit sorun oluşturuyor olmasına dair dikkatleri çektiler. Rapor içerisinde yer alan bilgilere bakılacak olduğu zaman işletme gelirinin nispeten de olsa küçük bir bölümü oluşturmasına karşın kripto para birimlerinin işlemlerinin gelecek 10 yıllık süreç içerisinde öneminin artması karşısında muhtemel bir durum olduğuna dair dikkatler çekildi.

10 bin dolardan daha fazlası olabilir…

Rapor içerisinde incelemelere bakılacak olduğu zaman nakit işlemlerde yer aldığı gibi işletmeler için gönderilen ve adil piyasa değerleri olarak 10 bin dolardan daha faza olan varlıkların bildirimleri önerileri yer aldı. Bir yandan da rapor içerisinde yer alan bilgiler bakılacak olduğu zaman 2019 yılı içerisinde ortalama olarak 600 milyar dolar olan vergi açıklarının ele alınması söz konusu olurken gelecek 10 yıllık süreç içerisinde bu durumun ortalama olarak 7 trilyon dolara yükselmesinin söz konusu olduğuna dair dikkatler çekildi. Rapor içerisinde Biden yönetimi tarafından vergi uyumları gündeminde yer alan girişimleri gelecek olan 10 yıllık süreç içerisinde 700 milyar dolar olarak ek vergi gelirlerinin ön görüldüğüne dair aktarımlar yapıldı.

Ethereum için de  açıklama geldi…

Yapılan açıklamalar ile beraber dikkatleri çeken  durumlardan bir tanesi de Ethereum oldu. Bunlar arasında; “Kripto para borsalarındaki ani oluşan hareketlilik ve bundan dolayı yaşanan ağ yoğunluğu sebebiyle Ethereum ağı çekme işlemlerimiz 1 saatlik bir aranın ardından tekrar normale dönmüştür. Yaşanan sorunun Binance’in ağlarıyla hiçbir ilgisi olmadığını, volatilite kaynaklı yoğunluğun ağda sıkışmaya yol açtığını, sorunun kısa sürede düzeldiğini bildirmek isteriz. Borsamızda işlemlerimiz normal olarak devam etmektedir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına değerlendirmenize sunarız.” Sözleri ile dikkatler çekildi.

Kısa süre içerisinde bir anda her şeyin tepe taklak olması önce Çin ardından da ABD tarafından açıklanan raporlardan dolayı dikkatleri çekmeye başladı. Bir anda aşağı yönlü olarak hareketlenmeler başlanması bu kadar farklı süreçler içerisinde insanların maddi anlamda zorluklar ile yüzleşmelerine neden oldu. Herkesin beklemediği bir anda meydana gelen bu durum karşısında herkesin paraları bir anda alt üst oldu. Bu durum birçok ülkenin yasa dışı olarak meydana gelecek kaçakçılık gibi durumların bir nebze de olsa önlerine geçmek için olmasından meydana geldi. Bu kadar farklı durumlar karşısında kimse en ufak zorluk yaşamadan bir birinden farklı alternatiflerin yer aldığı adımları takip etmesi gerekiyor. Ülkeler arasında meydana gelen bu durumlardan ötürü ilerleyen günler içerisinde ne gibi durumları olacağı ve piyasa düzelecek mi diye soru işaretlerini beraberinde getiriyor.

Fakat önümüzdeki on yıllık süreç içerisinde yasa dışı olan olayların ya da kaçakçılık gibi durumların daha rahat bir şekilde bu sektör içerisinde yapılabilecek olmasından dolayı ülkeler arasında yapılacak olan hamleler devam ediyor.