Altın Fiyatlarına Dikkat! Uzmanlar Yorum Yaptı… Altın Düşecek Mi Artacak Mı? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Altın Fiyatlarına Dikkat! Uzmanlar Yorum Yaptı… Altın Düşecek Mi Artacak Mı?

Altın Fiyatlarına Dikkat! Uzmanlar Yorum Yaptı… Altın Düşecek Mi Artacak Mı?

Altın fiyatlarına dikkat! Altın fiyatlarının artışı büyük bir hız kazandı. Ons altın, Amerika Birleşik Devletleri enflasyonda yükseliş yaşamasına rağmen Fed üyelerinin çabaları ile 1900 dolar psikolojik direnç kırıldı. Ons altının yükselmesi sebebi ile gram altında da yükseliş yaşandı ve 519 TL görüldü. Bu tutar altın için yılın rekoru oldu ve 2021 yılının en iyi yükselişine yakın bir yükseliş yaşandı. Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda yaşanan azalmanın ardından piyasada güvenilebilecek bir yatırım aracı aranmaya başlandı. Kişilerin altını güvenli yatırım aracı olarak görmesi nedeni de altının yükselme sebeplerinden birisi olarak belirtildi. Anlık yaşanan yükseliş ve azalmaların ardından yatırımcılar ise altın düşecek mi artacak mı? Sorusunu soruyor.

Altın ons fiyatları altının 1900 psikolojik direncini kırdı. Enflasyonun yükselmesine sebep olan emtia fiyatlarındaki artışa rağmen, enflasyonun bir süreliğine yükseldiği açıklandı. Parasal gelişmenin devam edeceği yönündeki mesajlar da altın fiyatları konusunda belirleyici rol aldı. Ons altın fiyatlarının yükselmesi sebebi ile birlikte gram altın 500 TL’yi geçti. Son olarak altın 519 TL tutarını gördü ve yılın en büyük yükselişine yaklaştı. Yılın en büyük altın yükselişi ise 540 TL olarak yer alıyor.

Altının gram fiyatının yükselmesi hem doların yükselmesini hem de ons altın fiyatını tetikliyor. Yatırımcılar ise son zamanlarda ons fiyatını ele alırken, Haziran ayında Fed tarafından yapılan açıklamaların kritik olması bekleniyor.

Uzmanlar hem gram altın hem de ons altın fiyatı üzerinde farklı değerlendirmeler yaptılar. Yatırımcılar için yapılan altın yorumları…

Altının 2000 Doları Görecek Gücü Yok

Uzman Cem Tözge emtia fiyatlarını ele alarak ons altın için değerlendirme yaptı. Altının Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık tahvillerine bağlı davranış gösterdiğini ifade etti. Yakın bir zaman için ons altının 2000 doları görebileceğinin konuşulacağını ifade eden uzman, ons altın için 2000 doları görecek gücü olmadığını açıklamalarında bulundurdu.

Altının 500’e Düşmesi Yatırım Fırsatı

Dolardaki endeksin düşmesi ile birlikte ons altın fiyatlarında değişimin meydana gelebileceği ifade edildi. Uzman Meryem Gürsoy, altını gram olarak satın alan kişiler dolar ve ons altın fiyatlarını da takip ettiğini söyledi. Hem ons altın hem de dolar kurunun yükseldiğine dikkat çekerek, altının 500’e düşmesinin bir yatırım fırsatı olduğunu ifade etti.

Altın Fiyatlarına Göre Fed’in İzleyeceği Adımlar

Altın fiyatlarındaki artışı değerlendiren bir diğer isim ise Işık Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Kavak oldu. Ekonominin bir süre sonra daha iyi bir hale geleceğini ifade etti. Parasal sıkılaşma beklentisi meydana gelir ise altının satışının olabileceği ancak Fed’in adımlarına bağlı olduğunu ifade etti.

550 TL Kritik Direnç Olarak Yer Alıyor

Altın yatırımcılarının güvendiği isimler arasında yer alan uzman İslam Memiş ise altın fiyatlarını masaya yatırdı. Emtia fiyatlarına destek sağlayan olumlu yönlerin arttığını belirterek, gram altın için 550 TL’yi kritik direnç olarak değerlendirdi.

Gram Altın Daha Güçlü

ALB Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Şirin Sarı ise “Gram altın daha güçlü görünüyor” dedi

Ons Altın Zirveyi Görebilir

A Capital Strateji Direktörü Mustafa Keskintürk de altın fiyatları üzerinden değerlendirme yaptı ve “Önümüzdeki 1 – 2 ay içerisinde zirve denemeleri yapan bir ons altın görebiliriz”. dedi