Altın roket hızıyla yükselmeye devam ediyor. Altın fiyatları için büyük savaş başladı. Boğa konusu mu olacak yoksa boğa tuzağı mı? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3943
  % 0,08
 • € EURO
  34,5056
  % 0,08
 • £ POUND
  40,3039
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Altın roket hızıyla yükselmeye devam ediyor. Altın fiyatları için büyük savaş başladı. Boğa konusu mu olacak yoksa boğa tuzağı mı?

Altın roket hızıyla yükselmeye devam ediyor. Altın fiyatları için büyük savaş başladı. Boğa konusu mu olacak yoksa boğa tuzağı mı?

Gram altın fiyatları üzerinde mayıs ayından bu yana kadar 2021 yılının en yüksek seviyelerini test etmesi dikkatleri çekerken ons altın fiyatları da ABD sınırlarında beklentilerin üzerinde meydana gelen enflasyon oranları ile beraber yükselmeye devam ediyor. Enflasyon koruma aracı olarak dikkatleri çeken altın, kripto para piyasası üzerinde çok sert düşüşlerin meydana gelmesinden dolayı altın daha çok konuşulan yatırım aracı olmaya başladı. Ons altı için teknik bir şekilde yer alan göstergelerin olumlu bir şekilde hareketlerine başlamasından dolayı 2021 yılı başlarından bu yana kadar 1900 dolar psikolojik zirvelerini kırması dikkatleri çekti. Korona virüs salgın süreçleri içerisinde kripto paraların altından daha çok rol çalması ile dikkatleri çekerken dünya üzerinde meydana gelen risklerin artmasından dolayı altın fiyatları için destekleyici olan yorumlar gündemde yerini almayı başardı.

Altın fiyatları, Bitcoin öncülüğü ile meydana gelen sert düşüş haberlerinden dolayı gündemde sıcaklığın artmasına neden oldu. Piyasalar üzerinde meydana gelen karışık sinyallerin verilmesinden sonra altın risklerden kaçış aracı olarak da öne çıkması ile dikkatleri çekti. Yatırımcılar tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de altın şu an boğa piyasası için mi hazırlık yapıyor yoksa boğa tuzağı mı oluşturacak gibi sormalarına neden oldu.

Gram altın fiyatının zirvelerinde…

6 Kasım 2020 tarihinde altın fiyatlarının zirvelerine kadar çıkması ardından büyük bir düşüş yaşamış ve 19 Şubat tarihi içerisinde 394 TL seviyesine kadar inmesi ile dipleri görmüştü. Bu tarihten bu yana kadar mayıs ayına kadar olan süreç içerisinde hem ons tarafında meydana gelen güçlenme hem de dolar TL kuru üzerinde yeniden 8 TL seviyesine kadar aşması ile beraber gram altın fiyatlarının 2021 yılı içerisinde 518 TL seviyesine kadar çıkması söz konusu oldu.

Küresel enflasyon endişelerinin bu kadar çok artmasından sonra ons altın yükselmesi de dikkatleri çekti. Ons altın küresel düzeylerde meydana gelen enflasyon oranlarının çok artmasından dolayı oluşan endişe durumlarından ötürü enflasyondan korunma amacı olarak ön plana çıkması dikkatleri çekti. Büyük ekonomik süreçler içerisinde korona virüs için aşılama çalışmaları devam ederken en çok da Asya kaynaklı olarak artan vaka sayıları ile beraber mutasyonlu virüslerden ötürü altın için destekleyici unsur olarak dikkatleri çekmesi ön plana çıkıyor.

Dünyanın en büyük merkez bankalarından bir tanesinden gelen düşük faiz politikaları ile beraber varlık alımları ve mali teşvik paketlerinden ötürü devasa boyutlar içerisinde yaratılan bol likitide ile beraber yatırımcıların kendileri için sürekli bir getiri sunan alternatif arayışlarına girmelerine neden oldu. Son zamanlar içerisinde ABD öncülüğü kapsamında yükselen enflasyon endişeleri karşısında güvercin mesajları ile birleşmesi söz konusu olunca altın fiyatları bir anda yükselmeye başladı.

Yatırımcılar tarafından en merak edilen konulardan bir tanesi de altın şu an boğa piyasası için mi hazırlık yapıyor yoksa boğa tuzağı mı oluşturacak gibi adımlar oldu. Bir anda artan fiyatlar insanların akıllarında çok farklı soru işaretlerini beraberinde getirdi. Şu an için her ne kadar net bir şey söylemek daha söz konusu olmasa bile uzmanlar tarafından gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman bu durumun biraz daha devam edeceği ve ilerleyen günler içerisinde netlik kazanacağı yönünde oldu.