Balon Ödemeli Mortgage Başvurusu Nedir? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.930,00
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2334
  % -0,01
 • € EURO
  34,9921
  % -0,14
 • £ POUND
  41,1430
  % -0,06
 • ¥ YUAN
  4,4472
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3633
  % -0,15
 • BITCOIN/TL
  2213772,398
  % 1,29
 • BIST 100
  10.677,49
  % 0,19

Balon Ödemeli Mortgage Başvurusu Nedir?

Balon Ödemeli Mortgage Başvurusu Nedir?

Balon ödeme diğer aylarda taksitleri uygun biçimde öderken son taksitini daha büyük ve toplu miktarda ödeme yapılan kredidir. Son taksitle birlikte kredi tamamen ödenmiş ve kapanmış olur. Örneğin ödemelerinizi aylık 3000 TL ödemek yerine 2500 TL ödeyerek kalan borcu son taksitle topluca ödemek balon ödemedir.

Balon Ödemeli Ev Kredisi Hesaplama

Ev almak için 72 ay vadeli konut kredisi çektiğinizi düşünelim. Ayda 2500 TL ödemek bütçenize fazla gelecekse taksit tutarını düşürüp 1500 TL gibi aylık ödemeler ile son taksitte balon ödeme yaparak toplu ödeme ile kredinizi kapatabilirsiniz.

Konut Kredileri

Kişiler ev alırken bireysel kredide tercih edebilirler ancak konut kredisi özellikle vade uzunluğu nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Kredilerde düzenli aylık, ara ödemeli, artan, azalan, balon, esnek ödeme gibi alternatifler bulunmaktadır.

Ara Ödemeli Mortgage

Balon ödemeye alternatif ara ödemeli mortgage tercih edilebilir. Özellikle belli dönemlerde prim, ikramiye alıyorsanız ya da ek geliriniz var ise tercih edebilirsiniz. Ödemek istediğiniz tutarda ara ödeme yapabilir ve aylık taksit ödeme tutarınızı düşürebilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi oranlarını araştırın. Konut kredisi alırken alacağınız ev için banka kredi faiz oranlarını ve oluşacak masrafları çok iyi araştırmanız gerekir. Özellikle masraflar ve ek ödemeler karşılaştırılmalı. Bu konuda özellikle internet siteleri yol gösterici olabilir. Çok hızlı bir şekilde birçok bankayı rahatlıkla karşılaştırabilirsiniz.
Alacağınız ev için muhit ve tapu hakkında ayrıntılı araştırma yapmalısınız. Tapu, deprem testleri, muhit gibi konular hem kredi alımı hem de ileriki tarihteki değer ile ilgili önceden araştırma yapmakta fayda vardır. Kredi ile alınan evlerde tapu araştırmaları eksperler tarafından yapılarak size kolaylık sağlanmaktadır.
Ödemeniz ara ödeme balon ve benzeri nasıl seçerseniz seçin sizi zorlamayacak şekilde belirlenmelidir. Ödemeler sırasında aylık yüksek taksitler sizi zorlayabilir.

Balon Ödemeli Kredi Avantajı

Balon ödemeli kredi özellikle konut ve taşıt gibi yüksek tutardaki yatırımlarda ileriki tarihlerde gelecek bir paranız var ise aylık ödemelerde zorlanmadan değerlendirmek avantajlı olacaktır.

Balon Ödeme Mantıklı Mı?

Maddi durumunuza uygun şekilde tercihte bulunursanız krediler ve ödemeye yönelirseniz çok mantıklıdır. Yüksek tutarlara yönelirseniz mantıklı değildir. Bu krediyle ev ya da taşıt alabilirsiniz balon ödeme özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Balon ödeme ile ev alırken son ödemedeki toplu tutarı yapmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız çok iyi düşünüp karar vermelisiniz. Yanlış karar verirseniz eğer toplu ödemede zorlanabilirsiniz.

Balon Ödeme Veren Bankalar

Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi Denizbank, ING, Ziraat, Halkbankası, Vakıfbank, HSBC, Burganbank, TEB, Tekstil Bankası bunlardan bazılarıdır.