İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.862,00
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2966
  % -0,04
 • € EURO
  35,1473
  % 0,52
 • £ POUND
  41,5808
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,4544
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3636
  % 0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.425,69
  % 2,56

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?

İslami Şartlara Uygun Helal Kredi Nasıl Alınır?

İslam dinine göre faiz haram kabul edilir. Günümüzde bankalar ne yazık ki faizli bir şekilde kredi vermektedir. Bu durumdan dolayı bazı insanlar kredi çekmekten ve kredi kartı kullanmaktan çekinirler. Ancak kimi zamanlar toplu para ihtiyacı doğar ve bu durum kredi çekmeye yönlendirebilir. Kimi sağlık sorunları, yatırım fırsatı, eğitim ihtiyaçları ve buna benzer toplu para ihtiyacı durumunda faiz hassasiyeti olan bireyler kara kara düşünmeye başlar. Bu tür durumlarda ise helal kredi veren banka arayışına girerler. Bankanın talepleri, başvuru koşulları, alınabilecek kredi miktarı gibi soruları araştırmaya girip kredi almanın yollarını ararlar.

İslami Koşullara Uygun Kredi

Din görevlileri kredinin caiz olması için bazı dini zorunluluklara uyulması gerekildiğini, ancak bu koşullar olur ise kredinin alınmasının uygun görüldüğünü belirtir. Katılım bankaları dini koşullara uygun kredinin verildiği bankalardır. Katılım bankalarının yanı sıra bazı devlet bankaları da 0 faiz ile kredi imkânı sağlamaktadırlar. Devlet bankaları 0 faiz ile ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi verir. Ancak katılım bankalarında bu süreç daha farklı işler. Katılım bankası ev veya taşıtı önce kendisi alıp üzerine kar koyarak müşterisine satar. Bu durumda müşteri hem uygun bir fiyata ihtiyaç duyduğu ürünü alır hem de faiz ödemekten kurtulur. Böylece İslami kurallara uygun hareket etmiş olur.

Hangi Bankalar Helal Kredi Verir?

Son zamanlarda helal kredi ihtiyacı duyan insan sayısı giderek artmaktadır. İnsanlar gerek yüksek faiz ödememek gerekse dini bir şekilde kullanmak adına helal kredi arayışına girmiştir. Artan bu talebe cevap vermek adına bankalar gerekli düzenlemeleri yapmaktadır.

Katılım bankaları gibi devlet bankaları 0 faiz seçeneğiyle müşterileri mutlu etmektedir. Çünkü bu krediler diğer kredilere göre daha az masraflıdır. Helal kredi veren bazı bankalar şunlardır:

Albaraka Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyt Türk katılım Bankası

Yukarıda olan bankalardan faiz ödemeden kredi alabilirsiniz. Bankaların vade ve kar oranları değişiklik gösterebilir. Kimlik belgesi, ikametgah ve son üç ayın ödenmiş herhangi bir fatura dekontu ile kolayca başvuru yapabilirsiniz.