Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.419,00
  % -1,33
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0601
  % -0,07
 • € EURO
  36,0310
  % -0,38
 • £ POUND
  42,7372
  % -0,21
 • ¥ YUAN
  4,5477
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3777
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  2168500,720
  % 1,92
 • BIST 100
  11.133,85
  % -0,05

Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor

Banka Kredi Sözleşmesini Vermiyor

Günümüzde en büyük kaynaklarımızdan birisi bankalarımızdır. Bankalar halkın büyük ihtiyaçlarını maddi olarak karşılar. Devlet bankaları faiz oranları için ciddi yatırımlar yapmış olması ve düşüşler yapmış olması hakkında bankalar ülke için daha fazla kazanç getirebileceği düşünülmüştür. Bunu bilerek bankalar faiz oranlarını düzenlemiş ve hemen hemen sabitlemişlerdir.

Bireyler bankalar için kredi çekerek istedikleri bankanın belirlediği şartlar altında istedikleri miktar olumlu sonuçlandığında krediye onay verilir. Ancak bu parayı vermeden önce bir sözleşme yapılması zorunludur. Yapılan sözleşmede kredi sözleşmesini vermiyor ve kendi bünyesine muhafaza ediyor. Hal böyle olunca mükellefler bu sözleşmelere imza attıktan sonra doğabilecek olumlu ya da olumsuz bir sonuca imza atmış ve durumu kabullenmiş oluyorlar.

Banka Kredisi – Kredi Süreci

İnsanlar çeşitli yollarla krediye başvurmaktadır. Bu kredi çeşitleri konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisidir. Kredi alınabilmesi için banka, müşteri ile görüş alışverişinde bulunur. Bu görüşme sonucunda kişinin kredi notu olumlu ise banka krediye onay verir. Kredi görüşmeleri sonrasında bankalar müşteriye bir sürü evrak imzalatır. Tabi ki kimse oturup da bu evrakları okumaz. Hal böyle olunca ileride karşılaşılacak sıkıntılar da kaçınılmaz oluyor.

Sözleşmede Doğacak Sorunlar

Bankadan istenilen miktar karşılığında banka mükelleften alacağı geri ödenecek parayı garantiye almak için para karşılığında karşılıklı olarak sözleşme yapılmaktadır. Sözleşme karşılığı olarak mükellef borcunu ödeyemezse neticesinde banka alacağını garanti altına almış olduğundan belirli merilere başvurulur. Bunlardan birincisi kefillerdir. Bankalar kefillerden bir şey elde edemezse banka kurumları ihtar verip icra takibi başlatarak kişiye bir tebligat gönderir. Mükellefin yapabileceği ya da yapacak bir şeyi olmadığında icra takibi başlatılarak haciz olayına gidilir. Kişinin üzerine olan malın ve mülk üzerine haciz uygulanarak borç temin edilmeye başlanır.

Sözleşme Okunması ve İmza

Kredi talebi yapan kişiler banka sözleşmesinde neler yazdığını okumadan imza atma hakkında tüketici kurumları uyarılar yapmaktadır. Banka müşterisi parayı alırken sözleşmenin bir örneğini de almalıdır. Banka kredi sözleşmesini vermiyor ise de kişi bir örneğini alıp mutlaka muhafaza etmelidir ki ileride çıkabilecek sorunlara karşı elinde bir belge olmalıdır.

Sözleşme Alma Hakkı

Müşteri krediyi aldıktan sonra imzalanan evrakların bir nüshası krediyi alan kişiye verilmelidir. Verilmemesi gibi bir durum kanunen yoktur. Bu bankaların kanunlarına ve mevzuatına aykırıdır ve müşteri sözleşmeyi saklamalıdır. Ancak müşteri sözleşmeyi kaybettiği durumda banka yeni bir sözleşme vermez.

Sözleşme Verilmezse Ne Yapılmalı

Kredisini kullanmış olduğunuz banka size sözleşmenin nüshasını vermediği anda krediyi kullanmaktan vazgeçebilir veya krediyi kullanıp daha sonrasında yasal yollara başvurulabilir. Bu yasal yollarda ise Tüketici Mahkemesine başvurabilirsiniz.