Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.431,00
  % -1,10
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0567
  % -0,09
 • € EURO
  36,0474
  % -0,36
 • £ POUND
  42,7835
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,49
 • /TL
  %
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler

Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde krediye ihtiyaç duyan veya kredi kullanan insanların sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle çoğumuzun yolu bankalara ya da çeşitli kredi kuruluşlarına mutlaka düşer. Kredi aldıktan sonra ise unutulmaması gereken en önemli şey geri ödemesidir.

Kredi Ödeme Planı Nedir?

Kredi ödeme planı, nakit ihtiyacınızı karşılamak için bankalardan çekmiş olduğumuz tutarın vade ve faiz oranlarına göre belli bir zamanda geri verilmesini sağlayan sistemdir. Ödeme seçenekleri kredinin türü ve bankaya göre aylık, üç aylık ya da yıllık biçimde oluşturulabilir. En doğru kredi ödeme planının yapılması kredi taksitlerinin kolay bir şekilde ödenmesini sağlar. Taksitler ödenmediği takdirde kredi notu etkilenir. Bu sebeple doğru bir ödeme planının gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Kredi Ödemeleri Nasıl Ayarlanır?

Kredi ödemeleri her ay elinize geçecek net para üzerinden hesaplanır. Kredi artışlarınızı da maaşınız üzerine gelebilecek altı ayda bir pirim ödemesi söz konusu olursa bu şekilde düzenlemek mümkündür. Yaşamınızda nefes alacak alanlar yaratmayacak ve hayat standardınızı düşürmemek amacıyla sizi sarsmayacak düzenlemelerde bulunabilirsiniz. İlk başlarda daha düşük ödemelerle başlayıp daha sonrası için maaşınızla orantılı olacak şekilde artışa gidebilirsiniz.

Vade Farkı Geri Ödemeyi Etkiler Mi?

Uzun vadede kredi çekimleri alınan miktarın yarıdan daha fazlasını geri ödemenizi sağlar. Bunun için o dönemdeki faiz oranlarının takip edilmesi mühimdir. Uzun vadenin aksine kısa vade çekimlerde kredi notunu pek etkilemez. Kredi notu da oldukça önemlidir. 10 yıllık bir ödeme planı olduğu takdirde ilk taksitler düşük miktarlarda ödenmeye başlanabilir. Daha sonrasında ise yapılandırma sürecine girilebilir. Beklenmedik bir durumla karşılaşıldığında ise banka yetkilisi ile yapılandırma sürece gözden geçirilmelidir.

Doğru Ödeme Planı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle doğru ödeme planını gerçekleştirebilmek için dikkat edilmesi gereken belirli hususlar vardır.

Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • İlk olarak kazancınız karşılığı zorunlu giderlerinizin de olduğu akıldan çıkmamalıdır.
 • Kullanılacak kredi için ayrılacak olan ödeme tutarının sınırları en doğru şekilde çizilmelidir.
 • Kredi gereksiz şekilde fazla vadeye bölünmemelidir. Aksi takdirde ödenecek faiz tutarı da artacağından ödeme ile ilgili zorluklar yaşanabilir.

Yukarıda bahsedilen hususlar göz önünde bulundurulduğunda daha rahat bir ödeme ortamı oluşacaktır.