Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.865,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2980
  % -0,04
 • € EURO
  35,1658
  % 0,54
 • £ POUND
  41,5861
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4549
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3634
  % 0,08
 • BITCOIN/TL
  2196820,322
  % -1,64
 • BIST 100
  10.407,69
  % 2,38

Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması

Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması

Kredi, gerçek veya tüzel bir kişiye belirli bir taksitle ve belirli süre aralıklarla geri almak şartıyla para vermesi olayı olarak tanımlanır. Bankaların gelir kaynaklarından biri olan kredinin belirli şartları bulunmaktadır.


Bankalardan Kimler Kredi Çekebilir


18 yaşını dolduran, belirli bir geliri olan, iyi bir kredi puanına sahip olan herkes kredi çekebilir. Kredi çekilebilecek tutar aylık gelir ile doğrudan orantılıdır. Yani krediyi talep eden gerçek veya tüzel kişinin geliri ne kadar yüksek ise çekebileceği kredi miktarı da o kadar yüksek olabiliyor.


Banka Kredisi Dosya Masrafı Nedir?


Bankaların faiz ve kar payı dışında aldıkları tüm masraf ve komisyonlara dosya masrafı denir. Dosya masrafı her kredide bir kereye mahsus alınmaktadır. Fakat 2013 yılında çıkarılan tüketici koruması hakkında kanun ile bu masraf haksız kazanç olarak adlandırılmış ve içeriği büyük oranda değiştirilmiştir. Bireysel kredilerde dosya masrafı çekilen kredinin maksimum binde beş oranında güncellenmiş olup taşıt veya konut kredisinde alınan ipotek, sigorta ve ekspertiz ücretleri bankaların kar girdileri olmadığı için kapsam dışı bırakılmıştır.


Banka Kredisi Dosya Masrafı İadesi Nasıl Yapılır?


2013 Yılı öncesinde kredi çekenler veya dosya masrafını kanunda belirtilen orandan fazla ödeme yapanlar iade için iki farklı başvuru yolu bulunmaktadır.
– Kaymakamlık veya valilik yoluyla.
Kaymakamlık veya valilikte bulunan tüketici hakem heyetlerine ilgili dokümanlarla müracaat edilmesi halinde gerekli incelemeler yapılarak altı aya kadar olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanır.
– E-Devlet yoluyla.
Uygulamada hizmetler bölümü altında Bireysel müşteri hakem heyeti – Başvuru formu sayfasından ilgili yerler doldurularak başvuru yapılabilir.


Başvurunun Olumlu Sonuçlanması durumunda Yapılması Gerekenler


Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda tüketici hakem heyetinin sonucu ilgiliye ve banka şubesine bildirme zorunluluğu bulunmaktadır. Banka karar tebliğ edildikten sonra müşteriyi arayarak fazla alınan dosya masrafını hesabına iade eder veya tüketici mahkemesine itirazda bulunur. İtirazdan sonra açılan mahkemeyi bankanın kazanması durumunda mahkemenin tüm masrafları iade talebinde bulunan müşteriden alınır.

Dosya Masrafı İade Sürecinde Zaman Aşımı


Dosya masrafı iade başvurusunda zamanaşımı 10 yıldır. Yani kredi çekilen tarihten itibaren 10 yıl içerisinde iade talebinde bulunulmayan dosya masrafları zamanaşımına uğrar ve iadesi söz konusu olmaz.