Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Banka Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi anlık veya uzun vadede para ihtiyacı olan kişilere bankalar tarafından verilen faizli ya da faizsiz paradır. Krediler verilen para miktarına göre bir süre sonra bankalara çeşitli şekillerde ödenir. Kredi alırken en fazla dikkat edilmesi gereken husus kredinin belirlenen zaman aralığında kredinin alındığı bankaya ödenmesidir.
Bankalarla kişiler arasında kredi alınırken bazı sözleşmeler gerçekleşir. Bu sözleşmeler kişilerin ve bankanın uyması gereken kuralları kapsar. Kişiler belirlenen kuralların dışına çıkmak durumunda kaldıklarında banka ile iletişime geçip durumu halledebilirler. Bankalar kredi verdikleri kişilere bazı durumlarda esneklik sağlayabilir.

Banka Kredisi Ödeme Süresinin Geçmesi Durumunda Ne Olur?

Kredi borçları ödenmediği zamanlarda karşılıklı sözleşmenin yerine getirilmesi gereken kuralların ihlal edilmesi durumu söz konudur. Bu durumlarda bankalar bazı yaptırımlarda bulunabilir.
Çekilen kredi zamanında ödenmediği zaman banka ve kredi çeken kişi çeşitli olumsuz durumlar yaşar. Çekilen kredi miktarına göre ödeme sürelerine bölünebilir. Çekilen kredi ödenmesinde en çok dikkat edilecek husus, borcun iki ay üst üste ödenmemesi durumunda karşılaşılacak olumsuzlukların önüne geçmektir.

Kredinin Zamanında Ödenmediği Durumlarda Ne Olur?

Çekilen kredi arka arkaya gelen üç aylık süre diliminde ödenmez ise banka bu durumlarda işleri kendi lehine doğru yönetebilir. Kredi kartı borcu ödenmediği durumlarda banka yasal takip başlatabilir.
Yasal takip başladıktan sonra ödenmesi gereken miktarın üzerine yaklaşık olarak %30’luk bir gecikme faizi alınır. Kredi ödemesi belirli süreleri geçtiği durumlarda bankaların bu kişilerin farklı hesaplarındaki paralarına el koyma durumu vardır. Bu para kesintisi ani ve faizli şekilde gerçekleşebilir. Kişilerin bu durumlarda iddia edebilecek herhangi bir hakları yoktur.

Kredi Ödemesi Gecikmesinde Bankanın Yasal Hakları Nelerdir?

Banka kredisi ödenmediği zaman kişinin hesabında da para yoksa eğer banka bu parayı icra yöntemi ile kişinin evine haciz gönderme şekli ile karşılayabilir. Yalnız bu durumlarda kişinin yaşadığı evde bulunan eşyaların krediyi alan kişiye ait olması gerekir.
Aksi takdirde bu haciz işlemi gerçekleşmez. Kişi banka kredisi çekerken kendisine ek olarak bir de kefil gerekerek kredi çeker. Kredinin ödemesi gereken kredi kefil olarak gözüken kişiden talep edilir. Kefil de bu durumda borçlu görünür.