Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.427,00
  % -1,15
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0603
  % -0,07
 • € EURO
  36,0395
  % -0,35
 • £ POUND
  42,7674
  % -0,14
 • ¥ YUAN
  4,5479
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3782
  % 1,03
 • BITCOIN/TL
  2177305,644
  % 3,30
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor?

Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor?

Ülkemizde günde binlerce kişi kredi için başvuruda bulunuyor. Bu başvurular ne koşulda değerlendirilip ne kadarı onaylanıyor? Birçok kişi bu durumdan mustarip olup, kredinin neden çıkmadığını sorguluyor. Peki bankanın sizden istediği talimatları eksiksiz bir şekilde yerine getirdiniz mi? Kredi alamamanın birden fazla nedeni olabilir. Gelin bu soruların cevaplarına yanıt bulalım.

Kredi Başvurusunda Nelere Bakılır?

 • Gelirin yeterli olup olmaması
 • Çalışma durumu nasıl
 • Kredi notunun düşük mü
 • Kefilin araştırılması

Geliriniz Yetersiz İse banka Size Kredi Verir Mi?

Kredi başvurusunda bankaların ilk atacağı adım, bireyin gelir tablosunu değerlendirmektir. Bankalar işini garantiye almak üzere bireyin iş yerinden veya devlet üzerinden sabit gelirinin belgesini istemektedir. Bunun sebebi krediyi geri ödemede sorun yaşayıp iki tarafı da zor duruma sokmayacağından emin olmak istemesidir. Kredi çekmek isteyen müşteriler krediyi hızlı ve kesin yolla alabilmek adına yanlış gelir içeren sahte belge hazırlayabiliyor. Bankalar talep edilen belge dışında, sistem üzerinden gerekli kontrolleri gerçekleştirmektedir. Bu da müşterinin kredi hakkını baştan kaybettiğini göstermektedir. Unutulmamalı ki yüksek gelire sahip olan bir birey kesin kredi hakkından yararlanacak diye bir durum yoktur. Yasalar ve düzenlemelere göre istenilen kredinin miktarı, taksitlere bölünürken aylık geliriniz ile karşılaştırılmaktadır. Aylık taksit ödeme miktarı, aylık gelirin yüzde 50 sinden fazla ise bu kural üzerinden son değerlendirmeler yapılır. Size olumlu veya olumsuz bir dönüş yapılacaktır.

Krediye Başvuru Yaparken Çalışma Durumu Şart Mı?

Eski yasalara göre kredi başvurularında çalışma zorunluluğu daha doğrusu sigortalı bir çalışan olmak göz önünde bulundurulmuyordu. Gelir belgesini getirmek yeterliydi. Yeni belirtilen kurallara göre sigorta girişinizin olması artık kredi başvurusu için önemli bir kriter. Bu kriterlerde temel nokta 6 ay boyunca kesintisiz sigortalı bir işte çalışma gerçekleştirmek zorundasınız. Eğer ki 1 aylık sigorta geçmişiniz var ise bankalar uzlaşmaya gidildiği taktirde sizin adınıza başvuru yapabilmektedir.

Kredi Notum Düşükse Kredi Alır Mıyım?

Kredi notu bankaların bakacağı öncelikli işlemler arasında yer almaktadır. Kredi notu, tüm finansal geçmişinizin sayısal bir göstergesidir. KKB tarafından tüm sayısal verileriniz analiz edilerek kredi notunuz belirlenir. Belirlenen kredi notunuz üzerinden size kredi çıkıp çıkmayacağı da anlaşılır.

Kefil Olma Durumu Ne Kadar Önemli?

Kredi başvurusunda istenilen miktar çok yüksek değil ise kefil zorunluluğu ortadan kalkar. Bunun dışında sizden kefil isteniyorsa kefil olarak göstereceğiniz kişinin daha öncesinde gerçekleştirmiş olduğu finansal işlemler değerlendirilir. Eğer ki ödemelerini aksatmış veya ödememiş durumda ise kredi başvurunuz reddedilecektir.