Bitcoin Nedir? Nereden Alınır?
 • YARIM ALTIN
  8.420,00
  % -1,23
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0640
  % -0,06
 • € EURO
  36,0416
  % -0,34
 • £ POUND
  42,7772
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3782
  % 1,04
 • BITCOIN/TL
  2177305,264
  % 3,30
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bitcoin Nedir? Nereden Alınır?

Bitcoin Nedir? Nereden Alınır?

Son zamanlarda değer kazanan para birimi bitcoin hakkında çok fazla tartışılıyor. Gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bitcoin nedir? Nereden alınır? Soruları merak edilmeye başlandı. Şimdi bu sorulara cevap bulalım ve bitcoin hakkında bilinmesi gereken bilgilere bir göz atalım.

Bitcoin Nedir?

Son zamanlarda yoğun ilgi gören ve değer kazanan sanal bir para birimidir. Bu para birimleri normal paralardan farklıdır. Dijital paralar olarak anılır. Resmi kuruluş ve bankalar ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Ülkelerdeki para birimleri ile kolayca alınabilir veya satılabilir. Bu işlemler esnasında herhangi bir kuruma veya aracıya ihtiyaç duymaz. Kendine has bir sembolü ve kısaltması vardır. Genellikle BTC şeklinde sembolize edilir.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin alarak yatırım yapmak isteyenler nereden ve nasıl alındığını merak ediyor. Bu dijital para birimi internet üzerinden kolayca alınabilir. Bitcoin almak için öncelikle kripto para borsasına üyelik başvurusu yapmak gerekir. Bu başvuru sonrası kendinize yeni bir hesap açın. Açılan hesapta mevcut olan bakiyeyi veya alım satım işlemlerini cüzdanım kısmında kolayca görebilir ve takip edebilirsiniz.

Bitcoin almak için cüzdanlarım kısmında bitcoin al sat kısmına girin. Almak istediğiniz veya satmak istediğiniz tutarı alana yazın almak için al satmak için ise sat seçeneğine tıklayın. Böylelikle kolay bir şekilde bitcoin alabilir veya sattığınız bitcoini TL olarak kartınıza aktarabilirsiniz.

Bitcoin Nedir? Nereden Alınır?
Bitcoin Nedir? Nereden Alınır?

Bitcoin Güvenli Bir Yatırım Mıdır?

Genellikle insanlar dijital paralara yatırım yapmaktan korkar. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Bu para birimleri yatırım için tercih edilen, güvenilir alternatiflerdir. Ayrıca bu işlemler esnasında kullanılan bilgiler şifreler ile korunur. Kullanıcı hatalarından kaynaklanan hatalar dışında kolay kolay güvenlik açığı teşkil etmez. Her şey belirli kurallar ve protokoller eşliğinde gerçekleşir. Ayrıca kayıt hafızası da oldukça güçlü ve sağlamdır.

Bu sistemde kullanılan kripto paralar kontrol altındadır. Hileli yollar ile bitcoin almak veya satmak mümkün değildir. Bu yüzden güvenlik konusunda tereddüt etmenize gerek yoktur. Fakat şifrenin başkasının eline geçmesi durumunda tehlike arz edebilir. Bu da kullanıcının dikkatsizliğinden kaynaklanan bir sorundur.

Bitcoin Almak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Bitcoine yapılan yatırım çok sayıda avantajı da beraberinde getiriyor. Peki, bu avantajlar nelerdir?

Sunduğu avantajlar şunlardır:

 • Zarara uğrama riski oldukça düşüktür. Bu tür paraların enflasyon riskleri oldukça düşüktür.
 • Herhangi bir kuruma, bankaya veya hükümete bağlı değildir. Reel para birimlerinin çöküş tehlikesi dijital paralara oranla daha yüksektir.
 • Güvenlik sorunları ile karşılaşma riski oldukça düşüktür.
 • Kullanımı kolay ve zahmetsizdir. Çok yüksek miktarlarda ki tutarları bile küçük bir hafıza kartı kullanarak taşımanız mümkündür.
 • Biriken paralarınızı kolay şekilde takip edebilirsiniz. Ayrıca biriken tutarları sadece siz görebilirsiniz. Paralarınız belirli bir hükümete bağlı olmadığı için başkaları tarafından takip edilmesi imkansızdır.

Bitcoinler bu avantajları sayesinde son zamanlarda popülerliğini korumaya devam ediyor. Avantajları kadar bazı dezavantajlara sahip olduğunu da unutmamak gerekir.

Bitcoin Ne Gibi Dezavantajlara Sahip?

Bitcoinin belirli bir hükümete bağlı olmaması demek suçların rahat şekilde işlenebileceği anlamına gelir. Yasal olmayan işler için ideal ortamlar yaratması en büyük dezavantajlarından biridir. Özellikle bitcoin cüzdanı hesabı başkalarının eline geçtiyse cüzdanınızı geri alamazsınız.

Bunun nedeni sistemde hesabı geri almak için gereken bir mekanizmanın var olmamasıdır. Kullanım alanları diğerlerine oranla daha kısıtlıdır. Bu para birimleri her alanda kullanılmaz. Şuan için yatırım amacıyla kullanılıyor. Fakat sürekli gelişim aşamasında olması ileriki yıllar için büyük bir avantaj olarak görülüyor.