Çiftçilere Kredi Veren Bankalar - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilere Kredi Veren Bankalar

Çiftçilere kredi veren bankalar devlet bankaları ve çiftçi kooperatifleriyle anlaşmalı Olan özel bankalar bunların içerisinde en önde gelen banka ziraat bankasıdır. Çünkü ziraat bankası büyük katılım bankasıdır. Ayrıca devletin çiftçiye en büyük desteği sağladığı bankadır. İsmiyle de belirtilmiş olduğu gibi bir kooperatif bankasıdır.

Çiftçi Kredisi Nedir?

Çiftçi kredisi çiftçilerin yani hayvancılık toprak mahsulleri üretip yetiştiren kişilerin veya kimselerin kullanmış olduğu uzun vadeli altı aydan altı aya veya yıldan yıla ödeme süreci bulunan kredi çeşididir. Bu tür kredilerde sadece resmî bildirgeyle çiftçi belgesi olan kişi ve kişiler yararlanabilir. Çiftçi belgesi olmayan çiftçi dahi olsa yararlanamaz evraklarını tamamlayarak kanıtlaması lazım

Çiftçi Krediye Neden İhtiyaç Duyar?

Bazı çiftçiler ekilebilir arazileri kiralayıp yani diğer ismiyle icarlama gibi arazı büyütmeye yönelik iş büyütmesi yaparak krediyi veya tohum destek ihtiyacını düşer. Bu sebeple bankalarda veya tarım kredi kooperatiflerinden kredi başvurusunda bulunur. Bu krediler normal şahsi krediler gibi değildir. Çekilen krediler yüzdeyi oranlarla devlet desteklidir. Bu sebeple kredi vadeleri aylık değil 6 aylık veya 12 aylıktır.

Çiftçi Nedir?

Çiftçi demek toprak mahsulleri hayvancılık tahıl ürünleri üreten ürettiren kişilere verilmiş unvandır. Günümüzde toprağı işleyen işleten kişilere çiftçi denir. Aslında bakarsanız çiftçiler Ülke ekonomisinde en büyük etkiye sahip olan iş yapan yaptıran bir rol oynar. Çiftçilik bir ülkenin neredeyse omurgasıdır. Bir ülkede çiftçilik biterse ülke tamamen gıda ürünlerinde dışa bağlı bir hale gelir. Buda ülkenin ithalata fazlasıyla para harcamasına neden olur. Bu durumda ülke ekonomisi zarar görür.

Çiftçinin Önemi

Günümüzde çiftçilik aslında çok önemlidir. Nedeni ise meyve, sebze, tahıl, et, süt, peynir gibi gıdalara yetiştirilip veya üretildiği bir ticari meslek bölümüdür. Çiftçilik olmaz ise yediğimiz içtiğimiz ürünler ülkemizde değil başka ülkelerde üretildiği için dışa bağımlığımız meydana gelir. Bu nedenle gelişmiş ülkeler çiftçilere önemli oranlarda gözle görülür. Bir şekilde büyük destekler vermektedir. En büyük desteği toprak mahsullerine tohum gübre toprağı işleme aracı gibi çiftçilere desteklerde bulunur. Bunun için tarım kredi kooperatifleri kurulur.