Çin Finans Kuruluşlarının Kripto Para İle Ödeme Yöntemini Yasakladı - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.843,00
  % -0,52
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3044
  % -0,03
 • € EURO
  34,9811
  % 0,10
 • £ POUND
  41,5779
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  4,4557
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3677
  % 1,29
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.405,11
  % 2,36

Çin Finans Kuruluşlarının Kripto Para İle Ödeme Yöntemini Yasakladı

Çin Finans Kuruluşlarının Kripto Para İle Ödeme Yöntemini Yasakladı

Son zamanlarda dünyayı derinden sarsan bir gelişme yaşandı. Çin finans kuruluşlarının kripto para ile ödeme yöntemini yasakladı. Ülke içerisinde yer alan üç farklı kuruluş ortak bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre bütün bankalar ve diğer ödeme kanallarının hepsinde kripto para kullanımı yasaklandı. Yasaklamanın ardından ödeme sağlanan hiçbir kurum, kripto para birimi ile ödeme kabul etmeyecek. Kripto para birimlerini içeren herhangi bir hizmet sunulmayacak.

Çin, bütün finansal kuruluş ve ödeme firmalarının kripto para yöntemi ile ödeme yapmasına engel koydu. Yatırımcılara da bu yöntemle ödeme yapmamaları konusunda dikkat çekti. Çin Bankacılık Birliği, Takas Birliği ve Ulusal İnternet Finans Birliği’nin aldığı ortak karar ile birlikte Salı günü açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada bankalar ve çevrimiçi ödeme alanlarını da barındıran bütün yöntemlerde kripto para birimi yasaklandığı ifade edildi. Kripto para birimini bulunduran herhangi bir hizmetin sunulması ortak bir kararla birlikte yasaklandı.

Kripto Para Yöntemleri Riskli Bulundu

Kripto para birimlerinin insanların mal varlıklarını tehlikeye attığı ve güvenliği olmadığı vurgulandı. Ekonomik ve finansal düzenin bozulacağı ifade edilerek kripto para birimlerinin kullanılması yasaklandı. Ancak yatırım yapmak hala yasal olarak devam ediyor. Yani halk, herhangi bir ödeme yöntemi için kripto parayı direkt olarak kullanamıyorlar. Kripto para biriminin öncelikle nakit paraya ardından ödeme kanalına gönderilmesi gerekiyor. Kripto para birimleri diğer direkt olarak yasaklansa bile yatırımcılar, hala kripto para yatırımı yapmaya devam edebilecekler.

Manipüle edilmeye uygun olması ve gerçek değerlerle belirlenmediği için Çin tarafından kripto para birimleri riskli olarak adlandırılıyor. Ülke içerisindeki bütün yatırımcılar, kripto para birimlerinin risklerine karşı uyarıldı.

Bitcoin’de Sert Düşüşler

Çin’de alınan kararlar sonucunda kripto para birimlerinde hızlı bir düşüş yaşanmaya başladı. Kripto para birimlerinin düşüşü hala devam ediyor ve yatırımcıların bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Çin, bütün finansal ve ödeme yöntemlerini barındıran kuruluşlarda kripto para ile ödeme şeklini yasakladı.

Milyonlarca yatırımcısı bulunan Bitcoin, hızlı bir şekilde düşüş yaşıyor. Son 24 saat içerisinde %20’den fazla düşüş yaşandı. Son gün içerisinde yaşanan bu düşüş, Ocak ayından itibaren yaşanan en büyük düşüş olarak yer alıyor. Güncel olarak 30 bin dolar seviyesinin altında işlem gören Bitcoin, Nisan ayında 65 bin doları geçmişti.

En çok işlem gören kripto para birimleri arasında yer alan Ethereum ise %28 oranında azalma yaşadı. Güncel Ethereum fiyatı ise 1,850 dolara kadar düştü. 2020 yılının Mart ayından itibaren Ethereum ve Bitcoin en büyük düşüşünü yaşadı. Kripto para piyasası son gelişmeler ile birlikte büyük bir kayıp gördü.

Kripto para piyasasında yaşanan toplam kayıp ise 1 trilyon dolar tutarına yakın oldu. Kripto para birimleri arasında en çok işlem gören diğer para birimlerinden Litecoin ise 24 saatte %30 değer kaybetti. Son zaman zamanlarda revaçta olan Doge coin ise %25 düşüş ile bu kaybı takip etti.

Bitcoin ve Ethereum’da yaşanan düşüş neticesinde yatırımcılar büyük kayıplar yaşadı. Kripto para piyasasında yaşanan değer 1 trilyon dolar tutarına yaklaştı. Düşüşün hızlı bir şekilde devam etmesi sonucunda bu tutarın daha da artması bekleniyor.

Binance, Ethereum ve ETC20’de yaşanan yoğunluk sebebi ile para çekme işlemlerini askıya aldı. Kripto para piyasasında yaşanan hareketliliğin ise ne zaman sakinleşeceği belirsiz. Çin, insanların maddi varlıklarını riske atması sebebi ile kripto para birimi ödemelerini yasaklamıştı.