Dolarda beklenen artık devam ediyor! Piyasalardaki son durum herkesi şaşkına çeviriyor… - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3814
  % 0,07
 • € EURO
  34,5771
  % 0,07
 • £ POUND
  40,3064
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Dolarda beklenen artık devam ediyor! Piyasalardaki son durum herkesi şaşkına çeviriyor…

Dolarda beklenen artık devam ediyor! Piyasalardaki son durum herkesi şaşkına çeviriyor…

Ramazan Bayramından dolayı yurt içi piyasalarında kapalı olmalarına rağmen dolarda meydana gelen gelişmeler yükselişlerine devam ediyor. Doların bir anda 8,51 seviyesine kadar artmasının ardından merkez bankası başkanı değişimleri görülen sevilerin aşmış durumda olmasına neden oldu.

Dolarda meydana gelen yükseliş tatil falan dinlemeden devam etmeye başladı. Dolar kuru ramazan bayramının tatilinden dolayı yurt içi piyasaları üzerinde kapalı olmasına rağmen gün içerisinde de yükselişlerine devam ediyor. Dolar / TL kuru 8,51 TL ye kadar artış göstermeye başladı. Bu sayede Türkiye cumhuriyet merkez bankası başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından imzalı bir şekilde yapılan açıklama ile kararname karşısında yaşanan değişimlerin ardından görülen seviyelerin üzerine çıkılmış durumda.

Piyasalarda beklenen durum…

Aynı dakikalar içerisinde bir yandan da Euro / TL kuru üzerinde meydana gelen artış 10,26 TL seviyesine kadar geldi. Sterlin / TL kuru ise 11,93 TL seviyesinden satışlarına devam ediyor. Gram altına gelen artış fiyatları ile beraber bir anda 495 TL seviyesine kadar kapalı çarşı içerisinde satışlarına devam ederken çeyrek altın da 810 TL seviyesine kadar artış göstermeye başladı.

Dolar neden bu kadar yükseliyor?

ABD tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olduğu zaman Tüketici Fiyat Endeksi, yıllık baz üzerinde yüzde 4,2 ile yapılan tahminlerin ardından oldukça hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Söz konusu olarak yer alan veriler ile beraber yükseliş eğilimlerinde hareketlerine devam eden ABD 10 yıllık tahvil faiz oranları, yüzde 1,70 seviyelerinden yüzde 1,68 seviyesine kadar gerilediği dikkatleri çekiyor.

Dolar kuru uzman yorumları…

Dolar kuru üzerinde bir anda meydana gelen artışlar ardından uzmanlar tarafından çarpıcı yorumlar gelmeye başladı.

Ziraat Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu incelenecek olduğu zaman; ‘’Enflasyon endişelerinin artarak devam ettiği ortamda hisse piyasalarındaki satış baskısı bu sabah da devam ediyor. Satışların genele yayıldığını gözlemlerken, paritelerin de hisse piyasalarındaki hareketlere tepki vermeye başladığını izliyoruz. Dolar endeksi (DXY) biraz toparlanıyor. Fed’in ultra – gevşek politikası, teşvikler ve emtialarda yaşanan ralli, Fed’in 2023’ten önce faiz artırımı yapabileceği beklentilerini de beraberinde getiriyor. Halihazırda tapering konusu da gündemdeki canlılığını korumakta. Enflasyon endişelerinin fiyatlamalarda belirleyici olduğu ortamda bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak nisan ayına ilişkin TÜFE verisi (Beklenti yıllık olarak manşet enflasyonda %3,6; çekirdek enflasyonda %2,3) yakından izlenecektir. Enflasyon verisi öncesinde bu sabah Gelişmekte Olan Ülke para birimleri hafif baskı altında kalırlarken, TL’de de benzer bir fiyatlama var. Küresel risk iştahındaki zayıflığın devam etmesi durumunda Dolar / TL’de kısmi yükseliş eğilimi sürebilir ki emtialardaki ralli de bu yükselişi destekleyebilir. Diğer yandan, halen enflasyonun üzerinde olan politika faizi kalkan oluşturmaya devam edebilir ve kurda olası yükselişler sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, kurun 8,36 ara direncinin altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Aksi durumda, 8,41 ara, 8,48 ise ana direnç olarak izlenebilir. Öte yandan, olası düşüşlerde 8,2750 ara desteğinin altında 8,23 desteği önemli. Bu seviyenin kırılması durumunda kurda düşüş belirginleşebilir ve 8,14 seviyesine kadar bir geri çekilme görülebilir.’’ Şeklinde yapılan çarpıcı açıklamalar ile beraber dolar kurunun ilerleyen süreçler içerisinde ne gibi hamleler ile yüz yüze kalabilecek olduğuna dair ifadeler verildi. Yapılan açıklamalar ile beraber dolar kuru üzerinde neler olacağı, ne gibi hamlelerin meydana gelebileceğine dair farklı açıklamalar ile dikkatleri çekmeye başladı. İlerleyen günler içerisinde netlik kazanacak.