Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.419,00
  % -1,33
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0626
  % -0,06
 • € EURO
  36,0327
  % -0,37
 • £ POUND
  42,7569
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  4,5477
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3782
  % 1,04
 • BITCOIN/TL
  2170843,450
  % 2,46
 • BIST 100
  11.144,40
  % 0,04

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Kredi notu, tüm finansal geçmişinizin ortak bir kurumda toplanarak oluşan puanlama sistemidir. Kredi geçmişinizi gösterir. Kredi notu yalnızca kredi taleplerinde değil, beyaz eşya, telefon, taşıt alımında ve kredi kartı başvurunuzda da bir değerlendirme aracıdır. Birine kefil olmanız durumunda da kredi notunuz etkilenir.

Kredi Notunun Yükselmesi

İhtiyaç, taşıt, konut kredisi başvurunuz da kredi notunuz göz önünde bulunacak. Kredi notunuz düşük olduğunda ihtiyaç duyduğunuz krediyi alma olasılığınız düşüktür. Kredi notu düşük kişiler yükseltme imkanına sahipler. Bunlardan bazıları şunlardır.

 • Kredi ve kredi kartı gibi ödemelerinizin tamamını ve zamanında ödeyin.
 • Limitinizin yüksek olduğu kredi kartınızda yüksek tutarlarda alışveriş yaptığınızda sistem riskli olarak algılayacağı için gelirinize göre harcama yapın.
 • Fatura borçlarınızı da düzenli ödemediğinizde risk sayılır ve kredi notunuz düşeceği için zamanında ödeme yapmalısınız.

Yukarıda saydığımız ve kredi puanını etkileyen durumlara dikkat ettiğinizde kısa sürede kredi notunun yükseldiğini göreceksiniz.

Kredi Notu Neden Bilinmeli

Bankalar kredi başvurusunda kredi notunu dikkate alır. Kredi notunuzu bilmeniz durumunda başvurduktan sonra olumsuz sonuçlanma ihtimaline karşı tedbir alabilirsiniz. Finansal geçmişinizin önceden bilinmesine olanak sağlar. Kredi puanınızı öğrenince düşük ise yükseltme yollarını arayabilirsiniz.

Eşlerden Birinin Kredi Notunun Düşük Olması

Gelir düzeyiniz çekmek istediğiniz kredi tutarına göre değişiklik gösterebilir. Gelir düzeyinize göre yüksek tutarda kredi çektiğinizde banka Eşinizin de kredi notunu ve gelirini talep eder. Bunun sebebi ortak geliri belirlemek ve aylık borç tutarlarını ödeyip ödemediğini belirlemektir.
Kredi talep eden kişinin ve eşinin geliri ortak kabul ediliyor ve bu yüzden kredi notuna ve gelirine bakılıyor. Eğer eşinizin veya sizin kredi notunuz ve aylık geliriniz düşükse taksit tutarları fazla olan kredi çekme ihtimaliniz azalıyor.

Aile Bireylerinin Kredi Notu

Aile bireylerinden kast edilen aynı evde yaşayan çocuk, anne, baba gibi birlikte yaşayan kişilerdir. Kredi çekmek istediğinizde aile bireylerinin de gelir düzeyini beyan edebilirsiniz. Bu şekilde kredinin olumlu sonuçlanma ihtimali yüksek olacaktır.

Eşlerden Birinin Yasal Takibe Alınması

Eşiniz kredi borcundan dolayı yasal takibe alınması size de kredi çıkma ihtimali sıkıntıya sokabilir. Yasal takipte olan kişiye haciz gelme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı siz de bankanın riskli gurubunda yer alabilirsiniz.