Kara Listeden Nasıl Çıkılır? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.434,00
  % -1,06
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0531
  % -0,09
 • € EURO
  36,0570
  % -0,35
 • £ POUND
  42,7694
  % -0,17
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  2184515,615
  % 3,75
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Finansal takip anlamına gelen kara liste kredi, kredi kartı gibi maddi yükümlülükleri yerine getirmediğiniz için başlatılan işlemlerdir. Finansal ürünleri vadesinde sonra ödeyen kredi notu düşük kişilerin aynı eylemi sürekli tekrar etmesiyle oluşturduğu bir listedir. Kara liste giren kişiler ile kredi notu düşük kişiler aynı kategoride olmuyor.

Kara Listeye Hangi Durumlarda Ve Kimler Alınır?

2015 yılında çıkarılan ‘Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre kredi borcunu 2 ay üst üste ödemediğiniz takdirde banka yasal işlem başlatır ve en az 1 ay daha ek süre verir. Bu süre içerisinde de ödeme yapmazsanız borcun tamamı için yasal süreç devam eder. Yani çektiğiniz kredinin 3 taksitini üst üste ödemezseniz eğer kara listeye girmiş oluyorsunuz. Bankalar yasal işlem başlattıktan sonra verdikleri ek süreyi uzatabilirler. Fakat genelde bu süreyi yönetmeliğin verdiği en az süre kadar uzatırlar.

Kara Listenin Etkilediği İşletmeler

Kara listeye alınmanız durumunda sadece bankalarla olan ilişkileriniz değil kredi puanıyla çalışan tüm işletme ve kurumlarla olan ilişkileriniz etkilenir. Çünkü çoğu işletme satışlarında kredi puanını esas alırlar.

Borcun Tahsis Edilememesi ve Haciz Durumu

Yasal süre yani 3 ayın sonunda kredi borcunu ödemezseniz banka haciz işlemlerini başlatır. Adınıza kayıtlı gayrimenkul veya araç varsa bunlar haciz yani icra gelecektir. Önceki dönemlerde ev eşyalarına da haciz gelebiliyordu. Fakat günlük yaşam standartları etkileyecek ev eşyalarına yasal olarak haciz konulamaması ve bu olayın kredi veren banka için kötü bir izlenim yansıttığı bu uygulama yapılmıyor.

Maaş ve Banka Hesaplarının Haczedilmesi

Adınıza Herhangi bir gayrimenkul ve araç bulunmaması durumunda veya borcu karşılayamaması durumunda banka hesaplarınızdaki paranın ve maaşınızın belli bir kısmına haciz koyabilir.
Faiz indirimi, taksitlendirme gibi tekliflerle anlaşma yoluna giden bankalarda bulunmaktadır. Hala borç ödenemiyorsa banka alacağını varlık şirketlerine bırakıyor. Varlık şirketleri de borcunuzu daha fazla taksitler halinde almaya çalışacaktır.

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekli

Kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

 • Tüm borçları ödeneniz gerekmektedir.
 • Borçları ödedikten kredi notunu yükseltmek için kredi notunu etkileyen tüm ödemeleri zamanında ödemelisiniz.

Kara listeden çıktıktan sonra veya düşmemek için kredi, kredi kartı gibi kredi puanını etkileyen tüm ödemeleri vadesinde ödemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken iyi yöntem ödeme talimatı vermektir.