Kredi Borcu Olan Bir Kişi Kefil Olarak Gösterilebilir mi? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.409,00
  % 2,99
 • AMERIKAN DOLARI
  31,6546
  % 0,25
 • € EURO
  34,4074
  % 0,22
 • £ POUND
  40,2176
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,3972
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3482
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2141523,550
  % 3,75
 • BIST 100
  8.840,39
  % -0,76

Kredi Borcu Olan Bir Kişi Kefil Olarak Gösterilebilir mi?

Kredi Borcu Olan Bir Kişi Kefil Olarak Gösterilebilir mi?

Herhangi bir bankaya kredi borcu olan birinin kefil olup olmayacağını yüzlerce kişi merak konusu haline getirdi. Kredi borcu olan bir kimse bir başka kişiye kefil olabilir mi?

Kredi borcu olan bir kimsenin bir diğer kişiye kefil olup olamayacağı kefil olacak kişiler tarafından oldukça merak ediliyor. Kredi başvurusu yapıp olumsuz dönüş alan kişiler istedikleri bankaya herhangi bir kişiyi kefil göstererek bankadan kredi alabilirler. Kefil gösterilecek kişinin kefil olabilmesi için gerekli olan şartları bulundurması gerekir. Bunlara ek olarak kefil olacak kişinin finansal durumu ve herhangi bir kredi borcunun olmaması konusu her banka tarafından dikkat edilen bir husustur.

Kredi başvurusu yapan kişilerden kefil isteyen bankalar kredi borcu devam eden kişiyi kefil olarak kabul eder mi sorusu yüzlerce vatandaş tarafından merak edilmeye devam ediyor.

Kredi Borcu Olan Biri Bir Başkasına Kefil Olabilir mi?

Bankalar kefil gösterilen kişi ya da kişileri kredi başvurusu yapan kişiler gibi değerlendirerek ona göre onay vermektedir. Findeks kredi notu ve aylık gelir ile birlikte gelir dengesi sağlamak her banka için oldukça önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu bağlamda kefilin kredi borcu olması ya da hacizlik herhangi bir durumu olması durumunda kefil olma isteği reddedilebilir.

Kefil olacak kişi değerlendirilirken bankalar kredi borcu olsa da istisnai durumlarda olumlu dönüş sağlayabiliyor. Fakat bu durum kredi borcunun miktarına ve geçmiş dönem ödeme durumuna bağlı olarak karar aşamasında etkili olabilmektedir. Eğer kefil kendi kredi borcu ile birlikte kefil olduğu ya da olacağı kişinin kredi miktarını aldığı maaş ücreti geçiyor ise bankalar bu durumu olumsuz olarak görüp kefil olma isteğine red kararı verebilmektedir.

Bu nedenle kefil olacak ya da olmak isteyen kişinin kredi borcu olsa dahi maaşını geçmeyecek halde olması kredi riskini düşüreceği gibi kefil olmak isteyen kişinin de kefil olma durumunu olumlu sağlayabilecektir.

Kefil Olma Şartları Nelerdir?

Bankaların kefil olmak isteyen kişilerde aradığı bazı şartlar mevcuttur. Bu şartları karşılayan her kişi kredi başvurusunda bulunan kişiye kefil olarak gösterilebilir. Kredi başvurusu sırasında kefil olacak kişinin evli olup olmadığı ya da aktif olarak herhangi bir iş yerinde çalışıp çalışmadığı en önemli huşulardan biridir.

Kefil Olabilme Şartları:

 1. 18 yalını doldurmuş ve fiilen ayırt edici güce sahip olması gerekir.
 2. Evli ise eşinden kefillik rıza belgesi almak.
 3. Aktif bir iş yerinde çalışıyor olması gerekir.
 4. Kefil olunan kredinin bilgisine sahip olması ve kefilliğe onayı olduğuna yönelik kendi el yazısı ile yazılmış bir belge.

Yukarıda bahsedilen şartları yerine getiren ve şartları taşıyan herkes kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi başvurusunda en önemi nokta kefil olacak kişinin kefil olunan kredinin taksitini ödeyebilecek bir miktara, gelire sahip olma durumudur. Düzenli işi olan ve 18 yaşını doldurmuş hemen hemen her kişi herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunabilir. Kredi de kefil olarak göstermek istediğiniz kişinin aktif bir işi ve aylık geliri olması gerekir. Aylık gelir çekilen kredinin aylık taksitine yetecek kadar olmalı. Eğer taksitten daha az bir gelire sahip ya da aktif olarak çalıştığı herhangi bir iş yeri yok ise kefil olacak kişiye red cevabı gelebilir. Kredisi olan bir kişi de kefil olabiliyor bunun için aranan tek şart ise aktif bir işinin olması ve gelirinin kredi taksitine yetiyor olmasıdır.