Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.432,00
  % -1,09
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0594
  % -0,09
 • € EURO
  36,0380
  % -0,38
 • £ POUND
  42,7493
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,5482
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3761
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  2171309,236
  % 3,11
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi Skorunu Nasıl Yükseltebilirim?

Bankaların kredi verecekleri müşteriyi belirlemek içi ortaya koydukları kredi skoru veya notu, banka veya finans kuruluşları ile aranızda geçen mali dengelere dayanan bir hesaplama sistemidir. Bu hesaplama sisteminde yapılan analizler sizin kredi notunuzu oluşturarak bankalara ve finans sektöründeki işletmelere sizin hakkınızda bir bilgi sunar. Bu bilgiyi kredi çekme talebinde bulunurken kullanırsınız.

Analizciler Kredi Notunuzu Nasıl Belirler?

Kredi çekebilmeniz için en önemli şart olan, kredi çekme şartınızı belirleyen kredi notunuzu hesaplarken analizciler şunlara dikkat eder:

 • %35 olarak kredili ürün ödeme alışkanlıklarınız.
 • %35 olarak mevcut hesap ve borç durumunuz.
 • %11 olarak yeni kredili ürün açılışları.
 • %10 olarak kredi kullanım yoğunluğunuz.
 • %9 olarak da diğer unsurlar.

Analizciler bu unsurları bir araya getirerek verilmiş olan yüzdelerle hesaplama yaparak size 0 ile 1900 arasında bir not belirler. Bu not 1900’e ne kadar yakınsa kredi çekme şansınız o kadar yüksek olur. Kredi notunuzu yükseltmenizin ise birkaç basit yolu bulunur.

Ek Hesap Kullanmaktan Korkmayın

Ek hesap denildiğinde insanlar genellikle fazladan borç ödeyeceklerini düşünerek gerilirler ve bundan korkarak kaçarlar. Ancak faturalarınızı aksatmamak için, kullandığınız vadesiz mevduat hesabınıza bankanız yardımı ile ek hesap açmayı mutlaka denemelisiniz.
Bu ek hesap sayesinde acil nakit ihtiyaçlarınızı bankaya geri ödemek koşulu ile yeni açtığınız bu hesaptan çekebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken önemli bir kısım var ki o da ödemelerinizi aksatmadan yapmanız gerektiğidir.

Alışverişlerinizde Kredi Kartı Kullanarak da Notunuzu Yükseltebilirsiniz

Kredi notunuz bizzat kredi ile alakalı olduğu için bankalar üzerinden yaptığınız bütün işlemler kredi notunuzu doğrudan etkiliyor. Bu yüzden aklınıza gelebilecek her alandaki alışverişinizi kredi kartınızla yapmaya çalışın. Yaptığınız her işlem sizin aktif bir kullanıcı olduğunuzu göstereceğinden kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır. Buradaki kilit nokta elbette ki ödemelerinizi zamanında yaparak alışveriş yapmanızdır.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi Kullanım Yoğunluğunuz Ne Durumda?

​Ödeme alışkanlıklarınızın çok önemli olduğunu analizcilerin kullandığı yüzdeliklerden fark edebilirsiniz. Kredi kullanımınız borçluluk oranınızı arttırır. Ama ödemeleriniz düzenli olduğu takdirde, ilk kez kredi başvurusu yapan veya nadir olarak kredi kullanan birine kıyasla kredi notunuzun yüksek olmasını sağlayabilir.

Borçlarınızı Takip Edin ve Düzenli Olarak Borçlarınızı Ödeyin

Eğer kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız yaptığınız alışverişlerin, çektiğiniz kredilerin zamanında ödenmiş olması gerektiğini unutmayın. Borcunuza sadık olmanız kredi notunuzu yükseltecektir. Aksi durumda yani eğer borcunuzu zamanında ödemezseniz kredi notunuz düşecektir.