Kripto Para Piyasası Hareketlendi - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.861,00
  % -0,30
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2991
  % -0,04
 • € EURO
  35,1169
  % 0,47
 • £ POUND
  41,5191
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  4,4547
  % -0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3640
  % 0,25
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.398,06
  % 2,29

Kripto Para Piyasası Hareketlendi

Kripto Para Piyasası Hareketlendi

Elon Musk attığı tweetler ile birlikte kripto para piyasasında oldukça etkili oluyor. Kripto para piyasası hareketlendi ve analistler tweetlerin etkili olduğunu öne sürdü. Tesla araçları bir süre öncesine kadar Bitcoin ile satılabiliyordu. Ancak kısa bir süre önce alınan karar sonucunda araçların Bitcoin ile satışı durduruldu. Bu karar sonrasında Bitcoin piyasasının hacminde yükseliş başladı.

Elon Musk’ın attığı tweet Tesla’nın Bitcoin ile satışını durdurduğunu konu alıyordu. Bitcoin’inin yüksek enerji harcadığını ve daha az bir oranda enerji harcayan kripto paralarla ilgilendiklerini açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından Tesla şirketinin Bitcoin varlığı sattığına dair haberler çıkmıştı. Elon Musk açıklama yaptı ve Tesla şirketinin, kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman Bitcoin satmadığını ifade etti.

Yükselişe Geçti

Bitcoin yükselişe geçti ve son günlerde %7 artış ile dikkatleri üzerine çekti. 45,270,32 dolar olan Bitcoin, bir hafta içerisinde %18,09 kayıp yaşadı. Bitcoinin hacmi ise 47 milyar dolar yükseldi ve 844 milyar dolar oldu.

Bitcoinden sonra kripto para piyasasının önemli birimlerinden birisi olan Ethereum da yükseliş gösterdi. Ethereum son günde %9,23 bir artış yaşadı. 3,448,15 doları buldu ve kaybı ise %10,76 olarak belirlendi. Ethereum para piyasasının hacmi 26 milyar dolar arttı ve 394 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Kripto para piyasasına yön veren üçüncü para birimi ise Binance Coindir. Bu coin son günde %7,94 artış gösterdi ve 524,57 dolar oldu. Bir haftalık kaybı ise %17,68 oldu. Hacmi 5 milyar dolar arttı ve 80 milyar doları gördü.

Kripto para piyasası gördüğü artışlar sonucunda 2,5 trilyon doları geçti. Bütün kripto para piyasalarındaki toplam hacim ise 2 trilyon 81 milyar olarak kayıtlara geçti. 2021 yılı itibari ile kripto para piyasasının hacmi oldukça hızlı bir yükselişe sahip oldu. Ocak ayındaki yükseliş 1 trilyon dolar, Şubat’ta 1,5 trilyon dolar ve Nisan ayında ise 2 trilyon dolar olmuştu.

Kripto para piyasasının hareketli olması nedeni ile piyasada en çok işlem gören 100 birimden, yalnızca beş tanesinde düşüş görüldü.

Çin’de Kripto Para Piyasasına Yasak

Çin’de kripto para piyasasına yasak geldi ve ülke içerisinde kripto para ile ödeme yapmak yasaklandı. Yatırımcıları da kripto para piyasasındaki yatırımları ile alışveriş yapmamaları konusunda uyardı.

Çin ülke içerisinde ödeme gerektiren işlemleri sağlayan bütün kuruluşlarda kripto para ile işlem yapılmasını engelledi. Gelen bu yasak ile birlikte Çinli yatırımcılar, bir ödeme aracı olarak kripto para kullanamayacaklar.

Çin Bankacılık Birliği ile birlikte açıklama yapan Ulusal İnternet Finans Birliği ve Ödeme ve Takas Birliği, bankalarda kripto para ile ödeme hizmetinin kalktığını ifade etti. Yapılan açıklamaya göre online ödeme kanallarında yer alan kripto para ödeme yöntemi seçeneği de kaldırıldı. Yatırımcılar ödeme sağlamak istedikleri zaman, kripto para yatırımlarını nakit para haline getirip kullanabilecekler.

Ülkede yapılan açıklamada kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde değer kaybedip, kazandığına dikkat çekildi. Kripto paraların hızlı bir şekilde değerinin değişmesinin, kişilerin maddi varlıklarını riske attığına karar verildi. Kişilerin ekonomik durumunun kripto para nedeni ile zarar görmemesi adına böyle bir karar verildiği duyuruldu. Yapılan açıklamadaki en dikkat çekici nokta ise kripto para piyasasının riskleri oldu.

Çin Bankacılık Birliği kripto para piyasasının oldukça riskli olduğunu ve gerçek değerlerle ele alınmadığını vurguladı. Kolay bir şekilde değişen para piyasasında kişilerin işlemlerinin, ülke yasasında korumada olmadığı ifade edildi.