Mortgage Sistemi Nasıl İşler? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  7.850,00
  % -0,52
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2965
  % -0,04
 • € EURO
  35,1024
  % 0,40
 • £ POUND
  41,5773
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  4,4546
  % -0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3641
  % 0,28
 • /TL
  %
 • BIST 100
  10.387,98
  % 2,19

Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

Günümüzde insanlar bir konut veya mal satın almak için yeterli maddi güce sahip olamayabiliyorlar. İnsanların bu yetersiz maddiyatları, onları daha uygun koşullarda mal veya konut sahibi yapacak yöntem veya fırsatlara yönlendiriyor. Mortgage sistemi ise tam olarak bu konuda bireylerin maddi imkânlarını zora sokmadan konut sahibi olmalarını sağlayacak bir sistemdir. Mortgage ile bireyler mal veya konut sahibi olabilir ve ekonomik anlamda kendilerine bir kolaylık sağlayabilirler. Öncelikle Mortgage sistemi nedir ona bakalım.

Mortgage Nedir?

Mortgage, bankaların konut sahibi olmak isteyenler için ipotek karşılığı bu kişilere sunduğu kredidir. Türkiye’de bu sistem genellikle konut sahibi olmak isteyenler için işlemektedir. Mortgage kredi sistemiyle bankalar konut sahibi olmak isteyenler için uygun faiz ve geri ödeme seçenekleri sunmaktadır. Böylelikle konut satın almak isteyenler düzenli bir ödeme planı içerisinde hem kolayca konut sahibi olmakta hem de geri ödeme planını düzenli uygulayarak gelişebilecek herhangi bir ödeme zorluğundan kaçınmış olmaktadır.

Mortgage Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Bankalar öncelikle satın alınmak istemen konut veya malın kredilendirilmeye uygun olup olmadığını kontrol eder, eğer kredi için uygun değilse bankalar bu satın alma için kredi vermemektedir. Bu sistemde en önemli konulardan biri ise konut satın alacak kişilerin gelir durumu ve kredi notudur. Sonuç olarak bu kredinin bir geri ödemesi olacağından dolayı bankaların kredilendirdikleri bireylerin krediyi geri ödeme imkânına sahip olmalarına önem vermektedir. Eğer düşük kredi notuna sahipseniz veya gelir durumunuz uygun değilse bankalar kredilendirme yapmayabilir. Diğer bir konu ise bankalar satın alınacak konut veya malın değerini tamamen karşılamıyor olmasıdır. Mortgage kredisi satın alınacak konutun maliyetinin %90’ını karşılamaktadır. Bu nedenle konut sahibi olmak isteyen kişilerin %10 peşinat sahibi olması gerekmektedir. Bu %10’luk peşinatı da bankaya sunmaları gerekmektedir.

Mortgage Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Bankaların kendi bünyesinde istedikleri belge veya evraklarda değişiklik olabilir fakat genel olarak istenen belgeler şöyledir:

 • Kimlik belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Maaş bordrosu veya serbest meslek sahibi kişiler için vergi levhası
 • Kat mülkiyeti tapusu ya da kat irtifakı tapusu (Henüz tamamlanmamış olan inşaat üzerinde hak sahiplerini belirten ve gösteren belge).

Mortgage Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öncelikle aldığınız bu kredinin bir geri ödemesi olduğunu unutmamak gerekiyor. Kredi alınırken göstereceğiniz peşinat ve gelir durumunuz, geri ödeme planı içerisinde size kolaylık sağlayacaktır. Bankalar bu bilgilerle uygun vadeli bir geri ödeme planı oluşturabilir. Ayrıca kredi alırken bankaların güncel faiz ve vade oranlarını kontrol etmek ve araştırmak gerekmektedir. Daha sonra sizin için geri ödemesi zor olmayacak bir kredi alabilirsiniz. Mortgage gibi krediler uzun vadeler için verilen kredilerdir. Sonuç olarak Mortgage kredisi ile ekonomik gücünüzü zora sokmadan uygun faiz ve geri ödeme planlarıyla konut veya mal sahibi olabilirsiniz.