Seracılık Hibeleri Ve Banka Kredileri Nelerdir? - Finans Trend - Finans Gündemi - Bitcoin ve Kripto Paralar - Canlı Borsa
 • YARIM ALTIN
  8.419,00
  % -1,33
 • AMERIKAN DOLARI
  33,0635
  % -0,06
 • € EURO
  36,0430
  % -0,34
 • £ POUND
  42,7228
  % -0,25
 • ¥ YUAN
  4,5477
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3781
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  2173152,699
  % 3,08
 • BIST 100
  11.138,24
  % -0,01

Seracılık Hibeleri Ve Banka Kredileri Nelerdir?

Seracılık Hibeleri Ve Banka Kredileri Nelerdir?

Seracılık faaliyetinin bir diğer adı örtü altı yetiştiriciliğidir. Devletimiz seracılık faaliyetlerini hibe ve kredilerle desteklemektedir. Bu destekler işletme aşamasında verilen destekler ve yatırım aşamasında verilen destekler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hangi Bankalar Devlet Destekli Seracılık Faaliyeti Göstermektedir?

Seracılık kredisini anlaşmalı bankalar üzerinden bazı bakanlık ve kamu kurumları verirken özel bankalar da vermektedir. Seracılık kredisi sunan bankalar ise Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Tarım ve Hayvan Bakanlığı, Kosgeb diye sıralanmaktadır.

Devlet Destekli Seracılık Kredisine Başvururken Gerekli Olan Evraklar

Bu krediye başvururken başvuru formu, ikametgah belgesi, teminata ilişkin evrak, nüfus cüzdanı fotokopisi, kontrollü örtü altı kayıt sistemi, çiftçilik belgesi, sera ekspertiz değeri, proforma ve faturalar gereklidir. Bu evrakların dışında evrak istenilebilir. Ayrıca kredi notunuz her kredide önemli olduğu gibi bu kredi için de notunuzun yüksek olması önemlidir.

Seracılık İçin Destek Paketi Ne Kadar?

Esnaf, çiftçi ve gençlere yönelik paketler ile, modern seraların oluşturulması için paket kapsamında yer alan krediler 100.000 TL ye kadar düşük faizli kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Gerekli şartları taşıyorsanız sizden istenen evrakları hazırlayarak devlet destekli sera kredi ve hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

Örtü altı Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği

Bakanlar kurulu kararı ile her türlü seracılık yapan çiftçimize düşük faizli kredi ve özellikle ihtiyaç duydukları elektrik, su, mazot gibi harcamaların da belli oranda hibe verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu yardım yapılacak çiftçilerimizden ÇKS belgesine sahip olmaları, en az bir dekar büyüklüğünde herhangi sınıfta seralarının olması ve kontrollü örtü üretimi yapması beklenmektedir. Ve devletimiz bununla yetinmeyip Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğünce yayınlanan karar ile hazineye ait bazı taşınmaz alanlarda seracılık yapacakla için yer verilmesine karar verilmiştir.

Seracılık Kredisinde Gerekli Olan Koşullar Nelerdir?

Sahip olunan arazinin 1 dekardan fazla olması, Örtü altı tarım yapılacak yerin tarıma uygun oluşu, örtü altı kayıt sisteminde kayıtlı bulunmak, seracılık için yapılan masraf ve giderlerin beyan edilmesi gerekmektedir. Bu şartlara ek şartlar da getirilebilir.